اقتصاد اروپا سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها احیا خواهد شد

نهاد اقتصادی کمیسیون اروپا در تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز خود گفته است که اقتصاد اروپا سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رفت خسارات حاصل از بحران همه‌گیری را جبران خواهد کرد.

  • کد خبر: 1696
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 26 بهمن 1399 - 08:59

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، این نهاد با اشاره به شروع واکسیناسیون عمومی علیه ویروس کرونا و کاهش محدودیت‌های وضع شده در شهرهای اروپایی پیش‌بینی کرده است که بخشی از کشورهای عضو اتحادیه در سال 2021 آسیب‌های وارده از بحران را جبران خواهند کرد، هرچند شماری دیگر از کشورها باید برای احیای کامل تا سال 2022 صبر کنند.
کمیسیون اروپا گفته است اقتصاد منطقه یورو در دو سال 2021 و 2022 به ترتیب رشدی 3.7 و 3.9 درصدی را تجربه خواهد کرد. اقتصاد این منطقه در سال 2020 به دلیل وقوع همه‌گیری کرونا دچار سقوطی 6.8 درصدی شده بود.
بنابر چشم‌انداز آماری منتشره، کشورهایی نظیر لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ و لهستان در سال جاری میلادی می‌توانند به طور کامل احیا شوند.
فنلاند و سوئد نیز تقریبا به توانایی اقتصادی خود قبل از وقوع کرونا بازخواهند گشت، اما رشد اقتصادی کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، بلژیک، پرتغال، دانمارک، مالت، بلغارستان، مجارستان و رومانی برای جبران همه خسارت‌های وارده از کرونا کافی نیست و آن‌ها باید تا سال آینده (2022) صبر کنند تا شاهد بازیابی کامل اقتصادی خود باشند.
در همین حال کشورهایی مانند اسپانیا، یونان و ایتالیا ممکن است پس از سقوط به ترتیب 11، 10 و 8.8 درصدی در سال 2020 حتی بیشتر منتظر بمانند. بنابر تخمین کمیسیون اروپا رشد اقتصادی این کشورها در سال‌های 2021 و 2022 نمی تواند شوک را کاملا جبران کند.
بنابر برآورد جدید تورم در منطقه یورو از 0.3 درصد در سال 2020 به 1.4 درصد در سال 2021 افزایش پیدا خواهد کرد ولی در سال 2022 به 1.3 درصد خواهد رسید.
ناظران می‌گویند بسته کمکی 750 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا می‌تواند به رشد سریع‌تر کشورهای عضو کمک کند، هر چند این کمک به دلیل «کمبود جزئیات» در گزارش فعلی لحاظ نشده است.
پائولو جنتیلیونی، کمیسر اقتصادی اروپا، درباره چشم‌انداز اقتصادی پیش‌رو گفت: «اروپا همچنان درگیر بیماری کووید-19 باقی مانده و موج جدید ابتلا و ظهور انواع جدیدتر و مسری‌تر ویروس کرونا کشورها را مجبور به وضع اقدامات مجدد برای مهار بیماری کرده است. با این حال این محدودیت‌ها نسبت به محدودیت‌هایی که در بهار و به هنگام اولین موج همه‌گیری وضع شدند بسیار کمتر و از سوی دیگر دقیق‌تر هستند.»

بیشتر بخوانید:


کمیسیون اروپا انتظار دارد روند واکسیناسیون در این قاره علیرغم شروع ناامیدکننده آن در هفته‌های آینده تسریع شود و در پایان سال بیماری تقریبا به حالت مهارشده درآید.
آقای جنتیلیونی با این حال هشدار داده است وضعیت در حال حاضر همچنان شکننده است و پایداری دستاوردهای اقتصادی حاصل از غلبه بر همه‌گیری هنوز به عوامل زیادی بستگی دارد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف