یک آسیب‌شناس اجتماعی هشدار داد
افزایش ازدواج کودکان به دلیل فقر ناشی از کرونا

یک آسیب شناس اجتماعی گفت: در یک سال گذشته، ازدواج در سن کم افزایش پیدا کرده زیرا برخی خانواده‌ها به دلیل فقر شدید اقتصادی ناشی از بحران کرونا، توان پرداخت هزینه فرزندان خودشان را ندارند و با ازدواج یا به عبارتی بیرون کردن آنها، فکر می‌کنند که باری از دوش اقتصاد خانواده برمی‌دارند.

  • کد خبر: 1698
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 27 بهمن 1399 - 09:55

مصطفی اقلیما، در مورد تغییرات سبک زندگی در دوران کرونا به پایگاه اطلاع رسانی و پایش اثار اقتصادی کرونا گفت: بیکاری و تعطیلی بسیاری از مشاغل، سبب مشکلات جدی در جامعه شده‌است. هرچند که باید گفت، آسیب‌های اجتماعی و مشکلاتی که امروز و در دوران کرونا شاهد آن هستیم مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه بستر آن‌ها از سالیان قبل ایجاد شده‌ است و امروز با مساله کرونا خود را نشان داده است.
 

مهمترین دغدغه‌ مردم نبود امنیت شغلی است

این آسیب‌شناس اجتماعی درمورد مهمترین دغدغه مردم در این دوران توضیح داد: اردبیهشت ماه امسال زمانی که هنوز کرونا تا به این حد افزایش نیافته بود، ما تحقیقی انجام دادیم و گزارش آن را به وزارت بهداشت و درمان نیز ارائه دادیم، در این تحقیق از حدود 5 هزار نفر پرسیدیم که در دوران کرونا ممکن است چه مسائلی رخ دهد یا به عبارت دیگر مهمترین مشکل در این دوران چیست؟ بیشتر از 80 درصد از مردم، مهمترین دغدغه‌ خود را، کار و شغل یا به عبارتی نبود امنیت شغلی مطرح کردند و نه بیماری کرونا. زیرا مردم زندگی خود را با درآمد روزانه خود می‌گذرانند. اصولا باید گفت، نبود امنیت شغلی مهمترین دلیل آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی است و متاسفانه ماهیچ‌گاه درصدد برطرف کردن علت مشکلات نبودیم.

 وی در ادامه افزود: در این سال‌ها با افزایش حقوق کارمندان و کارگران، آنها نه تنها پولدارتر نشده‌اند بلکه به دلیل تورم و گرانی‌های بی‌رویه، فقیرتر هم شده‌اند. زندگی قشر متوسط و ضعیف جامعه با افزایش قیمت‌ها با مشکلات جدی مواجه شده و این ایجاب می‌کند که اقدامات جدی و اثربخش بیشتری انجام شود تا مردم آن را در زندگی هرروزه خود احساس کنند.

بیشتر بخوانید

در ماه های ابتدایی طلاق کاهش یافت اما اکنون در حال افزایش است

 اقلیما در توضیح ارتباط شرایط دروان پاندومی کرونا و میزان طلاق، خاطرنشان کرد: ما در این زمینه تحقیقی انجام دادیم و متوجه شدیم که ماه‌های ابتدایی کرونا طلاق کاهش پیدا کرد، زیرا مردم در دوران قرنطینه  ودر خانه ماندن فرصتی پیدا کردند تا یکدیگر را بهتر بشناسند و متوجه رفتارهای همسر یا فرزندان خود شوند و بسیاری از دلخوری‌ها از بین رفت و میان آنها صمیمیت برقرار شد اما تعطیلی‌مشاغل، بیکاری و مشکلات معیشتی، سبب بروز اختلافات میان زوجین و خانواده‌ها شد و به همین دلیل نیز میزان طلاق کم‌کم درحال افزایش است.
 

افزایش ازدواج دختران در سن پایین

این آسیب شناس اجتماعی در مورد آمار ازدواج در دوران کرونا نیز توضیح داد: در این دوران، ازدواج در سن کم افزایش پیدا کرده زیرا برخی خانواده‌ها به دلیل فقر شدید اقتصادی ناشی از بحران کرونا، توان پرداخت هزینه فرزندان خودشان را ندارند و با ازدواج یا به عبارتی بیرون کردن آنها، فکر می‌کنند که باری از دوش اقتصاد خانواده برمی‌دارند. حال ممکن است به این دلیل دختری کوچک به عقد مردی با سن بالا درآید.

اقلیما در خاتمه یادآور شد: این گونه موضوعات هشداردهنده است. در واقع هرچند که تحریم‌ها باعث شده تا دست دولت برای کمک بلاعوض به معیشت مردم چندان باز نباشد اما نمی‌توان دست روی دست گذاشت و چنین وضعیتی را تماشا کرد. اگرچه تلاش‌های بسیاری انجام گرفته و نتایجی هم به دنبال داشته است اما واقعیت این است که همچنان به تلاش بسیار بیشتری احتیاج است و باید کمک‌های بیشتری برای معیشت مردم در نظر گرفت.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف