سازمان برنامه و بودجه كشور منتشر کرد
تاثير کرونا بر مولفه های جمعيتی در جهان و ايران

سازمان برنامه و بودجه نتایج یک مطالعه با عنوان بررسي تاثير همه گيري كوويد19 بر مولفه های جمعيتی در جهان و ايران را منتشر کرد

  • کد خبر: 1728
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 29 بهمن 1399 - 13:30

به گزارش پایگاه اطلاع رساني و پایش آثار اقتصادی کرونا نتایج مطالعه ای که امور اقتصاد كلان سازمان برنامه و بودجه كشور، پژباعنوان «بررسي تاثير همه گيري كوويد19 بر مولفه هاي جمعيتي در جهان و ايران» نشان می دهد: درحالي كه پيشرفت هاي علمي و پزشكي به ما مزاياي جديدي در مبارزه با بيماري ها داده است، برخي از روندهاي جمعيتي در مقايسه با سال 1918 (آخرين همه‌گيري ويروس قبل از كرونا)، خطر گسترش سرايت و آسيب‌پذيري ما در برابر ويروس‌ها را افزايش داده است. ظرفيت تحركات بيشتر جمعيتي، شهرنشيني و افزايش تمركز جمعيت از عوامل اصلي سرعت گسترش ويروس است. افزايش سن نيز باعث آسيب پذيري بيشتر شده است. همراه با كاهش نرخ باروري در قرن گذشته و افزايش اميد به زندگي، سهم جمعيت مسن 60 سال به بالا  از 8٪ در سال 1950 به 13,5٪ در سال 2020 رسيده و جمعيت آنان نيز از 200 ميليون نفر به بيش از يك ميليارد نفر افزايش يافته است كه خطر اين پاندمي را بيشتر مي كند..

این گزارش حاکیست، تغييرات اقتصادي و اجتماعي ناشي از كوويد 19 بر طيف وسيعي از عوامل موثر در نيت فرزندآوري و نرخ باروري، اثرگذار است. مانند تعاملات انساني، سلامتي، درآمد خانواده، جريان اين تاثير در كشورهاي مختلف و مناطق و همچنين كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه متفاوت است. اما آنچه كه مشخص است، مشكلات جمعيتي در كشورهاي با درآمد بالا(كاهش رشد جمعيت و افزايش سالمندي) و كشورهاي با درآمد پايين (افزايش رشد جمعيت) به روش هاي متفاوت تشديد خواهد شد.

براساس این گزارش، ايران در دسته اقتصادهاي در حال گذار قرار مي گيرد كه نمي توان با قطعيت درخصوص جهت تغييرات نرخ باروري آن اظهار نظر كرد. ولي با توجه به شرايط اقتصادي سخت كشور تحت تاثير تحريم ها و سپس شيوع كرونا روند كاهشي نرخ باروري در سال 1398 به 7/1 فرزند رسيده بود و درسالهاي پيش رو كم و بيش اين روند هم چنان ادامه يابد. براي آن كه اثر كرونا را بر باروري در ايران مشاهده كنيم، بايد تا اواخر بهار 1400 و مشخص شدن آمار مواليد زمستان 1399منتظر باشيم.

 همچنین نتایج این مطالعه درباره ي تاثير اين ويروس بر ميزان ازدواج و طلاق، روند باروري و تعداد مرگ و مير در ايران بیان می کند که  در 9 ماهه اول سال 1399 نسبت به سال 1398 از سرعت كاهش باروري و افزايش طلاق كاسته شده و بر تعداد ازدواج ها افزوده شده است. افزايش تعداد ازدواج ها مي‌تواند تحت تاثير حذف و يا كاهش هزينه هاي برگزاري مجالس عروسي و افزايش وام ازدواج و شكل گيري ازدواج هاي به تاخير افتاده در ماه هاي اوليه شروع كرونا باشد. با كم شدن از سرعت افزايش طلاق و افزايش تعداد ازدواج ها مي توان گفت روند تغييرات مولفه هاي جمعيتي (بجز مرگ و مير) همزمان با شيوع كرونا رو به بهبود مي‌رود، گرچه هنوز باروري (مواليد شكل گرفته پيش از شيوع كرونا) رو به كاهش و طلاق رو به افزايش است. اثر شيوع كرونا بر باروري تاكنون مشخص نشده است. از همه مهم تر تعداد مرگ و مير در كشور افزايش قابل توجهي يافته است. تعداد فوتها در نيمه اول سال1399 نسبت به نيمه اول سال 1398 نزديك به 30 درصد (بيش از 55 هزار مورد) افزايش نشان مي‌دهد كه تحت تاثير مرگ ومير ناشي از كروناست.  هنوز براي پيش‌بيني بلند مدت تاثير اين همه گيري بر روند تغييرات جمعيت كشور زود است.

نسخه کامل این گزارش در زیر  به صورت PDF  قابل دریافت است.
 

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف