مدیر توسعه اقتصاد فرهنگ در وزارت ارشاد خبر داد:
پرداخت بیش از 700 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی به اهالی فرهنگ

مدیر دفتر توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه تسهیلات حوزه فرهنگ و هنر گفت: در دو مرحله اول و دوم به ترتیب بیش از 423 میلیارد و 304 میلیارد تومان به هنرمندان و فعالان فرهنگی متقاضی وام کروناپرداخت شده است و این رقم تا نیمه اسفند رشد قابل توجهی نیز خواهد داشت.

  • کد خبر: 1731
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 5 اسفند 1399 - 10:17

افسر موم‌­وندی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: صنایع و کسب‌وکارهای فرهنگی در بحران کرونا متحمل خسارات و آسیب‏‌های بسیار جدی شدند و مهم­ترین اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقابله با این بحران، طراحی حمایت‏‌های مؤثر عمومی بود که در کوتاه‌‏مدت از تأثیرات منفی بحران بکاهد و به شناسایی فرصت‏‌های جدید در میان‏‌مدت برای بازیگران مختلف دولتی، خصوصی و عمومی فعال در تولید فرهنگی و خلاق منجر شود.

موم‌وندی ادامه داد: پرداخت تسهیلات کم‌­بهره صندوق کارآفرینی امید و اعطای کمک‌‏هزینه معیشتی و بیمه بیکاری، امهال سرانه‌‏های پرداخت حق بیمه درمان و سلامت، تقسیط و امهال دیون و تعهدات مالی، بخشودگی و یا امهال اجاره‌­بهای اماکن دولتی برای بهبود فضای کسب و کار از جمله حمایت‌هایی بوده که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از فعالان این حوزه انجام داده است.

بیشتر بخوانید

تسهیلات مرحله اول، ادامه اشتغال 31هزار نفر را تضمین کرد

او در تشریح تسهیلات مرحله اول گفت: در مرحله اول اعطای تسهیلات کرونایی که از خرداد ماه سال جاری آغاز شد در مجموع 26 هزار و 208 بنگاه فعال فرهنگی، هنری و رسان‌های با  53هزار و 726 نفر شاغل، متقاضی دریافت بیش از 736 میلیارد تومان تسهیلات شدند و بر اساس گزارش­‌های دریافتی از سامانه کارا تا پایان آذر ماه تعداد 16872 بنگاه متقاضی با 31853 نفر اشتغال موفق به دریافت تسهیلاتی با اارزش 423 میلیارد تومان شده‌­اند.
 

تخصیص 1700 میلیارد تومان تسهیلات در مرحله دوم

مدیر دفتر توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: با توجه به تجربه مرحله اول و نیز ویژگی­ کسب و کارها و نیز شاغلین بخش فرهنگ، دستورالعمل اعطای تسهیلات مرحله دوم با هدف حمایت از بنگاه‌ها و فعالان بخش خصوصی اقتصاد فرهنگ و هنر، اعتباری به مبلغ 1700 میلیارد تومان تخصیص یافت و به تصویب ستاد ملی مدیریت بحران کرونا رسید. در این مرحله تاکنون اطلاعات بیش از 50 هزار نفر از مشمولان بر روی سامانه کارا قرار گرفته است و بر اساس گزارش‌­های دریافتی از این سامانه تا امروز تقاضای بیش از 7 هزار نفر (7785 نفر) برای دریافت تسهیلاتی بالغ بر 304 میلیارد تومان نیز در سامانه ثبت شده است.

او ادامه داد: از این میزان مبلغی کمتر از 44 میلیارد تومان از سوی بانک­‌های عامل پرداخت شده است که امید می­رود با تمدید مهلت دریافت این تسهیلات تا نیمه اسفند ماه سال جاری، متقاضیان بیشتری بتوانند تسهیلات مورد نیازشان را دریافت کنند.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف