رییس اتاق اصناف استان خبر داد:
تعطیلی بیش از 3هزار کسب وکار بر اثر کرونا در آذربایجان‌غربی/ ابطال رسمی 1550 پروانه کسب

رییس اتاق اصناف آذربایجان غربی با اشاره به ابطال پروانه‌های کسب در اثر بیکاری کرونایی گفت: با شیوع کرونا و کاهش درآمد اصناف شاهد ابطال 1550 پروانه کسب به شکل رسمی تا تاریخ سوم اسفند بودیم، همچنین با همین میزان پروانه که صاحبان آنها کسب و کار خود را رها کرده‌اند و بلاتکلیف باقی مانده این آمار به بیش از 3هزار صنف تعطیل شده رسیده است.

  • کد خبر: 1769
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 6 اسفند 1399 - 09:46

اصغر طاهری‌پور رییس اتاق اصناف آذربایجان غربی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: در آذربایجان غربی به علت نبودن کارخانه‌‌های صنعتی و عدم اشتغال افراد در بخش صنعت بخش مهمی از نیروی کار در بخش کشاورزی و اصناف مشغول به فعالیت هستند.

طاهری‌پور افزود: برای مثال ارومیه با یک میلیون جمعیت، 40 هزار واحد صنفی دارد. یعنی برای هر 25 نفر یک صنف، وجود دارد، درحالیکه در سایر شهرها برای هر 50 نفر یک صنف وجود دارد. بنابراین بخش اعظم معاش مردم این منطقه به فعالیت اصناف وابسته است.

 

ورشکستگی 90 درصدی  تالارها و رستوران‌ها

او در توضیح میزان خسارات وارده به اصناف این منطقه گفت: اصناف منطقه ما هم مانند سایر نقاط کشور از کرونا آسیب جدی دیدند و در بخش تالارها و رستوران‌ها شاهد ورشکستگی 90 درصدی این اصناف بودیم. طاهری‌پور ادامه داد:هم اکنون با توجه به افزایش همه گیری کرونا نامه آمده تالارها مجددا باید تعطیل شوند. در سایر اصناف هم اوضاع خوب نیست،بسیاری شغل خود را رها کرده اند.

 

ابطال رسمی 1550 پروانه کسب

رییس اتاق اصناف ارومیه به ابطال پروانه‌های کسب اشاره کرد و گفت: با شیوع کرونا و کاهش درآمد اصناف، شاهد ابطال 1550 پروانه کسب به شکل رسمی تا تاریخ سوم اسفند بودیم و به همین میزان هم پروانه‌هایی است که صاحبان‌ آنها توان تسویه حساب مانند پرداخت حق عضویت و مالیات و... نداشته و شغل را رها کرده‌اند و برای تعیین تکلیف پروانه نیامده و احتمالا نخواهند آمد.

او افزود: این تعداد پروانه کسب، یعنی 3هزار پروانه ابطال شده یا در شرف ابطال یعنی بیکاری چندین هزار نیروی کار که متعاقب آن هزاران خانواده بدون درآمد در شرایط سخت اقتصادی قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید

او ادامه داد: درمنطقه ما برخی از صاحبان حسب‌وکارها از تسهیلات در هر دو مرحله استقبال کردند انا اجر شرایط طوری بود که برای ثبت درخواست و پیگری و نیاز به سواد و آگاهی و... فرم آسان‌تری تعیین می‌شد، خب استقبال بیشتر هم می‌شد.  زیرا اکثر افراد توانایی ثبت درخواست در سامانه و پیگیری را نداشتند. بعضی‌ها هم معتقد بودند که مبلغ کم وام ها و شرایط سخت دریافت هم مزید بر علت بود اما پروسه اداری سخت و نداشتن آگاهی کار با سامانه‌های اینترنتی و موارد اینچنینی مانع مهمی بود و هست.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف