فعال بازار خبر داد
کاهش 50 درصدی تولید ظروف یکبار مصرف

رییس انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف با بیان این که ظرفیت تولید ظروف یکبار مصرف در سه ماه نخست شیوع کرونا باعث شد تا 50 درصد از ظرفیت تولید کاهش پیدا کند، گفت: پس از بازگشایی تدریجی بازارها، شرایط فروش محصولات بهتر و قابل تحمل شد اما نکته مهم‌تر عدم ثبات قیمت‌ها در بازار است که تولیدکنندگان را با بحران کرونای دوم روبرو کرده است.

  • کد خبر: 18
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 6 مرداد 1399 - 10:45

حمید صمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) گفت: افزایش روزانه بهای ارز و گرانی‌های ادامه‌دار به دنبال آن، باعث شده است تا تولید برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی نداشته باشد. به این معنی که تولیدکننده برای تامین مواد اولیه که روز به روز گران می‌شود، باید به صورت مداوم سرمایه در گردش را افزایش بدهد، یعنی تمام درآمدش از بازار را به چرخه تولید تزریق کند تا تولید متوقف نشود. در این میان سودی که بتواند انگیزه‌بخش ادامه تولید باشد، وجود ندارد. طبیعی است که تولیدکنندگان در این شرایط

صمدی افزود: افزایش 15 درصدی قیمت مواد اولیه که از قضا خارجی هم نیست و تولید پتروشیمی‌های داخل است در کنار تعطیلی رستوران‌ها، کافه‌ها، آبمیوه فروشی‌ها و... باعث شد تا نیمی از تولیدکنندگان ورشکست شوند.

این فعال بازار با بیان این که دولت در چنین شرایطی باید حمایت راهبردی از کسب‌وکارها داشته باشد، تاکید کرد: تسهیلات حمایتی آن هم با بهره بالا مناسب کسب‌وکارها نیست، دولت‌های اروپایی اگر به کسب‌وکارها وام می‌دهند از آن‌ها دو درصد و حتی کمتر از دو درصد سود می‌گیرند. برای تولیدکننده‌ای که هر روز باید درآمدش را از بازار جمع کند و تمام و کمال به چرخه تولید تزریق کند، وام با سود 12 درصدی هم جذابیتی ندارد. این در حالی است که اگر وام را بگیرد و در بازپرداخت، تاخیری داشته باشد، سود وام 18 درصد محاسبه می‌شود و 6 درصد جریمه هم به آن اضافه می‌شود. یعنی سود وام حمایتی دولت 24 درصد می‌شود. این نکته برای کارآفرینی که به ضرب و زور کسب و کارش را زنده نگاه‌ داشته و می‌داند که ممکن است نتوانتد از عهده بازپرداخت وام بربیاید،، دافعه ایجاد می‌کند. طبیعتا برای دریافت این وام هم ثبت نام‌ نمی‌کند.

او با بیان این که در شرایط بحرانی کنونی باید سیستم‌های نظارتی قدرتمندی وجود داشته باشد، افزود: این که ما نفت را در داخل تهیه و فراوری می‌کنیم اما قیمتش افزایش می‌یابد یا این که برای مثال سنگ آهن را در کشور تولید و فرآوری می‌کنیم اما قیمت ورق آهن افزایش قابل توجه دارد، نشان دهنده اقتصاد خودتحریم‌کننده است. نه تحریم امریکا در این موضوع دخالت مستقیم دارد نه حتی بحران کرونا. ظبیعی است که تولیدکننده هم قیمت محصولش را بالا می‌برد و همه چیز یکپارچه گران می‌شود.