کرونا در ایران همچنان می‌تازد
خروج 23 هزار کرمانی از چرخه اشتغال

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: کرونا طی یک سال اخیر 83 درصد اقتصاد استان کرمان را تحت تاثیر منفی قرار داده و هر روز بر تعداد بیکاران ناشی از رکود اقتصادی افزوده می شود.

  • کد خبر: 1802
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 9 اسفند 1399 - 10:09

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثاری اقتصادی کرونا به نقل از تحلیل بازار، جعفر رودری گفت: متاسفانه روند رکود بازار بر اثر کرونا ادامه دارد با این وجود سعی شد با ارائه وام و تسهیلات ویژه از افرادی که از کرونا آسیب دیده اند، حمایت کنیم.

او بیان کرد: متاسفانه 83 درصد اقتصاد استان کرمان تحت تاثیر کرونا قرار دارد و اصناف مختلف بنا به ماهیتشان از این وضعیت دچار ضرر شده اند. برخی از اصناف ضرر بیشتری متحمل شده اند و در مقابل برخی نیز رونق را تجربه می کنند که اکثر مرتبط با امور پزشکی هستند.

وی تصریح کرد: در کنار رکودی که ایجاد شده است سرمایه گذاری به خصوص در بخش خصوصی افت کرده است و شاهد فرار سرمایه هستیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان افزود: وضعیت فضای کسب و کار در استان کرمان مطلوب نیست و در این خصوص باید با سیاست‌های مالی و پولی حمایت را از کسبه افزایش دهیم.
 

8 رسته کاری بیشترین صدمه را دیده‌اند

رودری ادامه داد: 90 درصد تاثیر منفی کرونا در زمینه فعالیت هشت صنف در زمینه های املاک و مستغلات، حمل و نقل، آموزش، ساختمان، خدمات مرتبط با هتلداری و رستوران‌ها، عمده فروشی و خرده فروشی، بخش کشاورزی و تولید محصولات غذایی و آشامیدنی است.

وی گفت: بسیاری در این مسیر بیکار شده اند و یا شاهد کاهش درآمد هستند.

وی از خروج 12.5 هزار میلیارد تومان سرمایه از استان کرمان طی ایام شیوع کرونا در استان کرمان خبر داد و گفت: امیدواریم با مهار این ویروس بار دیگر رونق در اقتصاد و به خصوص کسب کار مردم ایجاد شود.


23 هزار و 818 نفر بیمه بیکاری کرونا دریافت می‌کنند

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز در گفتگو با بازار از بیکار شدن برخی از کسبه در استان کرمان خبر داد و افزود: در این خصوص با ثبت نام این افراد تسهیلاتی در اختیار آنها قرار می گیرد.

مریم آبشاهی ادامه داد: بیش از 23 هزار و 818 نفر برای بیمه بیکاری در استان کرمان ثبت نام کرده و مبالغی در چند نوبت دریافت کرده اند.

وی همچنین گفت: حدود دو هزار نفر از ثبت نامی ها نیز حائز شرایط دریافت تسهیلات نبوده اند.

وی تاکید کرد: افرادی که تابع قانون کار باشند می توانند از این تسهیلات ثبت نام کنند و محدودیتی در این زمینه وجود نداریم اما  بازنشستگان و از کارافتادگان، صاحبان حرف و مشاغل آزاد، اتباع خارجی و بیمه شدگان اختیاری از بیمه بیکاری نمی‌توانند استفاده کنند.
 

مسئولان برای حمایت از اقتصاد و کسب و کار مردم تلاش می‌کنند

محمد رضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص گفت: متاسفانه شیوع کرونا و محدودیتهایی که در خصوص کسب و کار ایجاد شده روی مردم تاثیر محسوس گذاشته است از سوی دیگر صنایع بزرگ و متوسط هم خسارت‌های زیادی دیده اند.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: از ابتدای اپیدمی سعی کردیم با توجه به شرایط خاص کشور شرایط را به گونه ای پیش ببریم که در کنار حمایت کمترین آسیب به مشاغل وارد شود اما وضعیت اقتصادی از شرایط عادی خارج شده است.

وی تصریح کرد: تمام سعی مجلس و دولت با توجه به شرایط موجود حمایت از کسب کارهای مردم و اقتصاد کشور در شرایط کنونی است.

با آغاز موج جدید شیوع کرونا در استان کرمان به نظر می‌رسد به زودی کسبه و بازاریان کرمان با محدودیت‌های جدیدی مواجه خواهند شد.

 

بیشتر بخوانید

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف