رییس اتاق اصناف یزد تشریح کرد
ثبت 7300 تقاضای وام برای حفظ اشتغال 18 هزار کارگر یزدی

رییس اتاق اصناف یزد گفت: درخواست دریافت تسهیلات کرونایی در میان اصناف یزد مجموعا مبلغ 243میلیارد تومان بوده که تاکنون بیش از 137 میلیارد تومان آن پرداخت شده است. این مبلغ کمی بیش از 50 درصد از درخواستی‌ها است.

  • کد خبر: 1814
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 16 اسفند 1399 - 09:57

علیرضا حسنی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وپایش آثار اقتصادی کرونا گفت: کرونا در یک سال گذشته باعث یک خانه تکانی بزرگ در اصناف یزد شده است. برخی بیکار شده‌اند، برخی به دنبال شغلی جایگزین رفته‌اند و تعدادی هم صنف خود را به امید بهبود اوضاع تغییر داده‌اند.

او تاکید کرد: با شیوع کرونا، استان یزد 5 مرحله محدودیت و تعطیلی سراسری را تجربه کرد و اکنون هم مانند سایر استان‌های کشور، محدودیت تردد از 9 شب را دارد که به معنای تعطیلی 8 شب برای اصناف است.

رییس اتاق اصناف یزد افزود: در یک سال اخیر، اصناف یزد در چند جبهه در حال مبارزه بودند. یک جبهه، رکود متاثر از شرایط اقتصاد بیمار ایران بود، یکی دیگر بیماری کرونا و تعطیلی‌های اجتناب‌ناپذیر برای کنترل چرخه بیماری بود، دیگر میدان مبارزه حجم بالای چک‌های برگشتی و ناتوانی در پرداخت اجاره‌بهای مغازه‌ها بود.همچنین بحث بدهی مالیاتی، بیمه و حقوق معوقه کارگران هم  وجود دارد. در این بین بازپرداخت تسهیلات کرونایی هم اضافه شده است.

او توضیح ‌داد: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات همکاری خوبی ندارند و شرایط دریافت وام سخت است، البته رکود بازار، سبب شده بسیاری از کسبه توان بازپرداخت وام‌های دریافتی را نداشته باشند و درخواست‌ها کم باشد.

بیشتر بخوانید

حسنی افزود: هفت هزار و 300 مورد درخواست تسهیلات کرونایی ثبت شده است. این میزان بیش از 18 هزار و 600 نفر نیروی کار را شامل می‌شود، که پرداخت این تسهیلات به معنای ادامه کار آنها است.

او در رابطه با ارزش مالی این پرونده‌ها هم گفت: اصناف یزد 243 میلیارد تومان تسهیلات درخواست کرده‌اند که تا کنون بیش از 137 میلیارد تومان پرداخت شده است.

حسنی  در پایان گفت: دیگر اصناف توان تحمل تعطیلی را ندارند. به همین دلیل خواهشمندیم با ممنوع کردن ورود مسافر به یزد ما را در حفظ شرایط فعلی کمک کنند تا کسبه بتوانند به کسب و کار بپردازند وگرنه با افزایش شیوع کرونا مجبور به تعطیلی و تحمل زیاد بیشتر هستیم.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف