بازار در حال بازگشت به شرایط عادی است
رکورد 500 هزار میلیارد تومانی خریدهای کارتی در ایران

استقبال عمومی مردم از خریدهای کارتی در بهمن ماه امسال رشد بیش از 8 درصدی داشته است. در این ماه نزدیک به 3 میلیارد تراکنش کارتی با ارزش بیش از 500 هزار میلیارد تومان در کشور انجام شده است که در نوع خود رکوردی قابل توجه است.

  • کد خبر: 1828
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 11 اسفند 1399 - 12:09

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا تازه‌ترین گزارش شاپرک با اعلام دقیق رقم‌های مربوط به خرید کارتی از فروشگاه‌ها، اپلیکشین‌های موبایلی و سایت‌های اینترنتی تصویری نسبتا جامع از وضعیت بازارها در کشور ارائه می‌کند. در سالی که گذشت با وجود بیماری کرونا و تعطیلی بسیاری از بازارها، رفتار شهروندان در خریدهای مایحتاج خود تغییرات قابل توجهی پیدا کرد. استقبال از خریدهای موبایلی و اینترنتی در دوره تعطیلی بازارها افزایش قابل توجهی پیدا کرد و حالا با باز شدن دوباره بازارها به نظر می‌رسد که شرایط عمومی کسب‌وکارها و خریدهای شهروندان در حال بازگشت به روزهای عادی است.

 

نگاهی به آمار تراکنش‌ها

در بهمن ماه امسال بیش از  2 میلیارد و 938 میلیون  تراکنش با  ارزش  بیش از 500 هزار میلیارد تومان در  شبکه  الکترونیک  پرداخت کارت پردازش شده که نسبت به  دی‌ماه  رشد 5 درصدی در تعداد و 11.5 درصدی در ارزش ریالی داشته است. این در حالی است که تعداد و رقم تراکنش‌های یاد شده در دی ماه نیز در مقایسه با ماه قبلش، یعنی آذرماه، به ترتیب 3.9 و 8.8 درصد افزایش یافته بود.

اما تعداد و رقم تراکنش‌های بهمن ماه امسال در مقایسه با بهمن گذشته نیز رشد بسیار قابل توجهی را نشان می‌دهد. پارسال در بهمن ماه 2 میلیارد و 312 میلیون تراکنش با ارزش 324 هزار میلیارد تومان در شبکه شاپرکی انجام شده است. با این حساب امسال تعداد تراکنش‌ها 27درصد و ارزش آن‌ها 57 درصد رشد داشته است. البته رشد رقم تراکنش‌ها عمدتا مربوط به افزایش قیمت اجناس در بازار است.

در واقع با محاسبه ارزش حقیقی تراکنش‌های می‌توان دریافت که افزایش ارزش ریالی تراکنش‌ها تا چه میزان به تورم مربوط است و چه مقدار از آن را هم می‌توان به معنی افزایش استقبال عمومی از پرداخت الکترونیکی  تفسیر کرد. گزارش شاپرک نشان می‌دهد که ارزش حقیقی تراکنش‌ها در مقایسه با بهمن پارسال تنها 5.9 افزایش پیدا کرده است. بر این اساس 48.1 درصد از افزایش ارزش تراکنش‌ها را می‌توان به پای تورم حساب کرد و 5.9 درصد را هم به افزایش استقبال از خدمات کارتی.

 

داستان خریدها

خریدهای کارتی عموما عمدما در سه شکل انجام می‌شود. خرید از فروشگاه با استفاده از دستگاه کارتخوان، خرید با ابزار اینترنتی و خرید با ابزار موبایلی.

البته طبیعی است که بیشترین تعداد تراکنش‌های شاپرکی در اختیار ابزار کارتخوان فروشگاهی است. این در حالی است که  عواملی  مانند  وجود  محدودیت  انجام  تراکنش  بر  روی  ابزار  پذیرش  موبایلی،  تعداد  بالای  ابزار  کارتخوان  فروشگاهی، فراگیر بودن این ابزار، عدم نیاز این ابزار به تجهیزات مکمل دیگر نظیر کامپیوتر یا گوشی موبایل  و عواملی  از  این  دست  را  می‌توان  از  جمله  عوامل  تاثیر  گذار  بر  تعداد  تراکنش‌های  ابزار  پذیرش  کارتخوان  فروشگاهی دانست.

در  بهمن ماه 1399، بیش از 425 میلیون تراکنش با مبالغی کمتر از 5 هزار تومان در کارتخوان‌های فروشگاهی ثبت شده است.

همچنین تعداد تراکنش‌های با مبلغ بین 5 تا 25 هزار تومان در کارتخوان‌های فروشگاهی نیز بیش از 941 میلیون تراکنش بوده و بیش از یک میلیارد و 129 میلیون تراکنش نیز برای خریدهای بالای 25 هزار تومان ثبت شده است.

به طور کلی 91.16 درصد از خریدهای فروشگاهی برای خریدهایی کمتر از 500 هزار تومان انجام شده است.

معمولا درباره خریدهای کمتر از 5 هزار تومان ابهام‌های بسیاری مطرح می‌شود. بر اساس گزارش شاپرک این طور به نظر می رسد که  به طور  متوسط  حداقل  40درصد  تراکنش های زیر 5 هزار تومان در ابزار  کارتخوان  فروشگاهی  و  10درصد  تراکنش های ابزار  پذیرش  موبایلی مربوط به خرید کارت شارژ تلفن همراه اعتباری بوده باشد. همچنین برآوردها نشان می‌دهد که بخشی دیگر از این حجم تراکنش‌ها عمدتا برای خرید نان، ماسک، آب معدنی و ... انجام شده است.

نسخه کامل این گزارش در زیر  به صورت PDF  قابل دریافت است.

 

بیشتر بخوانید

 

 

 

 

 

 

 

دریافت فایلdownlod

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف