مجمع جهانی اقتصاد با انتشار گزارشی اعلام کرد
قربانیان آسیب‌های روانی کرونا؛ زنان، جوانان و طبقات ضعیف

طبق مطالعه مجمع جهانی اقتصاد (بهمن و اسفند 99)، کووید19 اضطراب، افسردگی، استرس و بی خوابی را افزایش داده است. با این حال، عوامل مرتبط با افزایش روان‌پریشی در بزرگسالان در طی کووید19 هنوز شناخته شده نیستند.

  • کد خبر: 1847
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 13 اسفند 1399 - 13:20

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، محققان برای ارزیابی عوامل خطر مرتبط با اضطراب و افسردگی، بر 68 مطالعه انجام شده در طی همه‌گیری كه شامل 288،830 شركت كننده از 19 كشور بود، تمرکز کردند. آن‌ها دریافتند، زنان، بزرگسالان جوان، افراد با وضعیت اقتصادی-اجتماعی پایین‌تر، کسانی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و کسانی که در معرض خطر بالای عفونت کووید19 هستند، بیشتر تحت تأثیر اضطراب یا افسردگی مربوط به کووید19 قرار دارند.

این یافته که زنان بیشتر از مردان دچار پریشانی روانی می‌شوند با سایر مطالعات جهانی که نشان داده است اضطراب و افسردگی در زنان بیشتر است مطابقت دارد. محققان پیشنهاد می‌کنند:«پایین بودن وضعیت اجتماعی زنان و دسترسی کمتر به مراقبت‌های بهداشتی در مقایسه با مردان، می،تواند علت تأثیر سوء روانی و اجتماعی شدید بر زنان باشد. بنابراین، برنامه‌های اطلاع‌رسانی برای خدمات بهداشت روان باید زنان را بیشتر مورد هدف قرار دهند».

بزرگسالان جوان‌تر، 35 سال به پایین، بیشتر از افراد بالای 35 سال دچار مشکلات روانی می‌شوند. اگرچه دلایل آن مشخص نیست، اما مطالعات قبلی نشان می‌دهد که این ممکن است به دلیل دسترسی بیشتر جوانان به اطلاعات کووید19 از طریق رسانه‌ها باشد. این مطالعه همچنین تأیید می‌کند که تماس بیشتر با رسانه‌ها با احتمال بالاتر اضطراب و افسردگی همراه است.

از دیگر عوامل مرتبط می‌توان به زندگی در مناطق روستایی اشاره کرد. تحصیلات پایین، درآمد کمتر یا بیکاری و نداشتن حمایت خانوادگی و اجتماعی قوی، خطر پریشانی را بین روستاییان افزایش داده است.

در این باره بیشتر بخوانید

البته کاهش سلامت روان در طی همه‌گیری پایدار نیست، و به رخدادهای جامعه (تعطیلی، محدودیت‌ها، بازگشایی و غیره) حساس است. به عنوان مثال، در دانمارک، سلامت روان در حین تعطیلی ناشی از موج اول همه‌گیری کاهش یافت، اما با باز شدن تدریجی، روان جامعه دانمارک بهبود یافت.

اکثر دولت‌های اروپایی با مواجهه با افزایش چشمگیر مبتلایان کووید19، برای مهار ویروس، محدودیت‌های مختلف، تعطیلی، قرنطینه و فاصله اجتماعی را مجدداً اعمال کرده‌اند. این وضعیت احتمالاً بر احساس تنهایی افراد و در نتیجه سلامت روان آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت.

در یک مطالعه‌ی دیگر از مجمع جهانی اقتصاد (بهمن و اسفند 99)، افراد 50 سال به بالا از 26 کشور اروپایی را بررسی کردند. اطلاعات از طریق مصاحبه‌های تلفنی بین ژوئن و آگوست سال 2020 جمع آوری شده است. در مجموع 50609 شرکت کننده در نظرسنجی شامل شدند.

محققان دریافتند که حدود 30٪ از پاسخ‌دهندگان گزارش کرده‌اند که روحیه افسرده دارند و مقدار مشابهی از پاسخ دهندگان گزارش کرده‌‌اند که علائم اضطراب و مشکلات خواب را دارند. در میان آن‌ها، 64 درصد از کسانی که روحیه افسرده دارند و 73 درصد از کسانی که علائم اضطراب را تجربه می‌کنند، اظهار داشتند که علائم آن‌ها در طی همه‌گیری بدتر شده است. از بین کسانی که مشکل خواب دارند، 35٪ گفتند که مشکلات خواب آن‌ها بدتر شده است.

به عبارت دیگر، داده‌ها حاکی از آن است که همه‌گیری منجر به وخامت سلامت روان در اروپا شده است. این تعداد یک چالش اساسی برای برنامه‌ریزی بهداشت روان آینده است ، زیرا پیش‌بینی می‌شود که تقاضاهای مراقبت‌های بهداشتی برای مدتی همه‌گیری - و احتمالاً پس از آن - رشد چشمگیری داشته باشد.

همچنین از نظر بسياري، تنهايي بخش اصلي اين وخامت است. 29٪ از شرکت کنندگان احساس تنهایی داشتند و در میان آن‌ها، 40٪ گفتند که از زمان شروع شیوع نسبت به گذشته احساس تنهایی کرده‌اند. سایر مطالعات اخیر که با استفاده از داده‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای اروپای شمالی و غربی، انگلیس و ایالات متحده انجام شده است، افزایش مشابهی در تنهایی و مشکلات بهداشت روانی را در میان بزرگسالان جوان و حتی دانشجویان (که معمولاً در معرض خطر تنهایی قرار ندارند) ثبت کرده است. چشمگیرترین یافته این مطالعه این بود که بیشتر شدن احساس تنهایی در طی شیوع همه‌گیری با خطر بسیار بالایی از بدتر شدن مشکلات روانی مرتبط است. کسانی که تنهایی آن‌ها افزایش یافته بود، شش تا ده برابر بیشتر در معرض خطرافسردگی، علائم اضطراب و مشکلات خواب بودند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف