قطعنامه شورای امنیت برای توزیع عادلانه واکسن کرونا

15 عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه پیشنهادی بریتانیا برای تسهیل توزیع عادلانه واکسن کرونا در سرتاسر جهان رای موافق دادند.

  • کد خبر: 1862
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 16 اسفند 1399 - 08:51

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از خبرگزاری فرانسه و به نقل از محافل دیپلماتیک این قطعنامه شامگاه جمعه، 26 فوریه به وقت محلی به تصویب رسید و محور آن فراهم کردن زمینه دسترسی کشورهای بحران‌زده و فقیرتر جهان به واکسن کرونا است.
بنابر این گزارش تدروس آدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی از تصویب این قطعنامه استقبال کرده است. این سازمان خود سازوکار موسوم به کوواکس را برای توزیع عادلانه واکسن راه انداخته بود.

بیشتر بخوانید:

این دومین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با پاندمی کرونا به شمار می‌رود. امضاءکنندگان این قطعنامه بر خواسته خود مبنی بر همبستگی با کشورهای فقیرتر برای مقابله با بحران کرونا و برقراری آتش‌بس در مناطق درگیر جنگ و مناقشه تاکید کرده‌اند.

تشویق کشورهای ثروتمند به اهدای واکسن

خبرگزاری فرانسه با استناد به متن این قطعنامه می‌گوید اعضای شورای امنیت، کشورهای ثروتمند را تشویق می‌کنند که واکسن کرونا را به کشورهای با درآمد کم و متوسط اهدا کنند.

قطعنامه به طور مشخص و به صراحت از کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهد که از تهیه بیش از نیاز و احتکار واکسن کرونا به طور جدی خودداری کنند.

این قطعنامه همچنین خواستار تقویت "تلاش‌های ملی و چندجانبه و همکاری‌های بین‌المللی" به منظور دسترسی عادلانه و قابل پرداخت به واکسن پیشگیری از بیماری کووید19، به خصوص در مناطق درگیر جنگ و مناقشه نظامی و درگیر بحران‌های انسانی شده است. مطابق برآورد سازمان ملل 120 میلیون نفر در سراسر جهان در چنین شرایطی زندگی می‌کنند.

گفته می‌شود کشورهای عضو شورای امنیت حدود یک هفته بر سر متن نهایی قطعنامه بحث و گفت‌وگو کرده‌اند. ظاهرا علت این امر مخالفت دو عضو دائم شورای امنیت، چین و روسیه با متن پیشنهادی بریتانیا بوده است. قطعنامه قبلی سال گذشته پس از ماه‌ها بحث و چالش به تصویب رسید.

 ضرورت برداشتن گام‌های مشخص

رئیس سازمان بهداشت جهانی ضمن تقدیر از امضاءکنندگان قطعنامه، کشورهای عضو شورای امنیت را فراخوانده که برای افزایش تولید واکسن کرونا و توزیع عادلانه آن "گام‌های مشخصی" بردارند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هفته گذشته خواستار یک برنامه جهانی واکسیناسیون برای جلوگیری از عقب ماندن کشورهای فقیر در مقابله با بحران کرونا شد.

به گفته گوترش تا کنون 75 درصد از تمامی واکسن‌های تولید شده فقط در 10 کشور تزریق شده‌اند. او می‌گوید در 130 کشور هنوز برنامه واکسیناسیون کرونا آغاز نشده است.

بر پایه آمار دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز تا ظهر شنبه 27 فوریه نزدیک به 113 میلیون و 500 هزار مورد ابتلا به بیماری کووید19 در 192 کشور شناسایی شده و حدود 2 میلیون و 520 هزار نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف