گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد
کرونا چگونه تولید ناخالص داخلی را در ایران منفی کرد؟

بررسی آمارهای مربوط به محصول ناخالص داخلی یا همان GDP نشان می‌دهد که ارزش این تولیدها در مقایسه با سال 98 حدود 1.2 رشد منفی داشته است.

  • کد خبر: 1885
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 18 اسفند 1399 - 11:11

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی تولیدات ناخالص داخلی در طول 9 ماه نخست سال 99 به رقم 523 هزار میلیارد تومان رسیده است. این رقم بدون احتساب تولید نفت 454 هزار میلیارد تومان است.

این در حالی است که در سال گذشته و در همین بازه زمانی 9 ماهه، تولید ناخالص داخلی با احتساب تولید نفت،529 هزار میلیارد تومان و بدون آن 459 هزار میلیارد تومان گزارش رشده است. شیوع بیماری کرونا، تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها و محدودیت‌های اجتماعی گسترده که منجر به کاهش ترددهای شهری و بین‌شهری شد، بر کاهش شاخص GDP در ایران اثر ملموسی گذاشته است.

در نمودار زیر سهم‌بندی گروه‌های مختلف اقتصادی کشور را در میزان تولید ناخالص داخلی می‌بینید.

 

بر این اساس این جدول به عنوان مثال می‌توان دریافت که تولید گروه کشاورزی در 9 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مثبت 3 درصد رشد داشته است.

بیشترین رشد تولید ناخالص داخلی در گروه تأمین آب، برق و گاز طبیعی با رشد مثبت 4.7 درصد است. این در حالی است که در بخش خدمات که بیش از نیمی از کل تولید ناخالص داخلی را دربرگرفته است، ارزش تولید 3.3 درصد کاهش داشته است.

گروه خدمات شامل بخش‌های عمده و خرده فروشی، فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا ، حمل‌ونقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت‌های مالی و بیمه، مستغلات، كرایه و خدمات كسب‌وكار و دامپزشكی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، فعالیت‌های مربوط به سلامت انسان و مددكاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی است.

همچنان که مشهود است بیشترین کاهش میزان تولید ناخالص داخلی در بخش خدمات است که متاثرترین بخش از تعطیلی‌ها و محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کروناست.

بیشتر بخوانید

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف