سایه سنگین کرونا بر اقتصاد خاورمیانه و جهان

بحران کرونا ممکن است موجب شود میزان رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا به کمترین سطح در 50 سال گذشته رسیده و سبب شود حدود 100 میلیون نفر در جهان با فقر شدید دست‌وپنجه نرم کنند.

  • کد خبر: 19
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 6 مرداد 1399 - 11:35

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایرنا، به باور بانک جهانی،  بحران کرونا ممکن است موجب شود میزان رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا به کمترین سطح در 50 سال گذشته رسیده و سبب شود حدود 100 میلیون نفر در جهان با فقر شدید دست‌وپنجه نرم کنند. همچنین پیش‌بینی شده بحران کرونا سبب کوچک شدن اقتصاد جهان تا حدود 10 درصد شود و موجبات چنان ضربه‌ای بزرگ را به اقتصاد فراهم آورد که مانند آن را در 7 دهه گذشته شاهد نبوده‌ایم، به‌نحوی که این رویداد سبب بروز ناآرامی‌های اجتماعی در این منطقه شود. به گزارش خبرگزاری فرانسه، صندوق بین‌المللی پول با هشدار درباره افزایش میانگین فقر و بیکاری در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا، اعلام کرد رشد اقتصادی کشورهای این منطقه در امسال میلادی با 5.7 درصد روبه‌رو می‌شود. این درحالی است که این رقم در مقایسه با پیش‌بینی این سازمان در ماه آوریل(فروردین/ اردیبهشت) حدود 2.4 درصد کمتر است.

درحال‌حاضر، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی و رهبران کشورهای افریقایی، آوریل خواستار مداخله فوری جهانی برای کمک به کشورهای افریقایی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا شده بودند. همچنین کارشناسان اقتصادی بر این باورند که کرونا اقتصاد قاره سیاه را در امسال، با افت 1.25 درصدی روبه‌رو می‌کند. به گزارش اداره آمار اتحادیه اروپا(یورو استات)، آمارهای رسمی و برآورد نهادهای اروپایی حاکی است میزان رکود اقتصادی ناشی از بحران کرونا در این حوزه پولی بسیار شدیدتر از چیزی است که پیش از این تصور می‌شد. اگر چه پیش‌تر تصور می‌شد بحران کرونا بیشترین تاثیر را روی کشورهای ضعیف بگذارد، اما آمارهای جدید حاکی است کرونا وضعیت اقتصادی در اروپا را نیز که یکی از قطب‌های اقتصادی بزرگ جهان است، با مشکلات اقتصادی شدیدی روبه‌رو کرده است. آمارهای یورواستات حاکی است میزان رشد اقتصادی اتحادیه اروپا و منطقه یورو در 3 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال 2019 میلادی(1398 خورشیدی)، به ترتیب 2.7 و 3.3 درصد کاهش یافته است. این اداره تاکید کرده که افت رشد اقتصادی اتحادیه اروپا و منطقه یورو در فصل نخست سال 2020(1399) شدیدترین نزول اقتصادی ثبت‌شده از سال 1995(1374) تاکنون به‌شمار می‌رود؛ سالی که ثبت سری زمانی آمارهای اقتصادی اروپا آغاز شده است. این گزارش نشان می‌دهد افت فعلی رشد اقتصادی اروپا از کاهش تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا و منطقه یورو در جریان بحران مالی سال 2009(1388) شدیدتر بوده است؛ در آن سال منطقه یورو و اتحادیه اروپا با رکود 3.3 و 2.7 درصدی روبه‌رو شده بودند.

از دیگر سو به گزارش آسوشیتدپرس، میران رشد منفی اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته بسیار شدیدتر از سایر کشورهاست زیرا کشورهای در حال توسعه به سبب نرخ بیشتر رشد جمعیت به رشد اقتصادی بیشتری نسبت به کشورهای توسعه‌یافته نیازمند هستند تا بتواند برای جمعیت خود شغل و درآمد ایجاد کنند؛ بنابراین افول رشد اقتصادی برای این کشورها در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته پیامدهای بسیار وخیم‌تری را به‌دنبال خواهد داشت. ارزیابی صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد بحران کرونا سبب‌شده کشورهای در حال رشد افزون بر 100 میلیارد دلار سرمایه خارجی موجود در آن کشورها را از دست بدهند. به‌عنوان مثال، برزیل و افریقای جنوبی جزو کشورهای در حال توسعه هستند که به سبب شیوع ویروس کرونا متحمل خسارات فراوانی شده‌اند و رشد اقتصادی این کشور با افت شدیدی روبه‌رو شده است. گزارش‌ها همچنین از وضعیت اسفناک اقتصادی در کشورهای فقیر آسیای جنوبی، امریکای جنوبی و افریقا حکایت دارد. تشدید رکود اقتصادی در کشورهای در حال رشد سبب شده کارشناسان اقتصادی در صندوق بین‌المللی پول درباره احتمال ورشکستگی گسترده شرکت‌ها در کشورهای در حال رشد هشدار دهند.