مدیرعامل سازمان بیمه سلامت:
کرونا ارزیابی وُسع بیمه‌شدگان را متوقف کرد

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: «انجام ارزیابی وسع بیمه‌شدگان فعلا به علت شیوع ویروس کرونا متوقف شده است. در یک سال گذشته حدود 600 هزار نفر تحت پوشش صندوق بیمه همگانی سلامت قرار گرفتند که عمده این افراد از دهک‌های پایین هستند.»

  • کد خبر: 1927
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 24 اسفند 1399 - 10:55

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، محمد مهدی ناصحی در گفت‌وگو با ایرنا درباره توقف ارزیابی وسع پس از شیوع ویروس کرونا افزود: «صندوق بیمه همگانی سلامت حدود 13.5 میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد. ارزیابی وسع برای این انجام می‌شود که افرادی که توانایی مالی پرداخت حق بیمه دارند، حق بیمه خود را بپردازند. پیش از این، تاخیرهای دو هفته‌ای در پاسخ ارزیابی وسع داشتیم که منجر به بروز مشکلاتی برای افرادی شده بود که تحت پوشش بیمه نبودند.»

وی ادامه داد: «پس از شیوع ویروس کرونا در کشور و اورژانسی بودن ارائه خدمات به بیماران مبتلا به کرونا، این الزام ایجاد شد که با همکاری وزارت رفاه، پیشنهادی به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شود که به طور موقت ارزیابی وسع متوقف شود.»

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بیان کرد: «آیین نامه ارزیابی وسع هم نیازمند اصلاح بود که این کار انجام و شرایطی فراهم شد که افرادی که توانایی پرداخت حق بیمه ندارند، تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند. بر این اساس فقط سه دهک بالای جمعیت باید بخشی یا همه حق بیمه خود را پرداخت کنند.»

ناصحی ادامه داد: «فعلا انجام ارزیابی وسع متوقف شده و زمانی که کشور عاری از ویروس کرونا باشد، ارزیابی وسع با آیین نامه جدید اجرا می‌شود. در این بازه زمانی حدود 600 هزار نفر تحت پوشش صندوق بیمه همگانی سلامت قرار گرفتند که عمدتاً از دهک‌های پایین بودند.»

وی درباره پرداخت هزینه بیماران مبتلا به ویروس کرونا نیز اظهار کرد: «سازمان بیمه سلامت از ابتدا همه بیمه شدگان را در صندوق‌های مختلف تحت پوشش هزینه‌های کرونا قرار داد و بر این اساس، 90 درصد هزینه‌ها در ‌بخش بستری و 70 درصد هزینه‌ها در‌بخش سرپایی پرداخت می‌شود.»

ناصحی گفت: «متوسط هزینه هر بیمار در ‌بخش سرپایی کرونا حدود 6.5 میلیون تومان است که 90 درصد آن پرداخت می‌شود. در زمینه داروهای تجویز شده نیز حتی هزینه داروهای جدید مثل رمدسیویر و فاویپیراویر که تایید شده‌اند هم انجام شده است.»

بیشتر بخوانید:مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بیان کرد: «حدود دو هزار میلیارد تومان از هزینه بیماران مبتلا به ویروس کرونا تاکنون از طرف سازمان بیمه سلامت پرداخت شده است.»

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف