گزارشی از اتاق بازرگانی تهران
اقتصاد صنعت گردشگری در دوران کرونا

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در یک گزارش تحلیلی به ارزیابی شوک‏ های وارده به صنعت گردشگری ناشی از کووید-19 و راهکارهای سیاستی بازگشت به شرایط عادی پرداخته است.

  • کد خبر: 1935
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 24 اسفند 1399 - 22:53

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا،  اتاق بازرگانی تهران در گزارش تحلیلی خود آورده است:همه ‏گیری کووید-19، بحران جهانی ‏که هیچ زمان دیگری همانند آن در تاریخ اتفاق نیفتاده، منجر به توقف ناگهانی سفر و افت میزان فعالیت‏ های اقتصادی در سطح جهان شده است. گردشگری بیش از 10 درصد اقتصاد جهانی را شامل می‏ شود و در بسیاری از کشورها سهم بزرگی از صادرات و درآمد ارزی را تشکیل می‏ دهد. از آنجایی که این صنعت بسیار به هم پیوسته بوده و بخش ‏های متعدد به عملکرد آن وابسته است، این همه ‏گیری آثار شدیدی بر زنجیره تامین این صنعت داشته و میلیون ‏ها شغل در این صنعت را در معرض خطر قرار داده است.

براساس آمارها، درآمد صادراتی صنعت گردشگری در سال 2020 با کاهش حدوداً 1.3 هزار میلیارد دلاری نسبت به 2019 مواجه شده و به دلیل شیوع جهش ‏های جدید کووید-19 و ادامه محدودیت‏ های مسافرتی توسط دولت‏ ها برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری، انتظار می‏ رود احیای صنعت گردشگری به کندی صورت گیرد. متخصصان حوزه گرشگری در ارتباط با چشم‏انداز این صنعت بسیار محافظه ‏کارانه نظر می‏ دهند، بطوری که اکثریت آنها انتظار ندارند که پیش از سال 2023 این صنعت به سطح پیش از همه ‏گیری برسد.

گزارش حاضر با اشاره به شوک‏ های وارده به صنعت گردشگری ناشی از کووید-19، این همه‏ گیری را با همه‏ گیری‏ های پیشین مقایسه می‏ کند و در ادامه به بررسی گزینه‏ های سیاستی در راستای ایجاد یک شرایط عادی جدید، می ‏پردازد.

نسخه کامل این گزارش در زیر  به صورت PDF  قابل دریافت است.

 بیشتر بخوانید

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف