رییس اتاق أصناف استان مطرح کرد:
پرداخت 106 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در گلستان

رییس اتاق اصناف استان گلستان گفت: اگر تمامی تسهیلات درخواستی که 189 میلیارد تومان است، پرداخت شود شرایط ادامه اشتغال حداقل 17 هزار نفر تامین خواهد شد. تاکنون 106 میلیارد تومان پرداخت شده است.

  • کد خبر: 1944
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 10 فروردين 1400 - 08:58

حسین خلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: در استان ما  57 صنف مختلف وجود دارد. حدود 50 هزار فعال صنفی در کل استان و 14 هزار مورد هم در شهر گرگان مشغول به فعالیت هستند.

او ادامه داد: همه این اصناف در اثر کرونا متحمل ضرر شده‌اند، برخی  به علت ممنوعیت فعالیت مانند تالارها و استخرها، هتل‌ها و .. صد درصد خسارت دیده‌اند و برخی هم که اجازه فعالیت داشتند بازار خوبی نداشته و زیان دیده‌اند.

 خلیلی توضیح داد: درآمد کسبه‌ای که اجازه فعالیت داشتند به کمتر از 50 درصد رسیده ‌است که نشان از شرایط سخت اقتصادی مردم دارد که حتی اگر محدودیت کرونایی هم نباشد قدرت خرید ندارند.

او ادامه داد: برای تامین اقلام مورد نیاز مردم در شب عید، فروشگاه‌ها فروش فوق‌العاده گذاشته‌اند و  اینگونه باکاهش قیمت‌ها میزان فروش را افزایش داده‌اند، البته هزینه تمام شده تولیدات به‌حدی افزایش داشته که حتی تخفیف‌ها هم نمی‌تواند مردم را برای خرید ترغیب کند، اما به هرحال چرخه کسب و کار در حال چرخش و  بازار متعادل و آرام است.

خلیلی افزود: هرچند طبق آمار رسمی میزان ابطال پروانه ما کمتر از سال 98 بوده است اما آمار غیر رسمی تعطیلی و خروج از کار کم نیست و مشکل، نداشتن‌ آمار دقیق آن بخش است.

بیشتر بخوانید

رییس اتاق أصناف گلستان ادامه داد:در سال 98 ما 1505 جواز کسب صادر کردیم و 976 پروانه نیز ابطلال شد اما درسال قبل 2122 جواز جدید صادر شده و فقط 823 ابطلال پروانه داشته‌ایم.

او در رابطه با تسهیلات کرونایی هم گفت: تاکنون از 11 هزار و 606 پرونده تشکیل شده و درخواست 189 میلیارد تومان تهسلات درخواستی بیش از 106 میلیارد تومان پرداخت شده است. که البته این تسهیلات برای بخش تولید بوده وشامل بخش توزیع نیست.

خلیلی تاکید کرد: اگر تمامی تسهیلات درخواستی پرداخت شود شرایط ادامه اشتغال حداقل 17 هزار نفر تامین خواهد شد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف