سازمان ملل:
228 هزار کودک به خاطر بحران و اختلال ناشی از کرونا جان سپرده‌اند

بر اساس گزارش جدید سازمان ملل متحد، شیوع کرونا به اختلال در ارائه خدمات بهداشتی و حمایتی منجر شده است. گمان می‌رود این موضوع در جنوب تا کنون به جان باختن دستکم 239 هزار مادر و کودک منجر شده باشد.

  • کد خبر: 1964
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 27 اسفند 1399 - 13:26

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، گزارش جدید سازمان ملل بر روی افغانستان، نپال، بنگلادش، هند ،پاکستان و سریلانکا متمرکز شده است که در مجموع حدود یک میلیارد و 800 میلیون نفر جمعیت دارند.
بنابر این گزارش، زنان، کودکان و نوجوانان بیشترین آسیب ناشی از کرونا را متحمل شده‌اند.
در جنوب آسیا تاکنون تقریباً 13 میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از 186 هزار نفر جانشان را از دست داده‌اند. بسیاری از کشورهای جهان، از جمله کشورهای جنوب آسیا با وضع محدودیت‌های شدید به این همه‌گیری پاسخ دادند.
در این کشورها به جز مشاغل ضروری و مکان‌هایی از جمله بیمارستان ها، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی و اولیه تقریباً کسب و کارهای دیگر تعطیل شدند.
بسیاری از خدمات حمایتی و بهداشتی تحت تاثیر فشار مقابله با کرونا کاهش یافته یا قطع شده است.

اکنون گزارش سازمان ملل به تاثیر مستقیم و غیرمستقیم همه‌گیری کرونا و همچنین پاسخ دولت‌ها به آن در جنوب آسیا می‌پردازد.
این گزارش، استراتژی دولت‌ها در خصوص خدمات بهداشتی، اجتماعی و مدارس و اقتصاد را مورد بررسی قرار داده است.
ارزیابی می‌شود که در این شش کشور مرگ کودکان زیر پنج سال در سال 2020، حدود 228 هزار مورد افزایش یافته است و این موضوع به توقف ارائه خدمات حیاتی دولتی از جمله تغذیه و ایمنی مربوط می‌شود.
بنابر این گزارش، در نپال و بنگلادش مبارزه با سوتغذیه کودکان تا 80 درصد و در پاکستان و هند ارائه خدمات ایمنی تا 35 تا 65 درصد کاهش یافته است. در هند آمار مرگ و میر کودگان در سال 2020 به بالاترین حد خود رسیده است.
عدم ارائه خدمات پیشگیری از بارداری نیز به سه و نیم و میلیون بارداری ناخواسته منجر شده که 400 هزار مورد آن در میان نوجوانان بوده است. تاثیر کامل همه‌گیری کرونا از جمله قرنطینه‌ها و محدودیت‌ها، در حال ظاهر شدن است.

بیشتر بخوانید:


همچنین به سبب تمرکز بر مقابله با کرونا برخی خدمات بهداشتی نیز قطع شده یا به طرز محسوسی کاهش یافته است. از جمله ارائه خدمات ویژه مقابله با بیماری‌هایی همچون سل، مالاریا، حصبه و ایدز.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف