کی از شر پاندمی خلاص می‌شویم؟
روزشمار پایان کرونا در ایران

آیا شرکت‌های داخلی توان تولید نیاز کشور را دارند؟ چه زمانی واکسیناسیون پایان می‌پذیرد؟ و در یک کلام کی از شر کرونا خلاص می‌شویم؟ .

  • کد خبر: 1965
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 30 اسفند 1399 - 08:26

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا زمان واکسیناسیون و جزئیات انجام آن برای جامعه ایرانی همچنان پرسش برانگیز است. اگرچه همچنان اطلاعات و برنامه‌ریزی‌های دقیق مربوط به واکسیناسیون رسانه‌ای نشده اما با توجه به مجموع اظهار نظرهای مسئولان و کارشناسان امر می‌تواند زمان‌بندی نسبتا دقیق از پروسه زمانی واکسیناسیون در ایران ارائه کرد.

 

زمان پایان واکسیناسیون

زمان پایان واکسیناسیون در ایران بر اساس برآوردهای کنونی احتمالا بهار سال آینده باشد. با این حال بسیاری از کارشناسان معتقدند که با توجه به نهایی شدن واکسن‌های داخلی و تلاش‌هایی که در ادامه به نتیجه خواهد رسید، زمان واقع بینانه برای پایان واکسیناسیون در ایران احتمالا اسفند ماه سال 1400 باشد.

طبق برآوردها تا پایان آذرماه بیش از 50 میلیون ایرانی با 120 میلیون دز واکسن، واکسینه می‌شوند. به طور کلی در خوشبینانه ترین حالت ممکن است با واکسیناسیون 70 درصد جامعه که احتمالا تا پاییز سال آینده انجام می‌شود، بتوان به زندگی روزمره برگشت.

فروردین: آغاز فاز دوم واکسیناسیون (گروه‌های سنی خاص)

اردیبهشت: تولید انبوه واکسن داخلی

خرداد: ورود واکسن‌های ایرانی به چرخه واکسیناسیون گسترده

تیر: افزایش تولید واکسن ایرانی تا ماهانه 20 میلیون دوز

مرداد: آغاز فاز سوم واکسیناسیون (گروه‌های شغلی خاص)

شهریور: ورود محموله جدید واکسن‌های خارجی به کشور

مهر: بازگشایی محدود مدارس و دانشگاه‌ها

آبان: آغاز فاز سوم واکسیناسیون (عمومی)

آذر: ایمنی 70 درصدی جامعه

دی: بازگشایی مدارس و دانشگاه‌هابه صورت گسترده

بهمن: پایان واکسیناسیون عمومی (سناریوی خوشبینانه)

اسفند: پایان واکسیناسیون اظطراری

 

واکسن‌های ایرانی چه زمانی تزریق می‌شود؟

پیش‌بینی می‌شود در اواخر اردیبهشت ماه سال 1400 نخستین واکسن‌های ایرانی آماده استفاده در جمعیت‎های گسترده شده و در فرایند واکسیناسیون قرار بگیرند. همچنین با توجه به اینکه احتمالا برخی از انواع واکسن‌های ایرانی تابستان سال آینده مجوز استفاده اضطراری بگیرند، بعید نیست که شروع واکسیناسیون با یک واکسن انجام شود و یادآوری آن با واکسن دیگر باشد.

 

چه قدر واکسن خریداری خواهد شد؟

تا پایان سال 99 حدود 1.5 میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است. تا پایان اردیبهشت هم 4.2 میلیون دوز دیگر وارد کشور خواهد شد. در مجموع تا پایان اردیبهشت 5.7 میلیون دوز وارد کشور شده و در چرخه واکسیناسیون قرار می‌گیرد. گفته می‌شود که 10 میلیون دوز واکسن پیش خرید شده که باقی مانده این میزان یعنی 4.3 میلیون دوز باقی مانده نیز پس از اردیبهشت وارد کشور و استفاده خواهد شد.

برخی برآوردها نشان می‌دهد خرید واکسن خارجی تا پیش از پایان سال 1400 به 20 میلیون دوز خواهد رسید.
 

بیشتر بخوانید


 

نیاز کشور چند دوز واکسن است؟

حداکثر نیاز کشور به واکسن در طول یک دوره 160 میلیون دوز است. این میزان واکسن 80 میلیون نفر را واکسینه می‌کند. بر اساس برآوردها هر یک از شرکت‌های داخلی احتمالا در سال آینده بتوانند به طور میانگین 20 میلیون دوز واکسن تولید کنند.

از اواخر اردیبهشت ماه 1.5 میلیون دز واکسن، از تیرماه ماهانه 10 تا 15 میلیون دز واکسن تولید می‌شود و در مجموع از تیرماه به بعد ماهانه 20 میلیون دز واکسن خواهیم داشت. یعنی از مرداد ماه تا اسفند سال بعد هر ماه 20 میلیون و در مجموع 160 میلیون دوز واکسن داخلی تولید خواهد شد. که باتوجه به واکسیناسیون بخشی از جمعیت کشور تا مرداد ماه، بیش از نیاز کشور است. اما باید توجه داشت که احتمالا واکسن کرونا واکسن سالانه یه شش ماهه باشد. به این معنی که نیاز باشد شهروندان (دست کم تا چند سال) هر شش ماه یا هر یک سال یکبار واکسن بزنند. مطالعات در این باره هنوز کامل نیست.

نکته: زمان بندی تولید واکسن، متفاوت از زمانبندی واکسیناسیون است. به این معنی که تولید ماهانه 20 میلیون دوز واکسن، الزاما به معنی واکسیناسیون 20 میلیون نفر به صورت ماهانه نیست. فرایند واکسیناسیون دشوارتر و نیازمند برنامه‌ریزی‌های روزانه و میدانی است.

 

فازبندی‌های واکسیناسیون

فاز اول، زمستان 1399؛ فاز اول واکسیناسیون کرونا، از 21 بهمن شروع شد و  در این مرحله به کارکنان بهداشت و درمانی در خط اول مبارزه با بیماری و «افراد بسیار پرخطر» واکسن تزریق شد. این گروه شامل سالمندان مستقر در آسایشگاه‌ها و جانبازان شیمیایی و بالای 50 درصد و سالمندان بالای 65 سال در خانه سالمندان و مبتلا به بیماری زمینه‌ای بود. البته در بهار 1400 بخشی از واکسیناسیون این گروه ادامه خواهد داشت.

فاز دوم، بهار و تیر 1400؛  در فاز دوم که از ابتدای 1400 آغاز می‌شود،  به چهار گروه «افراد بالای 65 سال به ترتیب در گروه‌های 5 ساله از بالا به پایین»، «افراد بالای 65 سال با حداقل یک بیماری زمینه‌ای»، «افراد 16 تا 64 سال با حداقل یک بیماری زمینه‌ای» و «افرادی که بخاطر شغلشان با مردم در تماس‌ هستند.»

فاز سوم، مرداد تا آذر 1400؛ در این بخش سه گروه «افراد ساکن در مراکز تجمعی»، «افراد 55 تا 65سال بدون بیماری زمینه‌ای» و «افراد در مشاغل ضروری و کارکنان بهداشت که در خط اول مواجهه نیستند» مورد واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

فاز چهارم،  زمستان 1400؛ در فاز نهایی و چهارم واکسیناسیون کرونا که احتمالا یک سال دیگر شروع می‌شود، به عموم مردم واکسن کروناویروس تزریق می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف