معاون علوم پزشکی گیلان:
از افرادی که با وسیله نقلیه عمومی سفر می کنند، تست می گیریم

معاون علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه طبق آخرین ابلاغیه های وزارت بهداشت محدودیت سفر به استان های شمالی همچنان برقرار است، رهگیری مسافران خارج از تور را دشوار دانست و اضافه کرد: از افرادی که با وسیله نقلیه سفر می کنند، حتما تست می گیریم و همچنین باید تست 90 ساعت گذشته آنان منفی باشد.

  • کد خبر: 1967
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 27 اسفند 1399 - 14:59

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایسنا، دکتر آبتین حیدرزاده با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان گیلان، اظهار کرد: روند بیماری در استان ثابت بوده و طی شبانه روز گذشته 70 بیمار جدید را بستری کردیم.

وی با بیان اینکه در مجموع 303 بیمار کرونایی در سطح بیمارستان های استان بستری بوده و حال 70 نفر وخیم است، افزود: همه شهرستان های گیلان به جز املش و ماسال که دارای وضعیت آبی هستند، در وضعیت زرد قرار دارند.

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان، با اشاره به برقراری سفرهای بین شهری در استان، یادآور شد: سفر به شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز و سفر از این شهرها با ممنوعیت همراه است که خوشبختانه گیلان در حال حاضر شهر نارنجی و قرمز ندارد.

حیدرزاده، با بیان اینکه طبق آخرین ابلاغیه های وزارت بهداشت محدودیت سفر به استان های شمالی همچنان برقرار است، گفت: خودروهای شخصی امکان سفر به استان های شمالی را ندارند، اما وسائل نقلیه عمومی می توانند سفر کنند، زیرا امکان کنترل مسافران از نظر وسیله نقلیه و محل اسکان وجود دارد.

وی با اشاره به چگونگی مسافرت با تورهای مسافرتی، تصریح کرد: مسافرت با اتوبوس، قطار و هواپیما به استان برقرار است و مسافران می توانند در هتل ها و مراکز مشخص اسکان پیدا کنند و لذا دانشگاه علوم پزشکی استان از رفتارهای بهداشتی مسافران در تورها با خبر است.

معاون علوم پزشکی گیلان، نگرانی ها از سفرهای نوروزی را بیشتر متوجه خودروهای شخصی دانست و تصریح کرد: در جریان سفر با خودروی شخصی خطر کمتری سرنشینان را تهدید می کند و احتمال انتقال بیماری در طول سفر کمتر است، در حالی که در وسیله نقلیه عمومی تعدادی از افراد در یک هوای بسته تنفس می کنند و بیشتر در معرض انتقال ویروس قرار دارند، اما تبعات سفر با وسیله نقلیه عمومی قابل کنترل بوده و افراد در قالب تور قابل رهگیری هستند.

حیدرزاده، با اشاره به آغاز واکسیناسیون کادر درمان از 21 بهمن با 130 دوز، خاطرنشان کرد: تاکنون تزریق بیش از 2000 دوز واکسن به پزشکان در معرض خطر بالا انجام شده و روز گذشته 8000 دوز جدید دریافت کردیم و تزریق از امروز آغاز می شود.

بیشتر بخوانید:

معاون علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه در ادامه فاز نخست واکسیناسیون به سراغ 1300 سالمند تحت پوشش مراکز نگهداری بهزیستی خواهیم کرد، یادآور شد: تزریق واکسن به سالمندان دارای بیماری های خاص در مرحله بعد قرار دارد. در فاز دوم واکسیناسیون نیز گروه های بیشتری را در مقابل بیماری ایمن خواهیم کرد.

وی با اشاره به پایش و رهگیری 170 هزار خانوار اماکن مسکونی گیلان در قالب فاز نخست طرح شهید سلیمانی، اظهار کرد: در فاز دوم رهگیری ها تشدید شده و مجددا غربالگری را انجام خواهیم داد تا سلامت مردم حفظ شود. برای این منظور 20 هزار تست جدید وارد استان شده و افراد دارای علامت را در خانه تست خواهیم کرد.

حیدرزاده، از مردم خواست از رد و بدل کردن اسکناس و سایر هدایای عیدی در ایام نوروز خودداری کنند و گفت: حتی المقدور دید و بازدید مجازی داشته باشید و عیدی ها را به حساب افراد واریز کنید، زیرا سالمندان استان هنوز واکسینه نشده اند و خطر انتقال بیماری به آنان وجود دارد. در صورت انجام دید و بازدید نیز فاصله فیزیکی و مدت زمان کوتاه لحاظ شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف