رییس اتاق اصناف استان:
90 درصد تسهیلات درخواستی اصناف گیلان پرداخت شده است

نایب رییس اتاق اصناف کشور و رییس اتاق اصناف گیلان گفت: از 375 میلیارد تومان تسهیلات درخواستی در استان گیلان بیش از 90 درصد معادل 353 میلیاردتومان پرداخت شده است البته در کل کشور 16 تا 20 درصد اصناف از تسهیلات کرونایی استفاده کرده‌اند.

  • کد خبر: 1980
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: پنج‌شنبه 12 فروردين 1400 - 09:10

جلال‌الدین محمد شکریه نایب رییس اتاق اصناف کشور در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: با توجه به نابسامانی‌های اقتصادی سال 98 اصناف در شرایط خوبی قرار نداشتند و با شیوع کرونا آسیب‌های شدیدتری متحمل شدند.

او افزود: در عید 99 که کالای تولید شده در اصناف محتلف از جمله قنادی‌ها و صنف پوشاک و... باقی ماند و امسال هم شب عید شاهد قدرت خرید پایین مردم بودیم که توان تهیه مایحتاج شب عید خود را نداشتند.

شکریه گفت: امسال برگزاری نمایشگاه‌های بهاره در سطح کشور لغو شده و طرح «هر فروشگاه نمایشگاهی به وسعت ایران» در سطح کشور برگزار شد که واحدهای صنفی اعم از کیف و کفش، آجیل، قنادی‌ها، لوازم آشپزخانه، پوشاک در این طرح شرکت کرده و قیمت‌های کنترل شده با درصد سود پایین را ارائه کردند.

او افزود: تحریم ها،وضعیت اقتصادی و کرونا سبد خانوار را تحت تاثیر جدی قرار داده‌است ومردم از خرید حداقلی شب عید هم محروم هستند،تا وقتی مردم توان خرید نداشته باشند وضعیت اصناف بهبود نخواهد یافت.

بیشتر بخوانید

عضو هیات رییسه اتاق اصناف کشور توضیح داد: حدود 18 تا 21 درصد از تولید ناخالص داخلی مربوط به فعالیت اصناف در سراسر کشور است واین مجموعه بزرگ با 3 میلیون واحد صنفی و حداقل 9 میلیون نیروی شاغل  به‌همراه خانواده‌هایشان یک چهارم جمعیت را تشکیل می‌دهند، به همین دلیل حمایت از اصناف بسیار اهمیت دارد.

شکریه که رییس اتاق اصناف گیلان هم هست در رابطه باتسهیلات کرونایی گفت: به طور کلی 16 تا 20 درصد اصناف از تسهیلات کرونایی استفاده کردند و در استان گیلان تا کنون بیش از 28 هزار پرونده ثبت شده است .

او افزود: این میزان درخواست تسهیلات معادل 375 میلیارد تومان بود که تاکنون 353میلیارد تومان پرداخت شده است. اشتغال بیش از 39 هزار نفرنیز تضمین شده است.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف