آی‌اچ‌اس مارکت عنوان کرد:
توقف بهبود اقتصادی اروپا از رکود کرونایی

بر اساس تحقیقات جدید آی‌اچ‌اس مارکت، به نظر می‌رسد در ماه جاری روند بهبود اقتصاد اروپا از رکود ایجاد شده از شیوع کرونا متوقف شده باشد.

  • کد خبر: 199
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 1 شهريور 1399 - 09:52

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir)، به نقل از راشا تودی، شاخص خرید مدیران آی‌اچ‌اس مارکت که بر اساس نظرسنجی از 5000 شرکت در 19 کشور منطقه یورو به دست آمده و مقیاس خوبی برای اندازه گیری سلامت اقتصادی کشورها است، تا 51.6 کاهش یافته است. این رقم در ماه جولای برابر با 54.9 بود. مرز 50 جدا کننده رکود از رشد است.

اندرو هارکر، مدیر اقتصاد موسسه سرمایه‌گذاری آی‌اچ‌اس مارکت، عقیده دارد رونق اقتصادی منطقه یورو سرعت خود را در ماه اوت از دست داده است که نتیجه ضعف تقاضا به خاطر همه‌گیری ویروس کروناست. وی اضافه کرد بهبود اقتصادی اروپا تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به این ویروس در بخش‌های مختلف منطقه یورو قرار گرفته است.

 افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در برخی کشورهای اروپایی مثل آلمان و اسپانیا باعث شده دولت این کشورها دوباره محدودیت‌های سفر وضع کند و محدودیت‌های قرنطینه را در برخی بخش‌ها اعمال نماید. شرکت‌های اروپایی برای ششمین ماه متوالی نیروی کار خود را کاهش داده‌اند. بیشترین تعدیل نیروها در بخش تولیدات کارخانه‌ای صورت گرفته است.

شاخص آی‌اچ‌اس مارکت برای کسب‌وکارهای جدید تا 51.4 کاهش یافته است. این رقم قبلاً 52.7 بود. اقتصاددانان شاخص خرید مدیران برای بخش خدمات را بیش از حد انتظار پایین آورده و 50.1 اعلام کرده‌اند در حالیکه قبلاً  54.7 گزارش شده بود. شاخص اشتغال هم از 47.9 تا 47.5 پایین آمده است.

هارکر گفت:« منطقه یورو در یک دو راهی قرار گرفته است. رشد اقتصادی در این منطقه طی ماه‌های آینده یا دوباره افزایش می‌یابد و یا به خاطر محدودیت‌های ایجاد شده در همین سطح پایین باقی می‌ماند».

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف