تاکسی‌داران در دوران کرونا از چه مزایایی بهره‌مند شدند؟

تاکسی‌داران از اقشار آسیب‌پذیر دوران کرونا هستند و دچار مشکلات اقتصادی و جسمانی زیادی شده‌اند، جسمانی از آن جهت که به دلیل تعامل با مردم امکان ابتلا به کرونا را داشتند و از نظر اقتصادی، استفاده از وسائل نقلیه عمومی کاهش یافته بود، از سوی دیگر آنها ملزم به سوار کردن سه مسافر شدند.

  • کد خبر: 2005
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 4 فروردين 1400 - 10:16

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، مرتضی ضامنی مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور روز چهارشنبه در تشریح اقداماتی که در شرایط کرونایی برای تاکسی‌داران انجام شده است، گفت: با شیوع ویروس کرونا کارکردن در حوزه های کاری مختلف از جمله در بخش تاکسیرانی با شرایط جدیدی مواجه شد.

وی افزود: بر اساس اعلام وزارت بهداشت یکی از گروه‌های آسیب پذیر از کرونا رانندگان فعال در حمل و نقل عمومی هستند و در این خصوص به منظور رعایت اصول بهداشتی در این حوزه پروتکل های مورد نیاز با همکاری وزارت بهداشت تهیه و ابلاغ شد.

ضامنی ادامه داد: بر اساس پروتکل های اعلام شده تعداد مسافران تاکسی از چهار نفر به سه نفر کاهش یافت، رانندگان موظف شدند به صورت مستمر از ماسک استفاده و خودروی خود را ضدعفونی کنند ، همچنین مسافران نیز باید از ماسک استفاده کنند و در این بخش درخواست داریم شهروندان همکاری بیشتری را داشته باشند و براساس مصوبات مربوطه افراد خاطی در این بخش نیز مشمول جریمه خواهند شد.

اعطای تسهیلات 6 میلیون تومانی 

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی گفت: دو نوع تسهیلات در حوزه رانندگان تاکسی به آن‌ها اعطا شده که نخستین آن تسهیلات مشاغل آسیب دیده توسط وزارت رفاه به مبلغ 6 میلیون تومان به رانندگان حوزه حمل و نقل عمومی درون شهری از جمله تاکسی، سرویس مدارس و اتوبوس که در سامانه کارا ثبت نام کرده اند و دارای بیمه ویژه رانندگی تامین اجتماعی یا فاقد بیمه هستند، پرداخت شد.  

ضامنی اضافه کرد: فهرست 648 هزار نفر از رانندگانی که می‌توانستند از این تسهیلات استفاده کنند از طریق وزارت کشور در اختیار وزارت رفاه قرار گرفت که در مجموع از این تعداد 198 هزار و 26 راننده در بخش‌های ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی درون شهری فرایند ثبت نام خود را تکمیل کردند و 122 هزار و 882 راننده وام خود را دریافت کردند که از این تعداد نیز 104 هزار و 250 تاکسیران موفق به دریافت وام شدند، همچنین طبق آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 75 هزار و 144 نفر در مرحله دریافت وام هستند.

تسهیلات 2 میلیون تومانی 

مدیرعامل تاکسیرانی گفت: با همکاری بنیاد علوی تسهیلات قرض الحسنه را برای افراد آسیب دیده ناشی از کرونا در نظر گرفتیم که مبلغ دو میلیون تومان به افراد آسیب دیده ناشی از کرونا پرداخت شود در این زمینه 15هزار و 125 نفر از رانندگان تاکسی این تسهیلات را دریافت کردند.

ضامنی افزود: در این نوع وام متناسب با هر شهر یک سهمیه را مشخص و در اختیار شهرها قرار دادیم و این وام توسط مسئولان شهرها به افراد آسیب دیده یا خانواده افرادی که در اثر کرونا فوت شده‌اند به روش‌های مختلفی که در شهرها متفاوت است، پرداخت شد.

بیشتر بخوانید:

فوت 152 راننده تاکسی به دلیل کرونا 

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت: تاکنون یک هزار و 383 نفر از رانندگان تاکسی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد متاسفانه 152 نفر فوت کردند.

ضامنی تصریح کرد: با اعمال محدودیت تردد در دوران کرونا، یکی از گروه های شغلی که از این موضوع معاف شدند خودروهای فعال در حوزه حمل و نقل عمومی هستند و با هماهنگی که با پلیس راهور به عمل آمده است فهرست ناوگان فعال در این بخش به عنوان فهرست مجاز در اختیار پلیس قرار گرفته و این ناوگان مشمول جریمه نمی شوند، لذا با برنامه ریزی های انجام شده در سازمان های تاکسیرانی شهروندان می توانند برای سفرهای ضروری خود از این ناوگان استفاده کنند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف