وضعیت نگران کننده زباله‌های کرونایی
سرایت ویروس از طریق زباله‌ها ممکن است

یک کارشناس محیط زیست درباره وضعیت نگران کننده زباله‌های کرونایی در کشور توضیحاتی را ارائه داد.

  • کد خبر: 2006
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 4 فروردين 1400 - 10:36

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا محبوب فر کارشناس محیط زیست درباره وجود زباله‌های کرونایی در کشور اظهار کرد: زباله‌های کرونایی وضعیت نگران کننده‌ای در کشور پیدا کرده اند، میزان تولید زباله در کشور در دوران کرونا تا سه برابر افزایش یافته است و حجم قابل توجهی از این زباله‌های ویژه عفونی و بیمارستانی هستند که در بیمارستان ها، درمانگاه ها، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، مطب پزشکان و منازلی که بیماران کرونایی قرنطینه هستند تولید می‌شوند.

او با اشاره به اینکه کووید 19 و اکنون کووید 20 که نوع جهش یافته ویروس قبلی و تحت عنوان ویروس انگلیسی در کشور شیوع یافته است، افزود:  سرایت ویروس از طریق زباله‌ها وجود دارد و در مورد جداسازی پسماند‌های کرونایی باید اقدام عاجل صورت گیرد، هر نوع زباله یا پسماند از مهمترین عوامل انتقال ویروس خطرناک و کشنده کرونا هستند.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه در شرایط فعلی اقدامی در راستای تفکیک و پردازش زباله‌های تولیدشده در کشور صورت نمی‌گیرد، تصریح کرد: زباله‌های تولیدشده در مراکز درمانی قبل از انتقال به محل دفع نهایی باید توسط دستگاه اتوکلاو بی خطرسازی شوند و سپس توسط ماموران آموزش دیده شهرداری به سایت‌های دفن زباله‌های بیمارستانی یا محل کوره‌های زباله سوزی زباله‌های بیمارستانی منتقل شوند.

او تصریح کرد:  در مورد زباله‌های تولیدشده در داخل منازل هم باید زباله‌های عفونی از قبیل ماسک و دستکش و اقلام دیگر داخل یک کیسه پلاستیکی که کاملا پوشیده باشد قرار داده و بسته بندی شوند و سپس بسته بندی در سطل زباله درب دار انداخته بشود تا باعث انتقال ویروس کرونا نشود.

این کارشناس محیط زیست افزود: اگر هم بسته بندی زباله‌های عفونی کرونایی در منازل از طریق آب و آهک یا آب و وایتکس بی خطرسازی شوند و سپس این زباله‌ها در درون کیسه‌های پلاستیکی قرمزرنگ با قید عبارت زباله‌های عفونی کرونایی از سایر زباله‌های خانگی، تفکیک شده و جمع آوری و دفع شوند اقدام بسیار مناسب و ارزنده‌ای در حفظ بهداشت عمومی و حفظ محیط زیست خواهد بود.

او با اشاره به اینکه پسماند‌های عفونی خانگی بیشتر شامل دستکش، ماسک و وسایل حفاظتی هستند، عنوان کرد: باید لیست افراد بیمار و مشکوک به کرونا که در خانه قرنطینه هستند در اختیار معاونت خدمات شهری شهرداری‌ها قرار گیرد و در شرایط کرونایی نباید فرهنگ بهداشت عمومی و حفاظت از محیط زیست کمرنگ شود.

این کارشناس محیط زیست تصریح کرد: وظیفه شهروند مسئول این است که نسبت به تولید زباله کمتر، تفکیک زباله‌ها و بی خطرسازی زباله‌ها اقدام کند تا کارگران عزیز شهرداری‌ها و پاکبانان بهتر در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا موفقیت حاصل کنند.

محبوب فر بیان کرد: مطابق با اصل پنجاهم قانون اساسی کشور و با در نظر گرفتن تهدیدات جدی و خطرات زیست محیطی پسماند‌های عفونی بیمارستانی، مخلوط کردن پسماند‌های مذکور با سایر پسماند‌ها و فقدان مدیریت صحیح و هر گونه تخطی از قوانین برابر مواد 13 و 18 قانون مدیرت پسماند‌ها و ماده 688 قانون مجازات اسلامی جرم است.

او با بیان اینکه زباله‌های خانگی در شرایط حاضر شیوع ویروس کرونا حتی خطرناک‌تر از زباله‌های بیمارستانی هستند، گفت: زباله‌های بیمارستانی محدود هستند و بی خطرسازی می‌شوند، اما زباله‌های خانگی به مقدار زیاد تولید می‌شوند و ظرفیت بی خطرسازی تمامی آن‌ها در سطح منازل یا در سطح شهر‌ها وجود ندارد.

محبوب فر ادامه داد: متاسفانه شهرداری‌ها برنامه‌ای برای جمع آوری جداگانه زباله‌های کرونا ندارند و مسئولان شهرداری‌ها هم معتقد هستند که متولیان باید مشخص کنند که پسماند‌ها یا زباله‌های حاصل از شیوع ویروس کرونا ویژه است یا عادی؟ ادغام و مخلوط سازی پسماند‌های عفونی با زباله‌های عادی خطرناک است.

بیشتر بخوانید:

این کارشناس محیط زیست تشریح کرد: براساس قانون؛ وظیفه جمع آوری، حمل، تفکیک و دفن زباله برعهده شهرداری‌ها است و درخصوص پسماند‌های عفونی و بیمارستانی هم بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و تشخیصی وظیفه دارند پسماند‌های خود را بی خطرسازی کنند و سپس برای دفن یا سوزاندن به شهرداری‌ها تحویل دهند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف