هندی‌ها بازار جهانی واکسن شوکه کردند
جزئیات منع صادرات واکسن هندی

اوج گرفتن موج دوم ابتلا به کرونا در هند، این کشور صادرات واکسن را به کشورهای دیگر متوقف کرده است. به این ترتیب، فرایند واکسیناسیون در جهان به خصوص در کشورهای فقیر با مشکل روبرو خواهد شد.

  • کد خبر: 2021
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 7 فروردين 1400 - 09:58

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از نیویورک تایمز، دولت هند در روزهای گذشته مانع صادرات 2.4 میلیون دوز تولید روزانه واکسن «موسسه سرم‌سازی هند» شده است. این شرکت خصوصی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن معروف آسترازنکا در جهان است.

تعداد مبتلایان به کرونا در هند به بیش از 50 هزار نفر در روز رسیده است؛ یعنی بیش از 2 برابر آمار 2 هفته پیش. این در حالی است که سرعت واکسیناسیون در این کشور به نسبت کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس بسیار آهسته بوده و تاکنون کمتر از 4 درصد جمعیت 1.4 میلیارد نفری هند واکسینه شده‌اند. تا به حال، میزان واکسنی که از هند صادر شده بیشتر از واکسنی بوده که به مردم این کشور تزریق شده است.

تا چند هفته قبل، هند اصلی‌ترین صادرکننده واکسن آسترازنکا بود و حتی از این اهرم برای اعمال نفوذ سیاسی در جنوب آسیا و دیگر نقاط جهان استفاده می‌کرد. صادرات واکسن هند که از حدود  3 ماه پیش سرعت گرفته بود، به صورت چشمگیری در 2 هفته گذشته کاهش داشته است. واکسن آسترازنکا محصول مشترک انگلیس و سوئد است اما در هند هم تولید می‌شود.

بیش از 70 کشور جهان از جیبوتی تا انگلیس تاکنون 60 میلیون دوز واکسن هندی دریافت کرده‌اند. برنامه کوواکس که در زمینه دسترسی عادلانه به واکسن زیر نظر سازمان بهداشت جهانی و دیگر سازمان‌های بشردوستانه فعالیت می‌کند، دیروز اعلام کرد که حدود 100 میلیون دوز واکسنی که قرار بود در ماه جاری و ماه آینده میلادی در کشورهای کم‌درآمد توزیع شود به دلیل «افزایش تقاضا در هند» با تاخیر عرضه خواهد شد. ایران نیز یکی از کشورهایی است که بخشی از واکسن مورد نیاز خود را از طریق سازوکار کوواکس تامین می‌کند.

دولت هند هنوز به صورت رسمی توضیحی درباره این خبر نداده است، اما به نظر می‌رسد دهلی نیز می‌خواهد همان راهی را برود که اتحادیه اروپا رفت. بروکسل چند روز پیش اعلام کرد که به دلیل کمبود واکسن در داخل این قاره، صادرات به انگلیس و دیگر کشورها را محدود می‌کند.

موسسه سرم‌سازی هند اعلام کرده که تمام تلاش خود را  برای ایجاد تعادل در میزان تقاضا برای واکسن می‌کند. این موسسه نه تنها طبق توافقی که با شرکت آسترازنکا در سال گذشته امضا کرد، واکسن مورد نیاز کشورهای با درآمد کم و متوسط را تولید می‌کند، بلکه کشورهای ثروتمند مانند کانادا، عربستان سعودی و انگلیس نیز بعد از مشکلاتی که برای کارخانه های واکسن‌سازی در بلژیک و هلند ایجاد شد، برای تأمین بخشی از واکسن‌های مورد نیاز خود متکی به موسسه سرم‌سازی هند هستند.

بیشتر بخوانید:

کارشناسان نگران هستند که این مشکل، واکسیناسیون گسترده در کشورهای فقیر را که پیش‌بینی می‌شد 2 تا 3 سال دیگر زمان ببرد، با تاخیر بیشتری روبرو کند.

گفته می‌شود که موسسه سرم سازی هند متعد شده که یک سوم 3 میلیارد دوز واکسنی که قرار است آسترازنکا تا پایان سال 2021 عرضه کند را به تولید برساند. وعده‌ای که عملی شدن آن در شرایط فعلی بعید به نظر می‌رسد.

واکسن موسسه سرم‌سازی هند که از خون اسب تولید می‌شود، ارزان‌ترین واکسن کرونا در جهان است و هزینه هر دوز آن فقط 2 دلار است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف