ایجاد 341 هزار فرصت شغلی با وجود تعطیلی‌ کسب‌وکارها

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در 9 ماه نخست سال 99 با وجود همه‌گیری کرونا و تعطیلی کسب و کارها زمینه ایجاد 341 هزار فرصت شغلی نیز فراهم شده است.

  • کد خبر: 2024
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 7 فروردين 1400 - 11:07

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایرنا، ویروس کرونا به دلیل سرعت بالای انتشار در مدت زمان کمی اکثر کشورهای دنیا را درگیر کرده است. همه‌گیری این ویروس علاوه بر اینکه موجب مرگ بسیاری از مردم در دنیا شد و هزینه‌های سنگینی را در حوزه سلامت تحمیل کرد، فعالیت طیف گسترده‌ای از کسب و کارها را نیز با رکود مواجه کرده و پیامدهای اقتصادی گسترده‌ای را برای کشورهای جهان به دنبال داشته است.

به دلیل اینکه شرط اصلی برای کنترل شیوع این ویروس، کاهش حداکثر تعاملات اجتماعی و ماندن در خانه است، بسیاری از کسب و کارهای اقتصادی با تعطیلی و رکود مواجه شده‌اند.

طبق آخرین آمار طی نه ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود یک میلیون و 247 هزار نفر از تعداد شاغلین کشور کاسته شده است که این رقم حاکی از تاثیرپذیری بازار کار از شیوع بیماری کرونا را تایید می­‌کند.

همچنین بررسی روند وضعیت اشتغال در سه فصل گذشته نشان می­‌دهد، تعداد شاغلان کشور حدود 450 هزار نفر در پاییز نسبت به فصل بهار سال جاری افزایش یافته که این رشد به معنای برگشت به کار بخشی از شاغلان بیکار شده است.

بیشتر بخوانید

امسال کشور علاوه بر شیوع بیماری کرونا با تحریم‌های ظالمانه آمریکا نیز مواجه بود. در این شرایط خاص با وجود اینکه که تاکید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر حفظ مشاغل موجود است، در 9 ماهه سال 99 زمینه ایجاد 341 هزار فرصت شغلی فراهم شده است.

طبق آمار در بهار 99 نسبت به فصل مشابه سال گذشته سه فصل اخیر، از شدت روند فرصت­‌های شغلی از دست رفته در اثر شیووع بیماری کرونا کاسته شده است. به این صورت که در بهار 99 یک میلیون و 499 هزار نفر، در تابستان یک میلیون و 209 هزار نفر و در پاییز یک میلیون و 33 هزار نفر از تعداد شاغلین نسبت به فصل‌های مشابه سال قبل از آن (98) کاسته شده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف