مهم‌ترین رویدادهای کرونایی اقتصاد جهان در هفته گذشته
کرونا چگونه حساب‌کتاب‌ها را بهم می‌ریزد؟

هر روز خبرهای تازه‌ای از تاثیر بحران کرونا بر اقتصاد کشورها منتشر می‌شود. کاهش نرخ رشد اقتصادی ژاپن و منطقه یورو در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی، رقم جدید بدهی بخش دولتی در انگلیس و نرخ بیکاری جوانان در آمریکا جزو مهم‌ترین آمارهای اقتصادی و تجاری منتشر شده طی این هفته بوده‌اند.

  • کد خبر: 204
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 1 شهريور 1399 - 12:43

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، کشورهای جهان وجوه تازه‌ای از اثرگذاری بحران کرونا را بر ساختار اقتصادی خود تجربه کردند؛ برخی از این رخدادها در این گزارش به صورتی کوتاه را مرور خواهیم کرد. اطلاعات استفاده شده در این متن برگرفته از گزارش هفتگی اتاق ایران درباره تحولات اقتصادی جهان است.

 

100 میلیارد دلار

بانک جهانی: پیش‌بینی می‌شود که درآمد فرودگاه‌های جهان در سال جاری میلادی تحت تأثیر بحران کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، در مقایسه با سال گذشته حدود 100 میلیارد دلار کاهش یابد.

 

2 تریلیون پوند

فایننشال تایمز: دفتر ملی آمار انگلیس اعلام کرد که در پایان ماه ژوئیه، میزان بدهی بخش دولتی این کشور (بدون در نظر گرفتن بدهی بانک‌های دولتی) از مرز 2 تریلیون پوند عبور کرده و نسبت بدهی بخش دولتی به تولید ناخالص داخلی این کشور نیز برای اولین بار در 60 سال اخیر به بیش از 100 درصد رسیده است.

 

1.1 میلیون نفر

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): وزارت کار آمریکا اعلام کرد که در هفته منتهی به 15 آگوست (25 مرداد) بیش از 1.1 میلیون نفر در این کشور تقاضای خود را برای دریافت مستری بیکاری ثبت کرده‌اند.

 

1 تریلیون دلار

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): نتایج بررسی‌های اخیر کارشناسان بانک آو آمریکا حاکی از این است که اگر همه شرکت‌های آمریکایی و اروپایی بخواهند تا سال 2025 فعالیت‌های تولیدی خود در چین (صرفاً فعالیت‌های تولیدی با هدف صادرات و نه تولیدات مختص بازار چین) را از این کشور خارج کنند، ظرف این دوره 5 ساله متحمل 1 تریلیون دلار هزینه خواهند شد.

 

27.8 درصد

رویترز: یاسوتوشی نیشیمورا، وزیر اقتصاد و سیاست‌گذاری مالی ژاپن، اعلام کرد که اقتصاد این کشور در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی 27.8 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کوچکتر شده است.

 

15 درصد

یورو استات: اقتصاد منطقه یورو در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی 15.0 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کوچکتر شده است.

 

18.5 درصد

اداره آمار نیروی کار آمریکا: نرخ بیکاری جوانان (گروه سنی 16 تا 24 سال) در آمریکا طی ماه ژوئیه 18.5 درصد بوده که این رقم در مقایسه با ماه مشابه سال قبل بیش از 2 برابر افزایش یافته است.

 

4.4 درصد و 6.9 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): به‌طور متوسط 4.4 درصد از تولید ناخالص داخلی و 6.9 درصد از اشتغال در کشورهای عضو OECD از مسیر گردشگری حاصل می‌شد که در دوره شیوع کرونا کاهش پیدا کرده است. مرکز این سازمان در پاریس است و عمده کشورهای اروپایی، امریکا، استرالیا و ... از اعضای آن هستند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف