استادیار اقتصاد سلامت دانشگاه تهران اعلام کرد
هزینه 18 هزارمیلیارد تومانی کرونا بر دوش نظام سلامت

بر اساس گفته‌های استادیار اقتصاد سلامت دانشگاه تهران، مجموع بار اقتصادی مستقیم و غیرمستقیم کرونا برای نظام سلامت ایران تا تاریخ 26 مردادماه، بیش از 18 هزارمیلیارد تومان بوده است.

  • کد خبر: 205
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 1 شهريور 1399 - 12:57

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسای و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir)، دکتر رجبعلی درودی مجموع هزینه‌های درمان بستری بیماران مبتلا به کرونا را تا تاریخ 26 مردادماه بیش از 1025 میلیارد تومان و هزینه بیماران سرپایی را حدود 275 میلیارد تومان اعلام کرد. بر این اساس متوسط هزینه به ازای بستری شدن هر بیمار کرونایی 5 میلیون و درمان سرپایی 2 میلیون تومان است.

به گفته او هزینه‌های بیماریابی (آزمایش کرونا) در کشور تا همین تاریخ بیشتر از  858 میلیارد تومان بوده است که به ازای هر بیمار به طور متوسط 300 هزار تومان برآورد می‌شود.

بر اساس یافته‌های استادیار اقتصاد سلامت دانشگاه تهران، هزینه‌های غیبت از کار بیماران مبتلا به کرونا نیز به 427 میلیارد تومان می‌رسد که ناشی از غیبت حدودا 14 روزه بیماران است. مجموع این روزهای غیبت بیماران تا 26 مردادماه امسال به 4.8 میلیون روز رسیده است.

افزون بر این، هزینه‌های تولید از دست رفته به دلیل مرگ زودرس بر اثر ابتلا به کرونا نیز بیش از 6.4 هزار میلیارد تومان است. در واقع هر بیماری که به دلیل ابتلا به کرونا دچار مرگ زودرس شده‌، به طور میانگین 327 میلیون تومان از ارزش تولید در ساختار اقتصادی کشور را کاهش داده است.

دکتر درودی در انتها به هزینه‌های کاهش عملکرد (تولید) در نظام سلامت اشاره کرد و هزینه‌های کاهش تولید در بیمارستان‌ها را از ابتدای اسفندماه 1398 تا ابتدای خردادماه 1399 حدود 4.2 هزار میلیارد تومان و هزینه‌های کاهش تولید در بخش‌های سرپایی را در همین زمان حدود 5 هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف