بیل گیتس در مصاحبه با اکونومیست
کالبدشکافی آسیب‌های کرونا: از اقتصاد تا تهیه واکسن

بیل گیتس در گفتگو با اکونومیست با اشاره به پیامدهای اقتصادی کرونا برای کشورهای در حال توسعه گفت: «این کشورها به قیمت‌های برخی از کالاهای اولیه متکی و برخی دیگر وابسته به دریافت وام‌های خارجی هستند. آنها نمی‌توانند به سادگی دست به عرضه اوراق بدهی بزنند و با فشار مضاعف بر نرخ تبادل ارز مواجه نشوند. بنابراین آنها در اقتصادی زندگی می‌کنند که پول در آن آزاد نیست و مقداری از پول این کشورها نیز ممکن است به دلایل فساد و دیگر مشکلات به هدر بروند.»

  • کد خبر: 208
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 1 شهريور 1399 - 16:03

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir)، به نقل از اکونومیست، این رهبر حوزه فناوری جهانی تاکید کرد:« زیان‌های اقتصادی و سلامتی این ویروس بسیار فراتر از آن بود که من از ویروس این چنینی انتظار داشتم.» 

گیتس در پاسخ به اینکه «آیا جهان تلاش‌های کافی برای پایان دادن به کرونا انجام داده است؟، گفت: «هم‌اکنون شش برنامه ساخت واکسن ویروس کرونا پیشرفت‌های بیشتری را نسبت به دیگران داشته‌اند و تا اواخر ماه سپتامبر فاز سوم آزمایشی آنها به پایان می‌رسد. فکر می‌کنم برخی از آنها واکسن‌های موفقیت‌آمیزی تولید کنند، واکسن‌هایی که می‌توانند تا 80 یا 90 درصد مانع انتقال بیماری شوند. من معتقدم به برنامه‌های بیشتر از این تعداد نیازی نداریم؛ چراکه در نهایت برخی از این برنامه‌ها به واکسن موثر ختم می‌شوند اما اعتقاد دارم که ما به تامین بودجه بیشتری برای این تلاش‌ها نیاز داریم تا بتوانیم آن را در سراسر جهان توزیع کنیم چراکه تنها به این نحو است که پاندمی کرونا پایان می‌یابد. ما باید میلیاردها دلار هزینه کنیم تا مانع زیان‌های تریلیون دلاری شویم که این همه‌گیری به اقتصاد جهان وارد می‌کند.»

او افزود: «تمامی کشورها به جز ایالات‌متحده باید به این موضوع بیندیشند که چرا قادر نبودند به سرعت پول لازم را به این مساله تخصیص دهند. برای نمونه بریتانیا به تدریج پول‌های لازم را تخصیص داد و آلمان نیز تلاش‌هایی کرد اما ایالات‌متحده به‌رغم تمامی ناکارآمدی‌ای که در زمینه کرونا داشت، اما از نظر مالی توان لازم را داشت که بتوانیم در مقیاس جهانی با این چالش مواجه شویم.»

این چهره مطرح ادامه داد: «بسیاری از این واکسن‌ها با بهای تمام شده پایینی حدود 3 دلار تولید خواهند شد و از این رو این واکسن را می‌توان در بسیاری از کشورها و در سطح اقشار مختلف توزیع کرد. این قیمت حتی در کشورهای فقیر نیز ارزان محسوب می‌شود و ما برای جهان در حال توسعه به حدود 10 تا 12 میلیارد دوز واکسن کرونا نیاز داریم.»

گیتس تصریح کرد: «شما می‌توانید این واکسن را برای قشر متوسط با هزینه‌ بالاتری توزیع کنید تا بتوان به یک قیمت معقول برای کشورهای فقیر رسید. اما با توجه به اینکه ایالات‌متحده نقش رهبری خود را ‌مانند گذشته در زمینه‌های بهداشت و سلامت انجام نمی‌دهد، هماهنگی این کار دشوارتر شده است، بنابراین من امیدوارم دولت آمریکا به نحوی بتواند با پیش گرفتن دوباره نقش خود، حمایت لازم را انجام دهد تا ما از نظر مالی محدودیتی نداشته باشیم.»

او در پاسخ به اینکه چه سناریویی برای تولید یک واکسن در سطح جهانی واقع‌گرایانه است، پاسخ داد: «به این دلیل که میلیاردها دوز نیاز داریم، می‌توانیم ایمنی لازم را در سال 2021 و 2022 ایجاد کنیم. بسیاری از مدل‌ها هستند که به ما می‌گویند به دلیل وجود واکسن‌هایی که تاکنون برای ویروس‌های کرونای دیگر تولید شده است و ابتلای افراد بیشتری از جامعه، ممکن است بتوان با ساخت و توزیع یک واکسن که ایمنی 40 درصدی را نسبت به کووید-19 ایجاد کند، شیوع این ویروس را بسیار آهسته کرد. این امیدوارکننده است. اما می‌توان تا پایان سال 2021 تقریبا کار را به سرانجام رساند و شاید اندکی از واکسیناسیون جهانی در سال 2022 نیز ادامه یابد. کشورهای ثروتمند می‌توانند در سال 2021 به این پاندمی پایان دهند.»

بنیانگذار بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس در مورد خودداری برخی از افراد از دریافت واکسن موثر خاطرنشان کرد: «ما دراین‌باره به افراد قابل اعتمادی نیاز داریم که نسبت به این موضوع دانش کافی داشته باشند تا به مردم دراین‌باره اطمینان دهند و افراد بر اساس شایعه تصمیم‌گیری نکنند. خوشبختانه نیاز نداریم بیشتر از 90 درصد مردم واکسینه شوند، فکر می‌کنیم اگر بین 30 تا 60 درصد از جمعیت، واکسنی با بالاترین میزان ایمن‌سازی را دریافت کنند، می‌توان از شیوع گسترده آن ممانعت کرد. حتی اگر بخش‌هایی از جمعیت نیز به دلایلی نیز شرایط سنی یا بیماری‌های خاص نتوانند واکسینه شوند، می‌توانیم به یک ایمنی در سطح جوامع دست یابیم.»

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف