روزشمار اوج گیری پاندمی در تعطیلات پایان قرن
موج چهارم کرونا کی، چگونه و از کجا آغاز شد؟

زنگ هشدار گسترش موج چهارم کرونا به صدا در آمده است و شهرهایی با وضعیت قرمز و نارنجی در حال افزایش هستند و در حالی که سال 99 با 7 شهر قرمز پایان یافت اکنون فقط 23 شهر در وضعیت آبی قرار دارند.تعداد شهرهای قرمز از اواخر اسفند تاشانزده فروردین بیش از 10 برابر ر شد داشت و به 88 شهر رسید.

  • کد خبر: 2083
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 16 فروردين 1400 - 11:12

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، خیز جدید کرونا که با تعطیلات سال جدید آغاز شده و در حال پیشروی است، این روزها فقط مناطق جنوبی کشور در شرایط بحرانی قرار ندارند و موج چهارم در حال گسترش به همه مناطق کشور است.

این خیزش در حالی رخداده که سال 99 با شرایطی همراه با ثبات در کنترل شیوع کرونا تمام شد. در ششم اسفند 11 شهرستان قرمز، 52 شهرستان نارنجی، 217 شهرستان زرد و 168 شهرستان آبی بودند و  شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار داشتند.

 

رنگ شهرها در نیمه اسفند99

اسفند به نیمه که رسید شهرهای قرمز همان 11 شهر بود اما از تعداد شهرهای نارنجی کاسته شده بود و  32 شهرستان نارنجی، 251 شهرستان زرد و 154 شهرستان آبی شد.این آمارنشان از کاسته شدن تعداد شهرهای آبی داشت. با نزدیک شدن به اواخر اسفند و آغاز زمزمه سفرهای نوروزی خطر همه گیری کرونای انگلیسی احساس میشد که جدی گرفته نشد.

 

کاهش نارنجی و قرمزها در 25 اسفند

در حالی که در  25 اسفند شرایط تقریبا آرمانی و تحت کنترل بود و فقط7 شهر(در استان خوزستان) در وضعیت قرمز قرار داشتند31 شهرستان نارنجی، 252 شهرستان زرد و 154 شهرستان آبی مانده بودند.

 

بمب کرونایی که یکم فروردین منفجر شد

 شیوع کرونا یک الگوی شکلی مشخص نداشت. یکم فروردین شهر‌های جدید قرمز و نارنجی به لیست رنگ بندی‌ها اضافه شدند و  گلپایگان در استان اصفهان، زرین دشت در استان فارس و خاتم در استان یزد قرمز شدند.

خوانسار و لنجان در استان اصفهان، بوشهر در استان بوشهر، دماوند و فیروزکوه در استان تهران، داراب و مرودشت در استان فارس، بانه و سقز در استان کردستان، بروجرد در استان لرستان، دلیجان در استان مرکزی هم نارنجی شدند.

بنابراین در اول فرودین، 9شهر قرمز داشتیم و 42 شهر نارنجی که خبر از نتیجه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی طی یک هفته پایانی سال 99 و سفر پرخطر مسافران نوروزی به این مناطق داشت.

اما چهارم فرودین مجددا رنگبندی شهرها تغییر کرد و 5 شهرستان جدید قرمز و 7 شهرستان جدید نارنجی به جمع شهرهای پرخطر اضافه شدند و آمار نهایی به 14 شهر قرمز افزایش یافت. نارنجی‌های جدید هم شهرستان‌های جلفا (آذربایجان شرقی)، بوکان و سردشت (آذربایجان غربی)، مبارکه (اصفهان)، آبدانان (ایلام)، قروه (کردستان)، اسلام آباد غرب (کرمانشاه) و بویراحمد (کهگیلویه و بویراحمد) بودند.

 

از 154 شهر آبی فقط 94 شهر آبی ماندند

هفتم فروردین 23 شهرستان قرمز، 44 شهرستان نارنجی، 287 شهر زرد و 94 شهر در وضعیت آبی قرارداشتند.

 

 تهران نارنجی شد

هشتم فروردین شهر تهران نارنجی شد تا پایتخت ممنوع الورود برای پلاک‌های غیر بومی و ممنوع الخروج برای ساکنین  شود.خبر نارنجی شدن تهران زنگ خطر دوباره‌ا‌ی از سرعت انتشار کرونای انگلیسی و آغاز مرگ و میرهای سه رقمی در کشوربود.

استان‌هایی که در مسیر سفرهای نوروزی قرار داشتند به سرعت نارنجی پوش شدند ودیگر نه فقط برخی شهرها که استانها به طور کامل در معرض خطر قرار داشتند و هرچه بار ترافیکی سفرها بیشتر می‌شدانتشار کرونا نیز سرعت می‌گرفت.

 دهم فروردین مجددا آمار از افزایش شهرهای قرمز و نارنجی خبر داد و 25 شهرستان قرمز و 56 شهرستان نارنجی شدند و  277 شهرستان در وضعیت زرد و 90 شهرستان در وضعیت آبی قرار گرفتند. البرز هم در مجاورت تهران قرمز شده بود و استان قزوین ومرکزی هم به جمع نارنجی‌ها پیوسته بودند.استان مرکزی که خود هم مسافرپذیر بود و هم در مسیر سفر به شهرهایی چون اصفهان بود سریع‌تر از سایر استان‌ها آلوده شد.نکته تلخ استان مرکزی این بود که حتی روستاها که تقریبا در اوج شیوع کرونا سفید بودند، نیز یکی پس از دیگری نارنجی می‌شدند.

تداوم رفتارهای عادی انگارانه در جامعه به خصوص مسافران نوروزی، رنگ کرونایی تعدادی از شهرها را تغییر داد بطوریکه سبب شد ستاد کرونا برای روزهای پیش رو 12 و 13 فروردین ماه(روز طبیعت) تصمیمات جدیدی اتخاذ و محدودیت هایی را برای جلوگیری از حضور مردم در بوستان ها و اماکن عمومی اعمال کند.

بیشتر بخوانید

 

در 14 روز کرونا از شمال تا مرکز و غرب کشور را گرفت

هرچند مردم در رعایت محدودیت‌های روز طبیعت همراهی خوبی داشتند اما تاثیر چشمگیری در کنترل شیوع کرونا نداشت و چهاردهم فرودین به گفته سخنگوی کمیته ملی مقابله با کرونا، میزان بستری در بیمارستان‌ها از مرز 1300 نفر گذشت و استان‌های مازندارن، گیلان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی و لرستان در آستانه ورود به موج جدید بیماری قرار گرفتند.

با آغاز اولین روز کاری سال جدید، طبق آخرین آمار در حال حاضر 47شهر قرمز، 126 شهر نارنجی، 247 شهر در وضعیت زرد هستند  و 14 شهر آبی باقی مانده است این در حالی است که با 11 شهر قرمز سال 1400 آغاز شده بود.

 

رشد 9 برابری شهرهای قرمز از اول فروردین

براساس این گزارش تعداد شهرهای قرمز از ابتدای فروردین که 9 شهر بود در شانزده فروردین به 88 شهر رسید که شردی 9.8 برابری داشته است. همچنین شهرهای نارنجی نیز 4.4 برابر شدند یعنی از 31 شهر به 139 شهر رسیدیم. آمار ابتلا به بیماری نیز به بالای 11 هزار نفر در روز رسید که رشدی 1.6 برابری داشته است. فوتی ها نیز 3 رقمی شده و از 73 فوتی در اول فروردین به 161 فوت در 15 فروردین رسیده‌ایم.

 

88شهر قرمز در 16 فروردین

با همه هشدارها که از همه گیری کرونا در تعطیلات نوروز، حال به دلیل صف‌های طولانی مرغ و روغن در اسفند و فروردین یا سفرو عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی که طبق آمار در اسفند 99 رعایت مقررات بهداشتی از 83 درصد به حدود 56 درصد کاهش یافته بود در نهایت شازندهم فروردین 88 شهرستان قرمز، 139 شهرستان نارنجی، 198 شهرستان زرد و 23 شهرستان آبی شدند.

تهران،کرج،اصفهان،شیراز،ایلام،شهرکردو زنجان قرمز شدند تا مراکز استان کلانشهرها در وضعیت خطرناک قرار گیرند. قرمزی در شهرها در حالی است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی به گفته ایرج حریرچی به کمتر از 53 درصد رسیده‌است.

 

تمام تخت‌های بیمارستانی پر شده است

حال به گفته پیام طبرسی عضو کمیته ملی مقابله با کرونا نیز تمام بیمارستان‌های تهران از بیماران کرونایی پر شده است و تخت ICU خالی وجود ندارد. به گفته طبرسی سفرهای نوروزی سبب ورود به پیک چهارم کرونا شده و حداقل 2ماه زمان لازم است تااز این پیک خارج شویم.

در حال حاضر تعداد مبتلایان در تمامی استان‌های کشور بجز خوزستان با سرعت رو به افزایش است.زیرا این استان هرچند با تاخیر اما تقریبا قرنطینه شده بود و شرایط حاد، باعث کاهش سفر به این استان شد. استان‌های البرز و ایلام در مرحله موج چهارم کرونا قرار گرفته‌اند و خطر افزایش چشمگیر مرگ و میرهای کرونایی به شکلی جدی احساس می‌شود.تاکنون بیش از 62 هزار و 800 ایرانی بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند و روزانه بیش از 11 هزار بیمار کرونایی شناسایی می‌شوند.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف