نظارت بر روابط قیمتی بازار معاملاتی مسکن
  • کد خبر: 2095
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 15 فروردين 1400 - 11:00

«بند اول مصوبات جلسه 39 کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا:

پس از بررسی مفاد پیشنهادی مقرر گردید بندهای مربوط به معافیت از مالیات بر ارزش افزوده و نحوه محاسبه درآمد مشمول مالیات حذف شده و سایر مفاد پیشنهادی به شرح ذیل، مصوب شد تا از سوی وزارت راه و شهرسازی مورد ابلاغ و اجرا قرار گیرند. همچنین مقرر شد گزارشی از عملکرد این تسهیلات و میزان اثرگذاری آن برای طرح در جلسه آینده کارگروه تهیه شود.

1- آن دسته از دفاتر مشاورین املاک دارای پروانه کسب که قبلاً مبادرت به انعقاد قرارداد اجاره واحد مسکونی برای متقاضیان تسهیلات ودیعه مسکن بدون اخذ کد رهگیری نموده‌اند، در صورتی که در حال حاضر امکان صدور کد رهگیری در سامانه ایران املاک را دارند مکلفند با قید فوریت پس از مراجعه مستأجر و بدون نیاز به حضور موجر نسبت به ثبت معامله در سامانه مذکور و صدور کد رهگیری برای قرارداد منعقده اقدام نمایند. دفاتر مشاورین املاک مجاز هستند حداکثر هزینه ثابتی مجموعاً به میزان یکصد هزار تومان فقط از مستأجر برای انجام این اقدامات دریافت نمایند.

2- کلیه دفاتر مشاورین املاک مجاز هستند برای آن دسته از متقاضیان تسهیلات ودیعه مسکن که قراردادهای اجاره واحد مسکونی آنها در دفاتر مشاورین املاک منعقد شده است که آن دفاتر در حال حاضر امکان صدور کد رهگیری در سامانه ایران املاک را ندارند، در صورت مراجعه مستأجر و بدون نیاز به حضور موجر نسبت به ثبت معامله در سامانه مذکور و صدور کد رهگیری برای قرارداد منعقده با اخذ حداکثر هزینه ثابتی مجموعاً به میزان یکصد هزار تومان فقط از مستأجر اقدام نمایند.

3- آن دسته از مشاورین املاک دارای پروانه کسب که در حال حاضر امکان صدور کد رهگیری در سامانه ایران املاک را دارند، مجازند برای متقاضیان تسهیلات ودیعه مسکن که دارای اجاره‌نامه دستی هستند در صورت درخواست مستاجر و با حضور موجر نسبت به تنظیم قرارداد اجاره و اخذ کد رهگیری با اخذ حداکثر هزینه ثابتی مجموعاً به میزان دویست و پنجاه هزار تومان از مستاجر اقدام نمایند.

4- اتحادیه‌های صنف مشاوران املاک سراسر کشور موظف هستند، ضمن ابلاغ و اطلاع‌رسانی مفاد این بخشنامه به واحدهای صنفی تحت پوشش خود با متخلفین از اجرای مفاد آن برابر قانون و مقررات نظام صنفی برخورد نمایند.

5- مفاد این بخشنامه صرفاً ناظر بر متقاضیان تسهیلات ودیعه مسکن جهت اخذ کدرهگیری می‌باشد و اتاق اصناف شهرستانها و اتحادیه‌های صنف مشاورین املاک ناظر حسن انجام وظایف مندرج در این بخشنامه میباشند.».

دریافت فایلdownlod