هشدار وزیر نیرو به هدررفت آب و برق
کرونا مصرف آب و برق را چقدر افزایش داد

با وجود تاکید سیاست‌گذار بر عبور از چالش‌ها، مصرف آب و برق ناشی از شرایط کرونایی در کشور افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

  • کد خبر: 211
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 2 شهريور 1399 - 12:25

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی و آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) رضا اردكانيان، وزیرنیرو در گفت‌و‌گو با راديو ايران با اشاره اینکه در شرايط كرونا كه تامين برق نقش تعيين كننده‌ در تداوم خدمت‌رساني به مردم، در بيمارستان و بخش درمان داشت، تصریح کرد: در شرایط فعلی در صنايع بزرگ حدود 11 درصد و در كل كشور 4.5 درصد عرضه انرژي بيشتري داشتيم و تعهدات صادراتي نیز به خوبي انجام شد. در بخش آب هم به‌دليل چنين شرايطي در برخي شهرها نسبت به سال گذشته مصرف آب شرب و بهداشت حتي تا حدود 40 درصد افزايش پيدا كرده بود.

اردكانيان خواستار جلوگيري از هدررفت آب توسط مردم در عين رعايت موارد بهداشتي در شرایط کرونایی شد و گفت: سعي و برنامه‌ريزي‌ها بر اين است كساني كه بيش از الگو مصرف مي‌كنند، آنها هم تشويق شده و به جرگه رعايت كنندگان الگوي مصرف بپيوندند كه كشور از حيث آب و برق با مشكل مواجه نشود. اگر اين مشتركان به هر حال تصميم گرفتند كه تا مدتي كماكان پرمصرف باشند، دولت تصويب كرده آنها 16 درصد افزايش تعرفه داشته باشند. در حال حاضر بابت هر 1000 ليتر آب در شهرها حدود 500 تومان و در روستاها نصف اين قيمت دريافت مي‌شود، همچنين در حالي كه قيمت تمام شده يك كيلووات ساعت حدود 140 تومان است، به‌طور متوسط نصف اين مبلغ در بخش خانگي دريافت می‌شود.

نکته تحلیلی: متاثر از شیوع پاندومی کرونا، براساس آمار رسمی وزارت نیرو در پایان بهارو تابستان امسال رکورد 57 هزار مگاوات در مصرف برق در ایران به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 10 هزار مگاوات افزایش داشت. همچنین بر مبنای همین آمار اعلامی تا پایان بهار حدود 60 میلیون لیتر گازوییل در نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفت

از زمان شیوع بیماری کرونا در ایران و همچنین گرم شدن هوا میزان مصرف آب نیز مانند برق رو به افزایش نهاده است .براساس آمار شرکت آب و فاضلاب استان تهران، مصرف آب در سطح نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت؛ پیک مصرف آب در استان تهران  از 15خرداد تا 15 مرداد است که با توجه به شرایط خاص موجود در جامعه، افزایش مصرف به 4 میلیون متر مکعب در روز هم رسید که از دید سیاست‌گذار رقم بالایی است که البته با وجود چالش آن برای دستگاه اجرا، اما وزارت نیرو تاکید دارد توانسته از این چالش‌ها عبور کند.

به نظرمیرسد با اتمام تابستان، موج دیگری از تداوم افزایش مصرف با استفاده از وسایل برقی گرمایشی و رعایت موارد بهداشتی متناسب همزمانی ویروس کووید 19 و ویروس آنفولانزا پیش‌رو قرار گیرد.