سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای:
یک سوم رانندگان اتوبوس وام کرونایی گرفتند

اعطای تسهیلات حمایتی ناشی از تاثیر شیوع پاندومی کرونا به رانندگان اتوبوس‌های بین شهری قرار بود در پایان مرداد به اتمام برسد اما به دلیل ناهماهنگی بانک‌ها طولانی شد.

  • کد خبر: 212
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 2 شهريور 1399 - 13:14

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثاراقتصادی کرونا (coronomy.ir) داریوش باقرجوان، مدیرکل دفتر مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در گفت وگو با مهر درباره تازه ترین وضعیت رانندگانی که وام 6 میلیون تومانی کرونا دریافت کرده‌اند، اظهار کرد: قرار بود در ابتدای مرداد همه رانندگان مشمول دریافت این تسهیلات، وام کرونایی را از بانک‌های عامل اخذ کنند اما متأسفانه زمان آن به دلیل ناهماهنگی برخی بانک‌ها طولانی‌تر شده است. بر مبنای آمار رسمی، 28 هزار نفر از رانندگان شامل 27 درصد رانندگان حمل و نقل عمومی مسافری جاده‌ای، تاکنون توانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند.

بر مبنای آمار دفتر مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، از 113 هزار و 151 راننده بخش حمل ونقل عمومی مسافری جاده‌ای، 12 هزار نفر بیمه عشایری دارند که لیست بیمه آن‌ها مستقل از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است. صندوق بیمه عشایری مسئول پرداخت تسهیلات این رانندگان بود که با رایزنی‌هایی که داشتیم، این 12 هزار نفر هم قرار است در زمره مشمولان دریافت تسهیلات 6 میلیون تومانی اقشار و کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا قرار گیرند؛ ولی تسهیلات این 12 هزار نفر با تاخیر بیشتری اعطا می‌شود.

101 هزار نفر راننده اتوبوس‌های بین شهری که قرار است از طریق سامانه کارا (لینک) به آن‌ها تسهیلات پرداخت شود، تاکنون 27 درصد پیشرفت داشته ولی باقرجوان گفته انتظار دارد ظرف یکی دو هفته آینده، پرداخت این تسهیلات به پایان برسد.

به گفته باقرجوان همه رانندگان مشمول این تسهیلات، مدارک خود را در سامانه کارا بارگذاری کرده‌اند و بانک‌ها هم باید هر چه سریع‌تر وام این رانندگان را پرداخت کنند؛ از این منظر، از بانک‌ها درخواست شده در خصوص مشکلاتی مانند استعلام چک برگشتی و امثال آن‌ها سخت گیری نکنند؛ چون رانندگان در شرایط اقتصادی کنونی به سختی می‌توانند چک‌ها را تسویه کنند؛ دریافت این رقم برای رانندگان اتوبوس و دیگر وسایل نقلیه عمومی مسافری جاده‌ای، حیاتی است. این مقام مسئول البته تاکید کرده بانک‌هایی هم که در خصوص دریافت تضامین سخت گیری می‌کردند، با همکاری بانک مرکزی، گره گشایی شده و سهل گیرتر شده‌اند.

به دستور بانک مرکزی، بانک‌ها برای اعطای تسهیلات کرونایی به رانندگان اتوبوس، صرفاً چک یا سفته باید تقاضا کنند؛ نیازی به مطالبه ضامن و گواهی کسر از حقوق نیست. به گفته باقرجوان با مذاکراتی که با بانک‌ها داشتیم، تقاضای اصل سند اتوبوس به عنوان تضمین بازپرداخت تسهیلات از سوی شعب بانک‌ها، متوقف شده است؛ چون راننده ممکن است برای مالک اتوبوس دیگران مشغول به فعالیت باشد؛ این وام صرفاً برای رانندگان است و الزاماً نیازی نیست مالک خودرو باشند. بازپرداخت این تسهیلات 24 ماهه است؛ اما از زمان دریافت آن، 4 ماه تنفس دارد؛ به عبارت دیگر از ماه پنجم به مدت 20 ماه باید اقساط تسهیلات 6 میلیون تومانی به بانک عامل بازگردانده شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف