گزارش کرونایی هیات دولت
رئیس جمهور: آسیب کرونا به اقتصاد ایران 3 درصد است

بر مبنای آمار و گزارش های رسمی هیات وزیران، اقتصاد ایران در برابر کرونا تنها 3 درصد آسیب دید.

  • کد خبر: 214
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 3 شهريور 1399 - 01:33

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir)، حسن روحانی، رئیس جمهور در جلسه هیات دولت (لینک) که به صورت ویدیو کنفرانس در حضور مقام رهبری انقلاب (لینک) برگزار شد، در گزارش ارایه شده با اشاره به همه‌گیری کرونا که از اواخر سال گذشته ایران را نیز مانند دیگر کشورهای دنیا تحت تاثیر قرار داده است، گفت: پیش از شیوع کرونا نیز کشور در دوره دولت تدبیر و امید با دو تکانه بیرونی جدی دیگر مواجه شده بود که یکی سقوط قیمت نفت در اوایل سال 93 و دومی تحریم‌های شدید و ظالمانه آمریکا از سال 97 بود.

به گفته رئیس جمهور اگر چه سقوط قیمت نفت و بویژه تحریم‌های بی‌سابقه و ظالمانه آمریکا مشکلاتی را نیز برای مردم ایجاد کرد، اما دولت در مواجهه با این مشکلات، کشور را به خوبی اداره کرد و با بهره‌گیری از تجربه مواجهه موفق با این دو تکانه، توانست کشور را در برابر مشکلات ناشی از همه‌گیری کرونا نیز به خوبی مدیریت کند.

روحانی خاطر نشان کرد: در حالیکه اقتصاد بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا تا 20 درصد کوچک شد، اما اقتصاد ایران در برابر مشکلات ناشی از شیوع کرونا تنها 3 درصد آسیب دید که این نشان توانمندی دولت در ایستادگی در برابر این مشکل و مدیریت آن است.

کاهش اتکا به نفت

رئیس جمهور تاکید کرد: البته دولت از پیش و در راستای عمل به تاکیدات حضرتعالی برای کاهش اتکاء بودجه به نفت در طول سال‌های گذشته اتکاء بودجه به نفت را به 9.9 دهم درصد در سال 98 رسانده بود که امسال این اتکاء از این هم کمتر شد.
روحانی در توضیح دستاوردهای دولت تدبیر و امید در 7 سال گذشته گفت: در حالی که شیوع کرونا در همه کشورها باعث افزایش بیکاری شد، در ایران در مدتی که با همه‌گیری کرونا مواجه بوده‌ایم، بیکاری در مجموع 1.1 دهم درصد کاهش هم یافت که این دستاورد به خودی خود حاصل نشد، بلکه در سایه تلاش‌های دولت در سال‌های گذشته تحت رهنمودهای حضرتعالی به دست آمده است.

زیرساخت‌های ارتباطی

روحانی به گسترش چشمگیر زیرساخت‌های ارتباطی در دولت تدبیر و امید و 33 برابر شدن ظرفیت تبادل اطلاعات در عرصه فضای مجازی اشاره کرد و اظهار داشت: در عرصه دولت الکترونیک از رتبه 106 به رتبه 86 ارتقاء یافتیم و اقدامات دولت در این عرصه در ایام شیوع کرونا کمک بسیاری به اجرای پروتکل‌های بهداشتی و صیانت از جان مردم کرده است.

افزایش شرکت‌های دانش بنیان 

رئیس جمهور افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در کشور از 55 به 5 هزار و 200 شرکت در طول دولت تدبیر و امید را دستاورد مهم دیگری عنوان کرد که علاوه بر یاری به رونق اقتصادی در کشور در ایام شیوع کرونا نیز در زمینه تأمین داروها و تجهیزات مورد نیاز کمک بزرگی به سیستم بهداشتی و درمانی کشور کردند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف