کرونا و استمرار زباله‌گردی 4هزار کودک در تهران

موضوع کودکان کار به ویژه کودکان زباله‌گرد و سایر آسیب‌دیدگان اجتماعی در اوج‌گیری دوباره کرونا یکی از نگرانی‌هایی است که این روزها وجود دارد. اگرچه در سال گذشته زباله‌گردی کودکان به دلیل تهدیداتی که بر سلامت این افراد وجود داشت از سوی شهرداری تهران با ابلاغیه‌ای به سازمان مدیریت پسماند ممنوع اعلام شد اما کوچه پس‌کوچه‌های شهر تهران همچنان مملو از کودکانی است که نان خود را در سطل‌های زباله می‌جویند. این موضوع با توجه به اینکه ویروس کرونا همچنان در شهر جولان می‌دهد و احتمال آلوده بودن این پسماندها به ویروس وجود دارد. لذا این کودکان و خانواده‌هایشان در معرض تهدید بوده و هم اینکه ممکن است عامل انتقال ویروس به دیگر نقاط شهر باشند.

  • کد خبر: 2169
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 24 فروردين 1400 - 10:07

به گزارش کرونومی، روزنامه سپید به قلم یاسر مختاری نوشت: به گفته رئیس اورژانس اجتماعی کشور حدود 4 هزار نفر کودک زباله‌گرد در تهران وجود دارد که یک برنامه جامع حمایتی برای این کودکان از سوی سازمان بهزیستی برای این کودکان آغاز شده است.
چهارهزار کودک زباله گرد در تهران
محمود علیگو رئیس اورژانس اجتماعی کشور در گفت‌وگو با سپید با بیان اینکه بر اساس تخمین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 1396، 500 هزار نفر کودک کار در سطح کشور وجود دارد، گفت: «این افراد به سه دسته کودکان کار کارگاهی، کودکان‌کار در خیابان و کودکان زباله‌گرد تقسیم می‌شوند. بیشترین کودکان کار از دسته کارگاهی هستند که کمترین میزان توجه به آن‌ها شده است. جمعیت کودکان کار در خیابان، قابل شمارش نیست و براساس آمار بهزیستی حدود 14 هزار کودک کار در خیابان در کل کشور تخمین شده است.»
وی افزود: «تعداد کودکان زباله‌گرد از دو دسته دیگر کمتر است و جزء مشاغل غیرمعمول و پرخطر به شمار می‌آید. براساس اطلاعات سازمان‌های مردم‌نهاد در تهران نزدیک به 4 هزار کودک زباله‌گرد وجود دارد. در رابطه با کودکان زباله‌گرد با قاطعیت می‌توان گفت که این کودکان اکثر از اتباع و مهاجر کشورهای افغانستان، پاکستان و بنگلادش هستند. در خصوص کودکان خیابانی نیز پراکندگی نامشخصی وجود دارد.»
علیگو با بیان اینکه هیچگاه کودکان زباله گرد یا کودکان کار از سوی سازمان بهزیستی جمع‌آوری نشده‌اند، گفت: «در سال جاری و سال گذشته به مدیریت و ساماندهی 600 کودک کار خیابانی در تهران پرداخته شده و قدرت و بودجه کافی برای رسیدگی به این مسئله وجود دارد. باید به این کودکان اهتمام مضاعف نشان داد.»
وی همچنین با اشاره تهدیدات کرونا علیه این کودکان اظهار کرد: «از سال گذشته یک برنامه ثابت حمایتی و پیشگیرانه از سوی اورژانس اجتماعی در کشور برای پیشگیری از ابتلای کودکان کار خیابان و کودکان زباله‌گرد در جریان است که بر این‌اساس ماسک، پدهای الکل و مواد ضدعفونی کننده در بین آنان توزیع شده است. این برنامه امسال هم اجرا می‌شود.»
رئیس سازمان اورژانس اجتماعی کشور با اشاره به غیر قانونی بودن فعالیت زباله‌گردی کودکان، گفت: «مسئولیت مبارزه با زباله‌گردی کودکان با شهرداری است و این سازمان نیز کارهای مختلفی در این راستا انجام داده است.»
وی همچنین در رابطه با واکسیناسیون کودکان زباله‌گرد همزمان با واکسیناسیون کارکنان مدیریت پسماند گفت: «همانگونه که عنوان شد شهرداری مسئول رسیدگی به زباله‌گردها است و ما در این رابطه مسئولیتی نداریم. اما پس از واکسیناسیون معلولان و سالمندان، واکسیناسیون زنان آسیب‌دیده اجتماعی، سایر آسیب‌دیدگان و افراد حاضر در مراکز نگهداری بهزیستی از سوی سازمان بهزیستی آغاز می‌شود.»
وضعیت واکسیناسیون کودکان زباله‌گرد
وضعیت واکسیناسیون کودکان کار و زباله‌گرد در حالی در پرده ابهام قرار دارد که چندی قبل نیز امین شاهرخی مدیرکل بهزیستی استان تهران نیز گفت: «‌حدود 18 تا 20 هزار نفر در مراکز مختلف ما حضور دارند که جزء گروه‌های در معرض خطر هستند. در تهران بیش از 110 مرکز نگهداری از معلولان و 90 مرکز نگهداری از سالمندان داریم که این مراکز خصوصی است و زیرنظر بهزیستی فعال هستند. در واکسیناسیون آنفولانزا این مراکز به خوبی با ما همکاری کردند و امیدواریم در واکسیناسیون کرونا نیز همین روند همکاری ادامه داشته باشد. در مراکز ما برای پیشگیری، واکسن آنفولانزا به این کودکان تزریق شده است. حتی قبل از آغاز طرح نیز در معابر و چهارراه‌ها در بین این کودکان اقلام بهداشتی توزیع و آموزش‌های لازم ارائه می‌شد. برای کودکانی که سواد خواندن نداشتند نیز با بروشور آموزش می‌دادیم.»
با این حال بهمن‌ماه امسال مالک حسینی مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران، در نامه‌ای به ستاد کرونای استان تهران خواستار واکسیناسیون مددکاران و مددجویان تحت پوشش این سازمان شد و گفت: «مددجویان به واسطه سبک زندگی متفاوتی که دارند در سطح شهر پراکنده هستند و می‌توانند ناقل باشند.»
حسینی پیش از این نیز در گفت‌وگویی اظهار کرد: «واکسن آنفلوآنزا که به مددجویان ما تعلق نگرفت، اما امیدواریم حداقل در هنگام توزیع اولیه واکسن کرونا، جزو گروه‌های در معرض خطر قرار بگیریم، چرا که افراد حاضر در مددسراها و کودکان و نوجوانان در مراکز پرتو، از اقشار بی‌بضاعت و ضعیف جامعه هستند که اکثرا نیز در مکان‌های دسته جمعی و پرجمعیت زندگی می‌کنند.»

بیشتر بخوانید:


مافیای زباله
زباله‌گردی تنها به ایران یا کلانشهرها اختصاص ندارد بلکه در همه کشورهای جهان دیده می‌شود این موضوع با توجه به بازیافت بخش اعظم پسماندها به یک صنعت پولساز در سطح جهان تبدیل شده است چنانکه عنوان طلای کثیف به آن اطلاق می‌شود.
این موضوع در ایران چندین سال است که به محل مناقشه جامعه‌شناسان، حامیان محیط زیست، کارشناسان بهداشت و برخی سیاست‌مداران تبدیل شده است. با اینکه قوانین مختلفی برای مبارزه با پدیده زباله‌گردی کودکان وجود دارد اما تداوم فعالیت این کودکان موجب شده است تا برخی از بر وجود مافیای زباله در ایران تاکید کنند.
اقبال شاکری عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی در این رابطه اظهار کرد: «بهزیستی و نیروهای انتظامی نباید اجازه دهند پیمانکاران شهرداری از کودکان در مراکز پسماند استفاده کنند، پیمانکاران این کار را به عنوان کار کثیف اما پول بادآورده انجام می‌دهند و به طور قطع پیمانکاران متخلف نباید احراز صلاحیت و به آنها اجازه فعالیت داده شود.»
عضو مجمع نمایندگان استان تهران افزود: «متاسفانه نظارتی بر فعالیت پیمانکاران شهرداری انجام نمی‌شود و احساس می‌شود شهرداری با آنها زد و بند دارد که هیچ اقدام خاصی در این رابطه انجام نمی‌دهد.»
وی ادامه داد: «چرا همیشه پای قوه قضائیه و نیروی انتظامی را به این مسائل باز کنیم پس دستگاه‌های بازرسی شهرداری قرار است چه کاری انجام دهند البته تا زمانی که مافیای زباله در مناقصه‌ها برنده شود وضعیت پسماند به همین شکل باقی خواهد ماند و شاهد فعالیت کودکان معصوم در مراکز پسماند هستیم. اینجانب و سایر همکاران پیشنهادهای کارشناسانه را در حوزه پسماند به شهرداری ارائه کردیم اما متاسفانه استقبالی نشد و اجازه همکاری نمی‌دهند.»
این انتقادات بر عملکرد شهرداری‌ها در حوزه پسماند موجب شد تا سال گذشته پیروز حناچی شهردار تهران در ابلاغیه‌ای اعلام کرد: «هر اقدام موثر برای کاهش و نهایتاً پایان دادن به کار کودک باید مداخله را از سخت‌ترین نوع مشاغل آغاز کند. در میان اشکال مختلف کار کودک، پدیده به‌ کارگیری کودکان در فرایند جمع آوری و تفکیک پسماند خشک، مصداقی از کار کودک در مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود. این نقد همواره به مدیریت شهری در طول سالهای گذشته وارد بوده که نظارت کافی بر پیمانکاران خود در این بخش نداشته و در نتیجه زمینه‌ای برای سوء استفاده از کودکان فراهم شده است. راه حل نهایی از منظر شهرداری تهران، اصلاح الگوی جمع‌آوری پسماند شهر تهران است که برنامه‌ریزی برای آن انجام شده و با اجرای آن، پدیده موسوم به زباله‌گردی به طور ریشه‌ای از میان خواهد رفت، اما تا آن زمان ضروری است برای منع بکارگیری کودکان در فرایند جمع آوری و تفکیک پسماند خشک اقدام جدی صورت گیرد. بر اساس طرحی که همکاران من در معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با کمک معاونت خدمات شهری، سازمان پسماند و سازمان بازرسی شهرداری و مشارکت همه ذی‌نفعان در سطح استان و مدیریت شهری تهیه کرده‌اند، شهرداری تهران آمادگی دارد با تشدید نظارت خود بر پیمانکاران بازیافت مانع از بکارگیری کودکان در این بخش شده و مسئولیت قانونی خود در این بخش را ایفا کند. در این طرح، شهرداران مناطق،‌ مسئول برخورد با پیمانکارانی هستند که از کودکان برای جمع‌آوری زباله خشک استفاده می‌کنند و از همشهریان تهرانی هم تقاضا می‌کنم هر مورد تخلفی را به 137 اطلاع دهند.»
علی‌رغم این ابلاغیه کودکان زباله‌گرد همچنان در خیابان‌ها حضور دارند و کیسه‌های زباله خود را از این سو به آن سو می‌کشانند لذا این پرسش به میان می‌آید که آیا شرکت‌های جمع‌آوری پسماند به ابلاغیه شهرداری بی اعتنا هستند و یا اینکه پای گروه‌های دیگری وسط است که به نه تنها به قوانین بلکه به سلامت کودکان و سایر شهروندان وقعی نمی‌نهند بر همین اساس باید برخوردهای قضایی با عاملان به کارگیری این کودکان جایگزین ابلاغیه‌های مختلف شود تا یکبار برای همیشه سرنوشت این کودکان تغییر پیدا کند و حداقل در این روزهای کرونایی سلامت آنها و دیگر شهروندان در برابر گسترش این ویروس حفظ شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف