رییس اتاق اصناف استان
نیمی از اصناف لرستان تسهیلات کرونایی گرفتند

رییس اتاق اصناف استان لرستان گفت: در مجموع از  299 میلیارد تومان تسهیلات درخواستی برای حمایت از کسب‌وکارهای متضرر از کرونا در استان، تاکنون 194 میلیارد تومان پرداخت شده و این میزان تسهیلات ادامه اشتغال 24هزار و 575 نفر را فراهم کرده است. البته بین  15 تا 20 درصد اصناف در یک سال گذشته با تعطیلی مغازه و بیکار شدن به دستفروشی روی آورده‌اند.

  • کد خبر: 2174
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 25 فروردين 1400 - 10:17

منوچهر اسبکوه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: پیرو مصوبه ستاد مقابله با کرونای استان، از 19 فروردین امسال تمامی اصناف و مشاغلی که در رسته‌های شغلی 2 هستند تعطیل شده‌اند. پیش از این نیز از 11 فروردین رسته‌های شغلی 3و 4 تعطیل شده بودند.

او توضیح داد: فقط در مرکز استان یعنی خرم آباد از 18 هزار واحد صنفی 11 هزار واحد صنفی در رسته 2 بودند و تعطیل شدند.

اسبکوه همچنین گفت: در کل استان 55 هزار واحد صنفی فعال هستند که از ابتدای کرونا اکثرا این اصناف ضررهای بسیاری را متحمل شده‌اند.

او افزود: اکنون نیز با گسترش اپیدمی کرونا، اتاق اصناف استان در همکاری با بازرسان سازمان صمت، نیروی انتظامی و سازمان تعزیرات برای نظارت بر روند تعطیلی اصناف با کمترین چالشی توانسته اوضاع را مدیریت کند. البته در این بین باید از همکاری اصناف هم تشکر داشت که با همه مشکلاتی که طی یک سال اخیر داشته‌اند در این وضعیت بحرانی همچنان پیرو دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا عمل می‌کنند.

بیشتر بخوانید

اسبکوه افزود: وقتی بین اصناف برای ابلاغ ضرورت تعطیلی‌ها حاضر شدیم، گلایه‌های بسیاری از عدم اجرای وعده‌های پیشین شنیدیم.

 او ادامه داد: بانک‌ها نه در در رابطه با پرداخت تسهیلات و نه در رابطه با چک‌های برگشتی همراهی نکردند. بسیاری از اصناف نتوانستند تعهدات خود را به دلیل تعطیلی‌های مکرر انجام دهند، از بانک‌ها خواستیم فرصتی برای اصناف در نظر بگیرند اما اکنون بسیاری از اصناف قادر به دریافت دسته چک جدید نیستند زیرا چک برگشتی در سال 99 دارند.

 اسبکوه همچنین توضیح داد: ارایه تسهیلات کرونایی برای حمایت از کسب و کارهای متضرر از کرونا در منطقه ما بسیار مهم بود. هرچند مبلغ تسهیلات زیاد نبود، اما می‌توانست بخشی از مشکلات اصناف را حل کند اما همان مبلغ کم هم با کندی پرداخت شده است. البته تا امروز 50 درصد اصناف استان توانسته‌اند از تسهیلات کرونایی بهره‌مند شوند. از 28هزار و 670 پرونده تشکیل شده تاکنون 20 هزار و 955 پرونده به نتیجه رسیده است. در مجموع از  299 میلیارد تومان تسهیلات درخواستی، تاکنون 194 میلیارد تومان پرداخت شده است. حدود 65 درصد تسهیلات درخواستی پرداخت شده است.

رییس اتاق اصناف لرستان در پایان داد: این میزان تسهیلات ادامه شغل 24هزار و 575 نفر را فراهم کرده است. البته لازم به توضیح است که بین 15 تا 20 درصد اصناف در یک سال گذشته با تعطیلی مغازه و بیکار شدن، به دستفروشی روی آورده‌اند.

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف