رییس اتاق اصناف استان خبر داد:
پرداخت 76 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در خراسان شمالی

رئیس اتاق اصناف خراسان شمالی گفت: از مجموع 106میلیارد تومان تسهیلات درخواستی تاکنون 76 میلیارد پرداخت شده است.

  • کد خبر: 2191
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 28 فروردين 1400 - 09:50

مهدی امیدوار در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: در کل استان 30هزار واحد صنفی فعال هستند که 15 هزار واحد یعنی نیمی از اصناف استان، در بجنورد فعالیت دارند.

او ادامه داد: از تعداد کل اصناف استان حداقل 75 درصد مستاجر هستند و کرایه واحد تجاری بسیار بالا است و اکنون با توجه به گسترش موج چهارم کرونا، 50درصد اصناف تعطیل هستند.

 امیدوار توضیح داد: اصناف استان ما در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اجرای محدودیت‌ها و تعطیلی‌های مصوب، بسیار همکاری خوبی در سال گذشته داشتند و اما متاسفانه در دور جدید این همکاری بسیار کاهش داشته است.

 

ابطال 700 پروانه کسب

 او افزود: اصناف ما از عدم ممنوعیت سفر نوروزی گلایه دارند و تعطیلی‌های چندباره مانع کسب درآمد و گذران امور جاری آنها است و تمایلی برای رعایت محدودیت‌های جدید ندارند.

امیدوار ادامه داد: در یک سال گذشته 700 پروانه کسب در کل استان ابطال شده است که نشان از گسترش بیکاری دارد.

بیشتر بخوانید

او افزود: ادامه شرایط فعلی منجر به افزایش آمار پلمپ مغازه‌ها خواهد شد زیرا مشارکت اصلا خوب نیست.

 

ادامه اشتغال 9 هزار نفر با تسهیلات 76 میلیاردی

رئیس اتاق اصناف خراسان شمالی در ادامه گفت: از تسهیلات مصوب برای حمایت از کسب وکارهای متضرر از کرونا در استان ما استقبال زیادی نشد. برای هر نیروی شاغل بیمه شده 12 میلیون تسهیلات می‌دادند و برای افراد غیر بیمه 6 میلیون تومان پرداخت می شد که در هردو مورد، مبلغ واک کم بود و جذابیتی برای کسب‌وکارها نداشت.

امیدوار ادامه داد: این مبلغ حتی کرایه یک ماه مغازه هم نیست. این درحالی است که سطح ضربه‌ای که أصناف ما از کرونا متحمل شدند به دلیل محرومیتی که استان در آن قرار دارد، بسیار بالا بود.

 او افزود: از 30هزار صنف در استان فقط 10هزار و 122 نفر برای دریافت تسهیلات اقدام کردند که شامل بیش از 11 هزار فرد شاغل در این أصناف می‌شود.

امیدوار توضیح داد: از مجموع 106میلیارد تسهیلات درخواستی تا کنون 76 میلیارد پرداخت شده است. 

او در پایان تاکید کرد: این میزان پرداخت تسهیلات ادامه اشتغال به کار 9هزار و 267 نفر را فراهم کرده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف