رییس‌جمهوری
هفته سختی در پیش است/ باید رعایت پروتکل‌ها را به 90 درصد برسانیم/ تزریق یک میلیون دوز واکسن تا پایان هفته

رییس جمهوری گفت: هفته گذشته، هفته دشواری برای مردم و نظام سلامت بود، برای کنترل وضعیت شیوع بیماری در هفته جاری که هفته بسیار دشوارتری است، باید رعایت پروتکل‌ها را از وضعیت فعلی که در بهترین حالت 75 درصد است، به 90 درصد برسانیم.

  • کد خبر: 2200
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 28 فروردين 1400 - 11:33

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز ما با یک شدتی از جانب کرونا مواجهیم، اظهار کرد: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در دو ماه گذشته هر هفته سرایت ویروس دوبرابر شده است و این به دلیل همه‌گیری ویروس جهش‌یافته است. من با برخی از سران کشورهای همسایه که صحبت می‌کردم همه آنان گرفتار این موج تازه شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه تنها رعایت یک پروتکل کافی نیست، گفت: فقط شستن دست کافی نیست، فقط ماسک زدن و دست شستن کافی نیست باید فاصله‌گذاری اجتماعی هم انجام شود و نیز باید از تجمعات دوری کرد.

روحانی یادآور شد: اینکه فکر کنیم فقط سفر نرویم و این کافی است، نه. در شرایط فعلی فقط سفر نرفتن کافی نیست. پس هیچکس نیاید و یک موضوع را بگوید و تأکید کند که مشکل فقط این یکی است. نه اینگونه نیست. باید همه مشکلات حل شود و حل آن در یک جمله جمع می‌شود و آن تغییر سبک زندگی است.

روحانی ادامه داد: بعضی‌ها فراموش کرده‌اند در زمانی که ما درخواست خرید واکسن از روسیه و چین را داشتیم چقدر تلاش کردند تا در کار وزارت بهداشت اخلال ایجاد کنند. مدام نامه نوشتند که این نوع واکسن را نخرید، مصاحبه کردند و گفتند که ما واکسن روسی نمی‌زنیم. اما حالا همان‌ها دارند می‌گویند پس چرا نخریدید. چرا زودتر نخریدید.  خوب است اینها به یاد بیاورند چه کردند و چه گفتند. البته ما به این حرف‌ها توجه نکردیم و کار را پیش بردیم.

او ادامه داد: تا پايان هفته جاری تزريق نزديک به يک ميليون و 400 هزار واکسن در کشور انجام می شود. اگر بتوانیم برای جمعیت بالای 65 سال واکسن تامین کنیم، شرایط متفاوت می‌شود. همه تلاش ما این است که واکسن بیاوریم و در اختیار مردم قرار دهیم تا با اطمینان خاطر بیشتری به آینده بنگرند.

رییس جمهوری گفت: هنوز مکانیسم اثرگذاری واکسن معلوم نیست.ممکن است بعد از واکسیناسیون، دوباره لازم باشد که مثلا شش ماه دیگر هم واکسن تزریق شود. به همین اعتبار خرید واکسن در طولانی مدت و حتی برای سال‌های آینده هم برنامه‌ریزی شده است.

ییس جمهوری همچنین با بیان اینکه قبلاً تاکید کردم و الان هم می‌گویم و وزیر بهداشت هم تایید می‌کند که اگر شرکت معتبری که مورد تایید وزارت بهداشت ما است و توان خرید و آوردن واکسن با قیمت نیمایی را دارد، وارد کند، اظهار کرد: در این صورت ما مشکلی نداریم. اگر بیمارستان خصوصی یا شرکت و نهادی هست که می‌تواند بیاورد مشکلی ندارد، اما باید نوع واکسن و چارچوب از سوی وزارت بهداشت تایید شود.

وی ادامه داد: ما همه توان خود را می‌گذاریم که واکسن داخلی ما زودتر به نتیجه برسد. برای ما مهم است روی پای خود بایستیم و خیلی امید داریم تابستان بتوانیم از واکسن داخلی خود استفاده کنیم. در دو ماه اول بهار که در روزهای پایانی آن هستیم باید هر چه می‌توانیم از خارج واکسن بخریم و بیاوریم. چه آن 16 میلیون که از کواکس گرفتیم را باید بیاوریم، چه از آن کشورهایی که قرارداد بستیم و بخشی را آوردیم باید بیاوریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه خوشبختانه مشخص شد تا پایان همین هفته تزریق نزدیک به یک میلیون و چهارصد هزار واکسن، انجام می‌گیرد، تاکید کرد: گروه اولی که برای ما خیلی مهم بود واکسن را دریافت می‌کنند و وارد گروه دوم می‌شویم. یعنی حدود 9 میلیون نفر هستند که اگر بتوانیم واکسن را برای آنها بیاوریم و تزریق کنند که سن‌شان از 65 به بالا هست، شرایط خیلی متفاوت می‌شود.

روحانی با تاکید بر اینکه همه تلاش‌ها بر این است که واکسن بیاوریم و در اختیار مردم قرار دهیم، گفت: مردم با اطمینان خاطر بیشتری به آینده نگاه کنند. ما همچنین برای تخت بیمارستانی تلاش خواهیم کرد. در این چند ماهه باقی مانده از دولت، ان شاءالله هزاران تخت بیمارستانی فراهم کنیم. وزارت بهداشت تخت‌ها را آماده کرده است و تزریق مالی لازم انجام می‌گیرد و بقیه تخت‌ها آماده می‌شود تا با آرامش بیشتر این هفته‌های سخت را پشت سر بگذاریم.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف