سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبرداد:
اتمام واکسیناسیون گروه اول تا 10 روز آتی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: فاز اول واکسیناسیون کرونا برای کادر درمان و بیماران خاص و صعب‌العلاج تا 10 روز آینده تمام می‌شود و از اواسط اردیبهشت فاز دوم واکسیناسیون آغاز می‌شود.

  • کد خبر: 2206
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 28 فروردين 1400 - 12:40

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، علیرضا رئیسی روز شنبه در حاشیه شست و پنجمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز بحث‌های مختلفی در جلسه مطرح شد اما محور این بحث‌ها بررسی وضعیت ایران و دنیا بود و بویژه مباحث مهمی پیرامون واکسن شکل گرفت و مروری بر میزان واکسیناسیون و تولید و وارادت آن داشتیم.

وی افزود: خوشبختانه تولید داخلی به مراحل خوبی می‌رسد. واکسن شفافارمد یا همان واکسن کووایران برکت در آستانه ورود به فاز سوم است و انشاالله اگر با موفقیت به اتمام برسد ما می‌توانیم از این شرکت‌ها واکسن را به طور کامل دریافت کنیم و واکسیناسیون سریع انجام شود.

رییسی ادامه داد: واکسن موسسه رازی در آستانه ورود به فاز دو و واکسن وزارت دفاع هم در آستانه ورود به فاز دوم است. از طرفی واکسن تولید مشترک انستیتو پاستور در آستانه ورود به فاز سه است. واکسن سیناژر هم در مرحله اخذ تاییدیه کمیته بالینی است‌. این خبر خوبی است که نشان دهنده مراحل امیدوار کننده واکسن تولید داخل است و سازمان غذا و دارو تاییدیه لازم را بر اساس کارآزمایی بالینی بدهد. امیدواریم یک یا دو واکسن ساز از تیرماه به شکل انبوه واکسن در اختیار ما بگذارند.

وی درباره میزان واکسن‌های وارداتی اظهار کرد: تاکنون حدود 420 هزار دُز از روسیه، 650 هزار دُز از کشور چین، 125 هزار دُز از هندوستان که البته قرار بود ما از این کشور 500 هزار دُز واکسن بگیریم که تاکنون 125 هزار دُز تحویل داده شده است‌ و از کشور کره جنوبی واکسن آسترازنکا حدود700 هزار دز واکسن تحویل گرفتیم. مجموعا یک میلیون و 895 هزار دُز واکسن در اختیار ما قرار گرفته است و چون واکسن‌ها دو دُزی تزریق می‌شود تاکنون قریب به 500 هزار نفر واکسیناسیون انجام دادیم و امیدواریم ظرف یک هفته تا 10 روز آینده واکسیناسیون فاز اول شامل کادر درمان، گروهی از بیماران صعب‌العلاج، سرطانی و افراد خانه سالمندان را بتوانیم انجام داده و تمام کنیم و از اواسط اردیبهشت ماه وارد فاز دوم واکسیناسیون شویم.

رییسی در مورد وضعیت کرونا در ایران ادامه داد: همه با نگاه به اطرافیان‌مان می‌بینیم که یک یا دو نفر به بیماری مبتلا هستند و این نشان دهنده بالا بودن سرعت گسترش بیماری است و لازم است مراقبت‌های شدیدی داشته باشیم. همانطور که می‌دانید محدودیت‌ها تا آخر این هفته تمدید شد و نیاز است در شهرهای قرمز و نارنجی پروتکل‌ها به دقت رعایت شود.

وی گفت: البته در حال حاضر اجرای پروتکل‌ها خیلی راضی کننده نیست و محدودیت‌ها در برخی استان‌ها خیلی دقیق رعایت نمی‌شود گرچه وضعیت رعایت پروتکل‌ها نسبت به دو هفته قبل بهتر شده اما هنوز راضی کننده نیست و رعایت پروتکل 58.5 درصد برای کشور بسیار پایین است و دستگاه‌های مسئول باید رصد کنند و با متخلفین برخورد قاطعانه کنند و دستگاه‌های دولتی باید مسئولانه عمل کنند و به پای کار بیایند.

رییسی افزود: هنوز 71 درصد نقض تردد در شهرهای قرمز داریم. 6 استانی که بیشترین نقض تردد در آنها اتفاق می‌افتد شامل استان‌های اصفهان، البرز، همدان، مازندارن، فارس و آذربایجان شرقی است. البته این نقض تردد مربوط به خود این استان‌ها نیست و از استان‌های دیگر وارد آنجا شده‌اند. 73 درصد نقض تردد در شهرهای نارنجی مربوط به 6 استان دیگر است که در استان‌های اصفهان، البرز، فارس، مازندارن، همدان و خوزستان است. همچنین  66 درصد از نقض تردد شبانه در 6 استان رخ می‌دهد که در صدر، استان تهران است. سپس استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، البرز، گیلان، فارس قرار دارند.

وی در ادامه تاکید کرد: در رابطه با عبور مرزی هم 38 درصد مسافران وارد شده و 44 درصد مسافران خارج شده اتباع خارجی بودند. 6 استان هم که در اعمال قانون خوب عمل کردند و 70 درصد تذکرات و پلمب‌ها در استان‌های خوزستان، مرکزی، یزد، آذربایجان شرقی، لرستان و گیلان صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:رئیسی درباره رنگبندی شهرها اظهار کرد: در حال حاضر 257 شهر قرمز، 129  شهر نارنجی، 51 شهر زرد و 11 شهر آبی داریم که این آمار دوشنبه به روز رسانی خواهد شد. در این شرایط راهی به جز رعایت دقیق پروتکل‌ها نداریم و دورهمی و تجمع در فضای سر بسته بسیار می‌تواند خطرناک باشد. شاید در این ماه دیگر نتوانیم مثل قبل مهمانی افطاری و نذری بدهیم و بهتر است یا به شکل بیرون بر افطاری دهیم یا مواد خشک به نیازمندان بدهیم تا مبادا در این ایام سبب شویم مومنان بیمار شوند. از صبر و حوصله مردم، کسبه، بازاریان،‌ اصنافی که پروتکل‌ها را رعایت می کنند ممنون هستیم.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف