اجرای مطالعه بالینی واکسن کوبایی کرونا در ایران مجوز گرفت

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: مطالعه فاز سوم واکسن کرونای «سوبرانا» (مشترک بین کوبا و پاستور ایران) کد اخلاق گرفت.

  • کد خبر: 2220
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 29 فروردين 1400 - 14:25

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از وبدا، در این مطالعه واکسن سوبرنای کرونا ساخت کوبا که از نوع پروتئین نوترکیب (از ناحیه RBD) با دو دوز تزریقی (با و بدون دوز سوم بوستر)، است در ایران بررسی می‌شود. 

بر اساس این گزارش مطالعه فاز سوم بالینی واکسن سوبرنا به صورت دو سو کور و روی جمعیت 18 تا 80 سال در ایران انجام می‌شود.

واکسن سوبرنا ساخت یک شرکت کوبایی است که فاز اول و دوم مطالعه بالینی انسانی آن در این کشور انجام شده و قرار است فاز سوم مطالعه بالینی ایران علاوه بر کوبا در کشورهای ایران و مکزیک نیز انجام شود.

21 اسفند سال گذشته، 100 هزار دوز واکسن سوبرنای کوبا برای انجام فاز سوم مطالعه بالینی وارد ایران شد و قرار است بعد از انجام مطالعه این واکسن دو دوزه بر روی 50 هزار ایرانی و در صورت تایید نتایج مطالعات آن در انستیتو پاستور ایران به صورت مشترک و همزمان با کوبا تولید شود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشتر اعلام کرده بود: احتمالا از بین واکسن های کرونای تولید داخل، واکسن کوبایی که در انستیتو پاستور ایران قرار است تولید شود، زودتر از بقیه به نتیجه می رسد.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز 21 اسفند 99 همزمان با ورود محموله 100 هزار دوزی واکسن سوبرنای کوبا به کشور اعلام کرد: محموله 100 هزار دوزی واکسن Soberana_02  برای انجام فاز سه مطالعه بالینی مولتی سنتریک مشترک انستیتو پاستور ایران و موسسه FinlayInstituto کوبا ، از مسیر ونزوئلا به مقصد تهران بارگیری و به تهران ارسال شد.

به گفته او، مطالعه بالینی فاز 1 و 2 این واکسن تحت نظارت و اشراف انستیتو پاستور ایران در هاوانا با موفقیت انجام شده و با توجه به نتایج مطلوب فازهای 1 و 2، طبق تفاهم قبلی و در ادامه همکاری های قبلی و پلتفورم مشترک انستیتو پاستور ایران و موسسه فینلای کوبا فاز 3 مطالعه بالینی همزمان در دو کشور انجام و در صورت تایید نتایج نهایی، تولید انبوه آن در دو کشور آغاز خواهد شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: این واکسن با فناوری ساب یونیت پروتئین، بازتولید نوترکیب بخشی از RBD اسپایک (آنتی ژن S) ویروس کووید19 کنژوگه با توکسویید کزاز به همراه اجوانت است و در دو دوز با فاصله 28 روز استفاده خواهد شد.

جهانپور 21 اسفند سال 99 گفت: مطالعه کارآزمایی بالینی این واکسن، در کوبا در روزهای اخیر آغاز شده و در ایران، توسط انستیتو پاستور ایران در گام نخست همزمان در حداقل پنج دانشگاه علوم پزشکی خارج از پایتخت، در روزهای ابتدایی سال جدید، آغاز می شود و به محض تایید نتایج، تولید آن در داخل کشور انجام می شود.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز روز شنبه (28 فروردین) اعلام کرد: تاکنون 420 هزار دوز واکسن اسپوتنیک از روسیه، 650 هزار دوز واکسن از چین، 125 هزار دوز واکسن کوواکسین از هند، 700 هزار دوز واکسن آسترازنکا از کره جنوبی ( از سبد کوواکس سازمان بهداشت جهانی) و در مجموع یک میلیون و 895 هزار دوز واکسن کرونا وارد کشور شده است.

بیشتر بخوانید:

بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت تاکنون، 376 هزار و 684 نفر دوز اول واکسن کرونا و 121 هزار و 803 نفر نیز دوز دوم این واکسن را در ایران تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 498 هزار و 487 دوز رسیده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف