وزیر بهداشت:
آغاز واکسیناسیون یک میلیون ایرانی از امروز 

وزیر بهداشت از واکسیناسیون یک میلیون ایرانی از امروز خبر داد و گفت: این یک میلیون نفر شامل، افراد باقی مانده از واکسیناسیون قبلی از کادر بهداشت و درمان تا بیماران صعب ‌العلاج، سرطانی و گروه‌ های آسیب پذیر که گروه اول هدف ما بودند، است.

  • کد خبر: 2229
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 30 فروردين 1400 - 16:20

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه برگزاری نشست بلند پایه مجمع سیاستگذاری هلسینکی که با محوریت تقویت همکاریهای کشورهای اروپایی، خلیج فارس، مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در حوزه پاندمی کووید 19 برگزار شد، با بیان اینکه بحث واکسن کووید 19 امروز در جهان موضوعی بسیار جدی تلقی می شود، ادامه داد: خوشبختانه ما از روز اولی که بحث ساخت واکسن در جهان مطرح شد، گام‌ های موثری را در این زمینه برداشتیم و می ‌دانستیم که واکسن فقط یک کالای بهداشتی و پیشگیرانه  نیست، بلکه واکسن کووید19 برای جهان یک حربه سیاسی است.

وی افزود: ما مشارکت خود را با کوواکس آغاز کردیم و شروع به خرید سهمیه واکسن در این قالب کردیم و 16 میلیون و 800 هزار دوز در آنجا پیش خرید کردیم و ماه‌ ها برای نقل و انتقال پول گرفتار بودیم که حل شد. از طریق روسیه هم از اولین تاریخی که توانستیم مذاکره کنیم، یعنی اردیبهشت ماه 99 بود که پس از 9 ماه مذاکره و همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو منتهی به عقد قراردادی شد که در آنجا توانستیم هم همکاری و تولید مشترک را در زمینه اسپوتنیک وی دنبال کنیم و هم خرید واکسن و عقد قراردادها را پیش بریم. همچنین با کشور هند مذاکراتی کردیم. قطعا می ‌دانستیم که کووکس سازوکار مناسبی است، اما قدرت اجرایی این مجموعه را با توجه به محدودیت تولید واکسن، در آن حد نمی ‌دانستیم که بتواند ما را حمایت کافی کند. به همین دلیل با کشورهایی مانند هند، چین و روسیه مذاکره کردیم و توانستیم قراردادهایی را با آنها دنبال کرده و به نتیجه برسانیم.

سازمان های بین المللی باید به بی عدالتی توزیع واکسن در جهان رسیدگی کنند

دکتر نمکی در ادامه بیان کرد: نشست امروز بیشتر جنبه سیاسی و دیپلماتیک داشت. از مدت‌ ها قبل، ما و بسیاری از کشورها معترض شیوه‌های توزیع واکسن در جهان بودیم. سازوکار کوواکس را گرچه سازوکار مناسبی می ‌دیدیم، اما سازوکار با اقتداری ندیدم. امروز در نشستی که داشتیم، چند تن از کشورهای اروپایی، تعدادی از کشورهای شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت، مدیر منطقه‌ ای سازمان جهانی بهداشت در قاهره و ما مشارکت کردیم و به نوعی پیگیری دیپلماتیکی بود که به سازمان جهانی بهداشت، کوواکس و سازمان های بین المللی فشار بیاوریم  که باید به بی عدالتی توزیع واکسن در جهان رسیدگی کنند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: امروز به شدت معترض شدیم به اینکه چرا باید 80 تا 85 درصد واکسن دنیا را کمتر از 10 کشور جهان مصرف کرده باشند و تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان حتی یک واکسن را وارد نکرده باشند. اعتراض کردیم به تحریم‌ های ناجوانمردانه ‌ای که برخی کشورها مانند ما را هدف قرار داده و واکسن و تجهیزات را از ما دریغ می‌ کنند. همچنین، اعلام کردیم که خوشبختانه ایران در عین مظلومیت به دلیل تحریم‌ ها، توانست نیازهای خود را مانند داروهای مورد نیاز کووید، تجهیزات پزشکی و ساخت واکسن را مدیریت کند و اعلام کردیم که ما شش پلتفرم تولید واکسن را با موفقیت طی کرده و از ماه‌های آینده تولیدمان به مصرف می ‌رسد.

بیشتر بخوانید:

آغاز واکسیناسیون یک میلیون ایرانی از امروز 

وی خاطرنشان کرد: به مردم عزیز کشورمان هم این مژده را بدهم که از دیروز با دعوتی که از روسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی کردم، به همه دستور دادم و تیم‌ هایی را هم به همه استان ‌ها فرستادم که ما یک میلیون دوز واکسن جدید را که قرار بود قبل از عید به ما برسد، اما با تاخیر در نیمه دوم فروردین ماه 1400 دریافت کردیم، به سرعت توزیع کردیم و از امروز به صورت گسترده این واکسیناسیون انجام می ‌شود و ما تا آخر هفته و اوایل هفته آینده یک میلیون نفر را واکسینه خواهیم کرد.

دکتر نمکی گفت: این یک میلیون نفر افراد باقی مانده از واکسیناسیون قبلی در زمینه گروه پزشکی، پیراپزشکی و گروه‌های بهداشت و درمان و رزیدنت‌ها، انترن‌ها، دانشجویان پزشکی که در بیمارستان‌ها هستند، دانشجویان پرستاری، علوم آزمایشگاهی و همه کسانی که در کادر بهداشت و درمان با بیمار مواجهه و خطر ابتلا دارند، واکسینه می ‌کنیم؛ آن هم در کنار بیماران صعب ‌العلاج، سرطانی و گروه‌ های آسیب پذیر که گروه اول هدف ما بودند.

وی در ادامه بیان کرد: بر این اساس دانشگاه‌ های علوم پزشکی مجددا فراخوان خواهند داد. با اینکه ما لیست افراد پرخطر را داریم، اما از امروز فراخوان می ‌کنند تا از امروز بیماران پرخطر مانند افراد مبتلا به سرطان، افرادی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی دریافت می‌ کنند و بیماران صعب‌ العلاج و خاص ثبت نام کنند و ما به امید خدا تا قبل از مرحله دوم، واکسیناسیون این گروه مرحله اول را تا حداکثر هفته اول اردیبهشت ماه به اتمام خواهیم رساند.

وزیر بهداشت در پایان گفت: امیدوارم که مرحله دوم را هم بتوانیم در اردیبهشت ماه طبق جدولی که اعلام کردیم، انجام دهیم

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف