اختصاصی «کرونومی» | یافته‌های جدید
سازمان ملل: کرونا عملیات مراکز آماری جهان را مختل کرد

طرح نظرسنجی جهانی سازمان ملل از مراکز آمار تحت شرایط همه‌گیری جهانی کووید 19 منتشر شد.

 • کد خبر: 223
 • نسخه چاپی
 • تاریخ خبر: سه شنبه 4 شهريور 1399 - 12:53

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) با شیوع بیماری کووید 19 مراکز ملی آمار (NSOs) در سراسر جهان دچار و مشکلات جدی در اجرای سرشماری‌ها، طرح‌های آمارگیری خانواری و سایر عملیات مهم جمع آوری، پردازش و انتشار داده‌‌ها شده‌اند. بخش آمار کرونایی سازمان ملل متحد (لینک) با مشارکت و هماهنگی کمیسیون‌های منطقه‌ای خود اقدام به نظرسنجی اینترنتی از 122 مرکز آماری کشورهای جهان درباره تاثیرات  کووید 19 (لینک) با فعالیت‌های آماری کرده است.

یافته‌های این نظرسنجی گویای این موضوع است که فعالیت‌های مراکز آماری تحت تاثیر بیماری کووید 19 دچار اختلال شدید شده‌اند. چکیده یافته‌ها را می‌توان در 10 بند زیر مورد بررسی قرار داد:

 1. حدود 65 درصد از مراکز ملی آمار به طور کامل یا تا حدودی بسته شده‌اند.
 2. 96 درصد مراکز جمع آوری حضوری داده‌ها به طور کامل و تا حدی متوقف شده است.
 3. آمارگیری تلفنی رایج ترین روش اجرای طرح‌های آمارگیری و تجزیه و تحلیل یا رصد جوانب مختلف این بیماری همه گیر است.
 4. 90 درصد مراکز ملی آمار وسایل محافظ فردی مانند ماسک صورت، دستکش و دستمال مربوط کننده برای کارمندان خود فراهم کرده اند.
 5. در تولید داده‌های اداری در نظام آماری و در مناطق آسیای شرقی، اروپا و امریکای شمالی که از منابع بیشتری برخوردار بوده‌اند، این بیماری تاثیر زیادی بر تولید داده‌های اداری نداشته است. در حالی که در کل مراکز آماری صحرای آفریقا، جنوب آسیا و دوم سوم مراکز آماری مستقر در مناطق آمریکای لاتین، حوزه دریای کارائیب، خاورمیانه و شمال آفریقا به شدت آسیب دیده‌اند.
 6. 61 کشور سرشماری نفوس و مسکن، 44 کشور سرشماری کشاورزی و 26 کشور سرشماری کسب‌وکار را در دستور کار سال 2020 داشتند که بیشتر از 50 درصد آن‌ها به دلیل شیوع بیماری کووید 19 آنرا به سال 2021 یا بعد از آن موکول کرده‌اند.
 7. 63 درصد از کشورهای با درآمد بالا اظهار داشته‌اند که اجرای طرح‌های آماری خود را در موعد مقرر به انجام می‌رسانند و 37 درصد اجرای این طرح‌ها را به تعویق انداخته‌اند.
 8. در این نظرسنجی 49 درصد مراکز آماری اظهار داشته‌اند که برنامه‌ریزی برای تولید آمار برای دولت و عموم را انجام داده‌اند.
 9. 62 درصد از مراکز آماری اقداماتی برای جمع‌آوری داده با هدف پایش رصد و ارزیابی کووید 19 آغاز کرده‌اند.
 10. همچنین بیش از 50 درصد از مراکز آماری روش جمع‌آوری داده‌ها را از طریق آمارگیری تلفنی، داده‌های اداری و آمارگیری اینترنتی مدنظر داشته‌اند.

در یافته‌های مربوط به ایران، مرکز آمار ایران اعلام کرده است: مرکز آمار ایران و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها با اعتقاد اینکه نیاز مدیران ارشد کشور به آمار اپیدمی کرونا و تحریم‌های ظالمانه در شرایط کنونی بیش از پیش است، هیچ فعالیتی را متوقف نکرده است، بلکه با رعایت پروتکل‌های ابلاغی و تغییر روش جمع‌آوری داده‌ها، طرح‌های ویژه‌ای را برای پایش وضعیت کسب‌وکارهای کشور در وضعیت کرونا به مورد اجرا گذاشته و نتایج طرح‌های آمارگیری مطابق تقویم زمانی منتشر شده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف