با وجود افت چشمگیر رشد اقتصادی در ماه‌های اخیر
نشانه‌های رشد در اقتصاد نروژ

به نظر می‌رسد رشد اقتصادی نروژ با وجود کاهش قابل توجه آن در سه ماه دوم سال میلادی، با نشانه‌های مثبتی روبرو شده باشد.

  • کد خبر: 227
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 5 شهريور 1399 - 12:19

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir)، به نقل از رویترز، در شرایطی که تلاش‌های نروژ برای مهار همه‌گیری ویروس کرونا اقتصاد این کشور را وارد رکودی عمیق کرده است، تولید ناخالص داخلی آن در سه ماهه دوم سال جاری میلادی با سرعت بی‌سابقه ای کاهش یافت.

 اقتصاد نروژ غیر از بخش نفت و گاز، 6.3 درصد در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نسبت به سه ماهه اول کوچکتر شد.

 اداره ملی آمار نروژ طی بیانیه ای اعلام کرد: «رکود اقتصادی نروژ در سه ماهه دوم شدیدترین رکود آن در تاریخ این کشور بوده است. آمار رسمی اقتصاد نروژ از 1978 در دسترس است».

 این دومین ماه پیاپی بود که تولید ناخالص داخلی نروژ کاهش می‌یافت. تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه اول 2.2 درصد کوچکتر شده بود.

 ولی عملکرد نروژ از عملکرد اقتصادی منطقه یورو بهتر بوده است. تولید ناخالص داخلی در منطقه یورو در سه ماهه دوم 12.1 درصد کاهش یافت. فنلاند، همسایه نروژ، بهتر از این کشور عمل کرد و اقتصاد آن در سه ماهه دوم 3.2 درصد کوچک شد ولی سوئد 8.6 درصد کاهش تولید ناخالص داخلی را تجربه کرد.

در آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا نیز تولید ناخالص داخلی 9.7 درصد کاهش یافت.

 دولت نروژ به منظور مهار همه‌گیری ویروس کرونا در دوازدهم مارس تعداد زیادی از موسسات عمومی و خصوصی را بست و رفت و آمد شهروندان را محدود کرد.

 محدودیت‌ها به تدریج برداشته شده و باعث رونق اقتصاد نروژ شده‌اند. اقتصاد این کشور در ماه ژوئن 3.7 درصد نسبت به ماه مه رشد کرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف