احیای بازارها در پساکرونا امکانپذیر است؟
سیاست‏‌ها و پاسخ‏‌های جهانی به شوک کرونا به بازار

داده های صندوق بین المللی پول در مورد سیاست‏ ها و پاسخ‏ های جهانی به شوک کرونا به بازارکار و احیای بازارها در پساکرونا نشان می دهد که سیاست ‏های حفظ اشتغال می ‏تواند در کاهش خسارات و تسکین اثرات نابرابر شوک همه‏ گیری بر نیروی کار، به طور قدرتمند عمل ‏کند؛ این در حالی است که سیاست‏ های تخصیص مجدد نیروی کار که از ایجاد شغل حمایت می‏ کند، می‏ تواند اصلاح اثرات ماندگارتر کووید-19 بر بازار کار را تسهیل کند.

  • کد خبر: 2282
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 5 ارديبهشت 1400 - 18:09

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، اتاق بازرگانی ایران براساس داده های صندوق بین المللی پول در گزارش تحلیلی تحت عنوان «احیا و بازیابی در بازارهای کار؛الگوها، سیاست‏ ها و پاسخ‏ ها به شوک همه ‏گیری کووید-19» آورده است: به رغم سازگاری‏ های چشم‏گیر و حمایت‏ های قابل توجهی که در بسیاری از اقتصادها انجام شده، آشفتگی اقتصادی و جابه‏ جایی بازار کار ناشی از شوک همه‏ گیری کووید-19، همچنان ادامه دارد و تاثیر نابرابری بر کارکنان داشته است. جوانان و افراد کم‏ مهارت که قبلاً نیز نرخ بیکاری بالاتری داشتند، بیش از سایرین تحت تاثیر همه‏ گیری قرار گرفته ‏اند. برخی از این تاثیرات، منعکس ‏کننده ماهیت نامتقارن، بخشی و شغلی شوک کووید-19 بوده، بطوری که بخش ‏هایی که به مهارت کمتری نیاز دارند، بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته ‏اند.

این گزارش می افزاید: در این شرایط، سیاست ‏های حفظ اشتغال- آنهایی که هدف آن ابقا و نگهداشت شرایط شغلی موجود است- می‏تواند به کاهش جداشدن شاغلان، به ویژه برای افراد کم‏ مهارت کمک کند؛ در عین حال، اقدامات برای حمایت از جابه‏ جایی مجدد نیروی کار می‏ تواند چشم ‏اندازهای کاریابی را افزایش دهد.

یک تجزیه و تحلیل جدید و مبتنی بر مدل مطالعاتی نشان می‏ دهد چگونه سیاست ‏های حفظ اشتغال می ‏تواند در کاهش خسارات و تسکین اثرات نابرابر شوک همه‏ گیری بر نیروی کار، به طور قدرتمند عمل ‏کند؛ این در حالی است که سیاست‏ های تخصیص مجدد نیروی کار که از ایجاد شغل حمایت می‏ کند، می‏ تواند اصلاح اثرات ماندگارتر کووید-19 بر بازار کار را تسهیل کند.تعیین  زمان مناسبی که اقتصاد می تواند از حمایت از حفظ شغل کاسته و به سمت اتکای بیشتر به تخصیص مجدد مشاغل حرکت کند، نیاز به نظارت دقیق بر شدت همه گیری (ازجمله موارد درگیری و مرگ و میر، وسعت فاصله اجتماعی و گسترش واکسن ها) دارد..

 

شوک همه گیری کووید-19 در حال تسریع اثرات نابرابر روندهای پیشین اشتغال در بین گروه های جمعیتی است. این شوک، به بخش هایی که نسبت به اتوماسیون آسیب پذیرتر هستند، ضربه بزرگ تری را وارد کرده است. در سرتاسر جهان، به طور متوسط جوانان و افراد کم مهارت بیشتر تحت تاثیر این شوک قرار گرفته اند که تا حدی نشان دهنده تفاوت ها در رقابت بین نیروی کار در میان بخش ها است. در اقتصادهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور، به طور متوسط، بیکاری زنان نسبت به مردان افزایش بیشتری را تجربه کرده است. این در حالی است که در اقتصادهای پیشرفته تفاوت زیادی بین تغییرات مزبور برای دو گروه جنسی ندارد.

 رکود ناشی از همه گیری احتمالاً هزینه های قابل توجهی برای افراد بیکار شده، بخصوص نیروی کار با مهارت پایین، دارد. اگرچه طبیعی است که نیروهای کار پس از یک دوره شوک بیکاری، بین بخش ها و حرفه ها مجدداً تخصیص یابند، اما چنین تخصیص مجددی هزینه بر است. به طور متوسط، کارکنانی که مجدداً در حرفه هایی متفاوت با تجربه شغلی قبلی خود مشغول می شوند، با کاهش حدود 15 درصدی متوسط درآمد همراه خواهند شد که ناشی از افزایش هزینه های شخصی و اجتماعی به علت تخصیص مجدد است. در اثر همه گیری کووید، نیروی کار با مهارت پایین متحمل ضربات سه گانه ای می شوند: آنها به احتمال بالاتر در بخش هایی مشغول می شوند که بیشتر تحت تاثیر منفی کووید-19 قرار دارند؛ احتمال اینکه آنها در زمان رکود اقتصادی، بیکار شوند، بیشتر است و افرادی که قادر به یافتن شغل جدید می شوند، کسانی هستند که احتمالاً به تغییر شغل نیاز داشته و از افت درآمد رنج خواهند برد. هر دو سیاست های حفظ اشتغال و تخصیص مجدد نیروی کار می توانند به تسکین اثرات همه گیری بر نیروی کار کمک کنند.

سیاست های حفظ اشتغال- مانند درنظرگرفتن یارانه دستمزد و برنامه های کاری کوتاه مدت- در کاهش شاغلان موثر هستند، این در حالی است که سیاست های تخصیص مجدد –مانند مشوق های استخدام، کمک به افراد برای جستجو و تطبیق شغلی و برنامههای بازآموزی- یافتن شغل و تغییر شغل توسط افرادی که هنوز شاغلند را تقویت می کند. به طورتاریخی، افراد کم مهارت تمایل بیشتری به نفع بردن از سیاست های حفظ شغل دارند. این در حالی است که سیاست های تخصیص مجدد نیروی کار چشم انداز بازار کار را برای زنان و جوانان بیشتر افزایش می دهد:

  •  برای یک شوک گذرا و نامتقارن (مانند تاثیر متفاوت قرنطینه یا افزایش شدید فاصله اجتماعی بر بخش ها) سیاست های حفظ اشتغال در کاهش بیکاری و ارائه بیمه درآمدی کوتاه مدت بسیار قدرتمند عمل می کند
  • برای یک شوک دائمی(مانند تغییر دائمی تقاضا در بخشهای مختلف یا کاهش بهرهوری در برخی از بخش ها)سیاست های تخصیص مجدد نیروی کار که باعث ایجاد شغل می شود، عملکرد بهتری در طولانی مدت دارد و به رسیدن به تعادل مجدد سرعت می بخشد.
  • در صورتی که شوک ترکیبی از مولفه های شوک ناپایدار و دائمی باشد، بسته سیاستی که همزمان با فراگیری فاصله اجتماعی، به دنبال حفظ اشتغال است و پس از رفع آن، به تخصیص مجدد نیروی کار می پردازد، بهتر می تواند پویایی بیکاری را کاهش دهد.

 

کووید-19 به طور ناهمگونی به بخشهای اقتصادی ضربه وارد کرده است. بخش های با بیشترین ضربه در این همه گیری نسبت به بحران های پیشین متفاوت بوده اند. در اقتصادهای پیشرفته، شدیدترین افت در حوزه بازرگانی عمده فروشی و خرده فروشی، حمل و نقل، اسکان و اقامت و خدمات مواد غذایی، هنر و سرگرمی بوده که نسبت به بحران های پیشین طی 50 سال گذشته، که عمدتاً صنعت ساخت و ساخت و ساز بیشترین اثر منفی را متوجه شده بودند، متفاوت است. برخی بخش ها، مانند اطلاعات و ارتباطات، مالی و بیمه طی دوره همه گیری افزایش اشتغال را تجربه کرده اند.

 

تاثیرسیاست ها بر نابرابری درآمدی

نتایج بررسی ها نشان می دهد که نیروی کار با مهارت بالا در وهله اول تحت تاثیر شوک قرار نمی گیرد. از آنجایی که آنها با احتمال بالاتری شغل های بهره ور پیدا می کنند، از اقدامات تخصیص مجدد نیروی کار (که شغل های بیشتری را نیز ایجاد می کند) نسبت به اقدامات حفظ اشتغال، بیشتر نفع می برند. تصویر کلی از نتایج مدل نشان می دهد که پاسخ بهتر به بحران همه گیری کووید-19،یک بسته سیاستی است که اقدامات حفظ و تخصیص مجدد اشتغال را ترکیب می کند تا به ترکیبی از اجزای موقت و دائمی شوک وارده پاسخ دهد. بسته تشریحی نشان داده شده در اینجا از اقدامات حفظ اشتغال برای کاهش میزان رشد بیکاری طی دوران همه گیری شدید و فاز قرنطینه و از اقدامات تخصیص مجدد نیروی کار طی دوره احیا برای تسهیل جابه جایی نیروی کار به سمت بخش های کمتر تاثیر یافته، استفاده می کند تا سریع تر اشتغال ایجاد کند. استفاده از سیاست های حفظ اشتغال باید با طول مدت و شدت اثرپذیری مشاغل، که در نابرابری بین کارکنان موثر است، مرتبط باشد.

نسخه کامل این گزارش در زیر  به صورت PDF  قابل دریافت است.

 

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف