موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی منتشر کرد
تازه‌ترین گزارش وضعیت واکسیناسیون در جهان + نمودار پرمصرف‌ترین واکسن‌ها

تاکنون انواع مختلفی از واکسن‌های کرونا در کشورهای جهان تزریق شده است، برخی کشورها احتمالا تا پایان سال جاری میلادی یعنی تا کمتر از 9 ماه دیگر کل جمعیت‌شان را واکسینه می‌کنند اما برخی کشورها نیز کارشان تا اوایل 2023 به درازا خواهد کشید. ایران طبق برآورد اکونومی تا اواخر 2022 موفق به واکسیناسیون کل جمعیتش خواهد شد.

  • کد خبر: 2287
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 6 ارديبهشت 1400 - 09:56

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا موسسه عالی آموزش، پژوهش مدیریت و برنامه ریزی در گزارش هفتگی اخیر خود نوشت: رساندن واکسن کووید به مردم، وابسته به فرایندهای پیچیده، حضور شرکت های چند ملیتی، گذر از مقررات سختگیرانه بعضی کشورها و عوامل دیگری است که سبب می‌شوند محاسبه زمان دسترسی مردم به واکسن چندان راحت نباشد.آگاته دِمارایس، مدیر برآوردهای جهانی در واحد اطلاعات اکونومیست، تحقیقات جامعی در این زمینه انجام داده است. در این تحقیقات ظرفیت جهانی تولید واکسن و زیربنای بخش بهداشت و درمان کشورها برای پیشبرد برنامه واکسیناسیون، همچنین جمعیت و وضعیت مالی کشورها در نظر گرفته شده است.

البته بیشتر یافته های این تحقیق، همان داستان قدیمی شکاف بین فقیر و غنی را آشکار می سازد. بریتانیا و ایالات متحده آمریکا که از توانایی مالی برای سرمایه گذاری در زمینه تهیه واکسن برخوردار هستند، دسترسی خوبی به واکسن دارند، در حالی که بعضی از کشورهای ثروتمند دیگر مانند اعضای اتحادیه اروپا یا کانادا، در جایگاه بعدی قرار گرفته اند.بیشتر کشورها با درآمد پایین هنوز برنامه واکسیناسیون علیه کووید را آغاز نکرده اند، هر چند میزان پیشرفت کار در بعضی از آنها به ویژه در خاورمیانه خوب بوده است.

 

در اواخر سال میلادی قبل،‌ کانادا به دلیل خرید واکسن کرونا به اندازه پنج برابر مقدار لازم برای واکسینه کردن جمعیتش، هدف انتقاد قرار گرفت. البته به نظر می رسد که فعلا ارسال محموله های واکسن به کانادا در اولویت سازندگان نیست. کانادا به دلیل نگرانی از احتمال ممنوعیت صادارات واکسن توسط دولت ترامپ، به سرمایه گذاری در ساخت واکسن توسط شرکت های اروپایی رو آورد،‌ ولی بعدا معلوم شد که این قمار بدی بوده است. کارخانه های اروپایی در تقلا برای عرضه واکسن به کشورهای خودشان هستند و اخیرا، این اتحادیه اروپا - و نه آمریکا - بود که تهدید به ممنوعیت صدور واکسن از این اتحادیه کرد.

تا زمان انتشار این متن، صربستان از نظر واکسیناسیون جمعیتش،‌ در جایگاه هشتم در جهان و بالاتر از هر کشوری در اتحادیه اروپا قرار داشته است. موفقیت این کشور بیشتر مدیون برنامه کارآمد واکسیناسیون و همچنین رقابت چین و روسیه برای نفوذ در شرق اروپا بوده است. صربستان یکی از محدود کشورهایی است که در آن هر دو واکسن سینوفارم (ساخت چین) و اسپوتنیک (ساخت روسیه) در دسترس است.امارات متحده عربی هم به شدت به واکسن سینوفارم تکیه کرده که 80 درصد دوزهای تزریق شده در آن کشور را تشکیل می دهد. امارات در حال احداث کارخانه ساخت واکسن سینوفارم در این کشور است.

 

تحقیقات واحد اطلاعات اکونومیست نشان می دهد که دو مرکز عمده تولید واکسن، یعنی هند و چین، ممکن است نتوانند تا پایان سال 2022 جمعیت خودشان را به حد کافی علیه کرونا واکسینه کنند. علت آن، زیاد بودن جممعیت این کشورها و کمبود کارکنان در بخش بهداشت و درمان است.

با وجود اعلام ورود واکسن روسی اسپوتنیک به ایران و آغاز واکسیناسیون در روزهای گذشته، هنوز در منابع مورد استفاده بی بی سی، اطلاعات مربوط به ایران در دسترس نیست.ترکیه هم اکنون جزو 10 کشور جهان است که بیشترین دوز واکسن کرونا را تزریق کرده اند. این کشور که مشتری واکسن سینوواک چین بوده از 25 دی ماه برنامه واکسیناسیون علیه کرونا را آغاز کرده و تاکنون معادل 1 /3 دوز واکسن در هر 100 نفر از جمعیتش تزریق کرده است.

اما در این میان اعتراف چینی‌ها به اثربخشی ضعیف واکسن‌های ساخت این کشور شگفتی بسیار برانگیخت.

 

اعتراف چینی‌های به ضعف واکسن ساخت این کشور

 در رخدادی نادر مقامات بلندپایه بهداشتی چین اعلام کرده‌اند که اثربخشی واکسن‌های ساخت این کشور برای مقابله با ویروس کرونا کم بوده و دولت در حال بررسی ترکیب آن‌ها با هم برای بالا بردن میزان تاثیرشان است.

گائو فو، مدیر مرکز کنترل بیماری‌های چین، روز شنبه 21 فروردین (10 آوریل) در کنفرانسی مطبوعاتی گفت واکسن‌های ساخت این کشور «از نرخ مصونیت خیلی بالایی در مقابل بیماری برخوردار نیستند.وی افزود: «اکنون در حال بررسی رسمی این مورد هستیم که آیا باید از ترکیب واکسن‌های مختلف تولیدشده توسط شرکت‌های مختلف برای ایمن‌سازی جمعی استفاد کنیم یا نه.

آقای فو درباره تغییرات احتمالی در پروژه واکسیناسیون چین توضیح بیشتری ارائه نداد،‌ اما در اظهارات خود از فناوری پیشرفته mRNA نام برد. این فناوری در واکسن‌های پیشروی ساخت کشورهای غربی نظیر فایزر و مدرنا استفاده می‌شود، حال آنکه سازندگان واکسن در چین تا کنون عموما از روش‌های سنتی استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

مدیر مرکز کنترل بیماری‌های چین در این باره گفت: «همه باید فواید واکسن mRNA را برای بشریت در نظر داشته باشند. ما باید آن را به دقت دنبال کنیم و تنها به این دلیل که خودمان از پیش چند نوع واکسن داریم آن را نادیده نگیریم. چین تا کنون صدها میلیون دوز از واکسن ساخت خود را در کشورهای دیگر توزیع کرده است، در همان حال که دستگاه تبلیغات این کشور تلاش داشته اثربخشی واکسن‌های غربی را زیر سوال ببرد.

پیشتر نتایج یک آزمایش بالینی در برزیل نشان داده بود واکسن چینی محصول سینوفارم تنها 50.4 درصد در پیشگیری از بیماری موفق بوده است. این در حالی است که اثربخشی واکسن فایزر به 97 درصد می‌رسد. پکن هنوز مجوز استفاده از هیچ واکسن خارجی را برای داخل چین تصویب نکرده است. مقامات بهداشتی چین می‌گویند تا کنون حدود 34 میلیون نفر دو دوز واکسن و 65 میلیون نفر نیز یک دوز واکسن را در این کشور دریافت کرده‌اند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف