یک روزنامه‌نگار مطرح کرد
ضعف رسانه‌های ایرانی در بازتاب حرفه‌ای بحران کرونا

روزنامه‌نگار مطرح حوزه بحران در ایران، از فقدان توجه رسانه‌های کشور به رعایت الگوهای این نوع از روزنامه‌نگاری در پوشش رویدادهای مربوط به کرونا در بیش از یک سال گذشته انتقاد کرد و گفت: در طول دوره پاندمی کمتر رسانه‌ ایرانی توانسته بازتاب دقیق و اثربخشی از بحران کرونا داشته باشد.

  • کد خبر: 2305
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 8 ارديبهشت 1400 - 10:47

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا  دکتر مینو بدیعی در لایو آموزش مولفه‌های روزنامه‌نگاری بحران با محوریت کرونا گفت: در تحلیل درونمایه رسانه‌ها به ویژه روزنامه‌ها، کمتر نمونه‌ای فاخر و حرفه‌ای از گزارش‌نویسی پدیده کرونا ویروس وجود دارد و این دلیلی برای مرگ تدریجی روزنامه‌نگاری بحران در صفحات روزنامه‌ها و خبرگزاری‌هاست.

بدیعی روزنامه‌نگاری بحران را از پارادایم‌های جریان‌ساز با تاکید بر اسناد و داده‌های معتبر در فرایند گزارش‌نگاری توصیف کرد و ضمن انتقاد از  جزیره‌ای عمل کردن رسانه ملی در پوشش اخبار کرونا در یک سال گذشته توصیه کرد که روزنامه‌نگاران برای خلق گزارش‌های جریان‌ساز به میدان سوژه ها بیایند.

بدیعی گزارش نویسی بحران را رسالت ذاتی و اجتماعی همه روزنامه‌نگاران ایران برشمرد و از خبرنگاران رسانه‌ها خواست در فرایند پوشش و تولید خبر، گزارش و مصاحبه با محوریت بحران به دو عنصر چرایی و چگونگی سوژه‌ها دقت کنند.

دکتر بدیعی تحلیل تاثیرات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کرونا ویروس در جامعه با توجه ارزش فراگیری منفی در حال و آینده این بیماری را مهم عنوان کرد و از روزنامه‌نگاران خواست با تشکیل خودجوش اتاق روزنامه‌نگاری بحران برای دست‌یافتن به اطلاعات دقیق‌تری از بحران تلاش کنند.

او روزنامه‌نگاری بحران را نیاز لاینفک زندگی انسان‌ها دانست و بر احیای گزارش‌نویسی آنکت(تحقیقی) و یا میدانی در بحران کرونا ویروس تاکید کرد.

دکتر مینو بدیعی با اشاره به سابقه تجربه روزنامه‌نگاری بحران جنگ، زلزله و سیل در سه دهه 60، 70 و 80 در ایران به قلم روزنامه‌نگاران قدیمی، افزود: اصول و تکنیک‌های روزنامه‌نگاری بحران مشاهده عینی، داشتن اطلاعات وسیع پیرامون سوژه ، تحلیل آمار درست و انتخاب درست مصاحبه‌شونده‌ها پیرامون سوژه بحران است.

او پشت میز نشینی گزارشگران نسل جوان را نکوهش و بر توجه روزنامه نگاران به ارکان مشاهده

دکتر مینو بدیعی بر لزوم رعایت اخلاق‌مداری در فرایند روزنامه‌نگاری بحران تاکید کرد و افزود: احیا و شکل‌گیری روزنامه‌نگاری بحران منوط به داشتن سردبیران، دبیران سرویس کارآزموده و حرفه‌ای بدون گرایش‌های سیاسی است.

این گزارش‌نویس روزنامه‌نگاری بحران در زمان جنگ تحمیلی و زلزله‌های رودبار و منجیل اعلام کرد: امروزه صفحه ویژه گزارش‌نویسی به واسطه اعمال نظر برخی از سردبیران که تخصص روزنامه‌نگاری ندارند و به دلایلی غیر از سابقه حرفه‌ای بر صندلی سردبیری تکیه کرده‌اند، از روزنامه‌ها حذف شده است و این یک آسیب جدی در رسانه‌ها برای خلق گزارش‌های جریان‌ساز با قلم روزنامه‌نگاران مشتاق و حرفه‌ای به شمار می‌رود.

دکتر مینو بدیعی در کانون قرار گرفتن شبکه‌های اجتماعی را که بدون سه رکن درستی، روشنی و جامعیت، گوی سبقت جامعه را از رسانه‌های مرجع ربوده‌اند تاسف‌برانگیز خواند و اذعان داشت: خبرهای زرد شمار زیادی از شبکه‌های اجتماعی مورد نقد کارشناسان حرفه‌ای رسانه است؛ اما علیرغم هشدارهای موکد، این شبکه‌ها بدون محابا با افکار عمومی بازی می کنند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف