جدیدترین محموله واکسن «اسپوتنیک وی» به ایران ارسال شد

هفتمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» که روز گذشته از سوی صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه به سفارت ایران در مسکو تحویل شد، امروز پنجشنبه به تهران ارسال شد.

  • کد خبر: 2313
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: پنج‌شنبه 9 ارديبهشت 1400 - 10:02

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایرنا، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اعلام کرد: طبق توافقی که با طرف روس داشتیم 100 هزار دوز دیگر بر اساس قرارداد اول ما به ایران ارسال شد که با احتساب این تعداد واکسن تاکنون 720 هزار دوز به ایران تحویل داده شده است.

با توجه به زمان  ارسال قرارداد دوم 60 میلیون دوزی که در حال فرارسیدن است ما در تلاشیم که محموله های بیشتری را به ایران ارسال کنیم.
 
وی گفت: خبر خوش اینکه فرایند تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی در داخل ایران توسط دو شرکت بزرگ ایرانی که کار آنها چند ماهی در حال پیگیری بود نیز شروع شده است و کار کشت سلول برای تولید واکسن را آغاز کرده اند و در آینده ای نزدیک شاهد تولید واکسن در داخل کشورمان خواهیم بود.
 
سفیر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: تاکنون چهار شرکت ایرانی برای تولید مشترک واکسن در داخل کشور به طرف روسی معرفی شده که در حال حاضر 2 شرکت به تایید رسیده است و هم اکنون با همکاری طرف روس فرایند تولید مشترک این واکسن توسط این شرکت ها در ایران آغاز شده است.


جلالی خاطر نشان کرد: ایران و روسیه علاوه بر قرارداد خرید دو میلیون دوزی واکسن اسپوتنیک وی که بهمن ماه پارسال بین دو طرف امضا شد، اواخر ماه گذشته نیز  قرارداد 60 میلیون دوز واکسن برای واکسیناسیون کامل 30 میلیون نفر را امضا و نهایی کردند .  

واکسن روسی اسپوتنیک وی در 60 کشور جهان ثبت شده است که جمعیت کلی آنها سه میلیارد نفر برآورد می شود. بیش از 30 کشور در حال حاضر واکسیناسیون گسترده را با این واکسن آغاز کرده اند.
در روسیه تاکنون 15 میلیون نفر دوز اول و حدود 10 میلیون نفر واکسیناسیون کامل را با واکسن اسپوتنیک وی انجام داده اند.

بیشتر بخوانید:

محققان موسسه سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و مؤسسه تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالیا، 30 فروردین اعلام کردند یافته‌های جدید از مطالعه واکسن روسی «اسپوتنیک وی» بر روی سه میلیون و 800 هزار نفر نشان می‌دهد که اثربخشی این واکسن کرونا 97.6 درصد است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف