گزارش وال استریت ژورنال
چین: برنده شیوع پاندمیک کرونا

از دید تحلیلگران و ناظران بین‌المللی اگرچه بیش‌تر اقتصادهای جهان برای کنترل شیوع پاندمیک کووید 19 با چالش روبه‌رو شده‌اند اما چین با فاصله در حال ریکاوری اقتصاد است.

  • کد خبر: 232
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: پنج‌شنبه 6 شهريور 1399 - 22:24

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) وال‌استریت ژورنال در مقاله اخیر خود با عنوان «جهش و بازگشت اقتصاد چین و رسیدن به اقتصاد آمریکا» (لینک) اعلام کرده است: در حالی که اغلب اقتصادهای جهان برای کنترل شیوع کرونا با مشکل مواجه شده‌اند، ریکاوری اقتصاد چین در حال شتاب گرفتن است و باعث شده فاصله آن با اقتصاد امریکا نزدیک و نزدیک‌تر شود.

داده‌های این مقاله نشان می‌دهد، چین تنها اقتصاد بزرگی است که امسال رشد می‌کند. جی‌پی مورگان پیش‌بینی جدید خود از رشد اقتصادی چین در سال 2020 را از 1.3 درصد قبلی به 2.5 درصد افزایش داد. اقتصاددانان بانک جهانی و سایر مؤسسات اعتبارسنجی هم پیش‌بینی‌های خود در مورد چین را ارتقا داده‌اند.

در مقاله وال استریت ژورنال آمده است: چین که از نظر GDP واقعی دومین اقتصاد بزرگ جهان است به کندی در حال نزدیک شدن به ایالات‌متحده بود که حالا با ریکاوری سریع آن از بحران کووید 19 این پروسه شتاب گرفته است.

 

چین تا 2028 از امریکا عبور می کند

در این مقاله هومی کاراس، اقتصاددان ارشد اقتصاد جهانی در مؤسسه بروکینگز، می‌گوید: با این نرخ رشد و با این نرخ دلار چین تا سال 2028 به طور مطلق از Hمریکا عبور می‌کند که این 2 سال زودتر از پیش‌بینی‌های قبل از دوره کرونا است.

با این همه چین هنوز با چالش‌هایی روبرو است؛ به نحوی که 20 درصد از تولید ناخالص داخلی چین به صادرات آن تکیه دارد که این موضوع، آن را به مصرف‌کنندگان آمریکایی و اروپایی وابسته کرده است؛ در صورتی که ریکاوری در تقاضای این مشتریان با مشکل روبرو شود، اقتصاد چین هم به مشکل بر خواهد خورد.

نکته تحلیلی: پیش‌تر آخرین برآوردها از تحلیلگران کمپانی AFP (متن کامل) نشان می‌داد رشد اقتصادی چین، در فصل دوم سال 2020 احتمالا به 1.3 درصد برسد. این درحالی‌ است که اقتصاد در ایالات‌متحده امریکا و اتحادیه اروپا حال خوبی ندارد و اکثر پیش‌بینی‌ها از رشد اقتصادی منفی در این کشورها حکایت دارد. تازه‌ترین پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول نیز نشان می‌دهد اقتصاد جهان با انقباض در سال‌جاری مواجه است؛ درحالی‌که پیش‌بینی‌های اولیه، رونق 1.7 درصدی را برای اقتصاد چین خبر می‌دهد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف