آمار اتحادیه جهانی فولاد
کرونا تولید فولاد جهان را کاهش داد

جدیدترین گزارش اتحادیه جهانی فولاد در ماه ژوئیه نشان میدهد کرونا روی تولید فولاد خام اثر معناداری گذاشته است.

  • کد خبر: 233
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: جمعه 7 شهريور 1399 - 00:00

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) جدیدترین گزارش اتحادیه جهانی فولاد (لینک) نشان می دهد در ماه ژوئیه میزان تولید فولاد 64 کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی با کاهش 2.5 درصدی روبرو شده است.

اما در میان کشورهای مختلف در جهان، ‌ اگرچه میزان تولید فولاد رو به کاهش گذاشته است. میزان تولید این فلز در چین به عنوان اولین تولیدکننده فولاد در جهان رو به افزایش گذاشته است.

بنابر اعلام اتحادیه فولاد جهان، در مدت زمان مذکور 152 میلیون و 700 هزار تن فولاد خام در جهان تولید شد که سهم چین حدود 93 میلیون و 400 هزار تن بود. میزان تولید فولاد خام در چین در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال 2019 میلادی با افزایش 9.1 درصدی روبرو شده است.

ژاپن و کره جنوبی نیز در این مدت به ترتیب 6 میلیون و 5 میلیون و 500 هزار تن فولاد خام تولید کردند که در مقایسه با سال گذشته میلادی با کاهش 2.7 و 8.3 درصدی روبرو شده است.

در ماه آوریل 2020 (اردیبهشت-خرداد)، میزان تولید جهانی فولاد خام در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته 13 درصد ریزش داشت و به 137 میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان تولید چین در این مدت در مقایسه با سال گذشته تفاوت چندانی نشان نمی دهد.

میزان تولید فولاد هند نیز به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ جهان در ماه آوریل 64 درصد افت نشان داد. همچنین  تولید فولاد آمریکا عنوان چهارمین تولیدکننده برتر دنیا 32 درصد ریزش داشته است.

 

فولاد در ایران

ایرنا نیز در گزارشی در این خصوص نوشت: صنعت فولاد ایران  با سابقه بیش از نیم قرن، امروز در بین رقبا در خاورمیانه از نظر تولید و صادرات حرف اول را می‌زند و انتظار می‌رود تا 1404 از سطح دهم جهانی هم با ارتقای جایگاه به رده هفتم برسد.

برپایه داده‌های طرح جامع فولاد کشور، عمده تولیدکنندگان فولاد در خاورمیانه کشورهای ایران، عربستان، امارات و قطر هستند که سهم کشورمان با تولید حدود 25 میلیون تن در سال 2018 بالغ بر 69 درصد ثبت شد.

هر چند که تازه‌ترین آمارهای معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مربوط به عملکرد سال 98 اختلاف یک میلیون تنی دارد، اما در جایگاه کشورمان در منطقه خللی ایجاد نمی کند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت مجموع تولید فولاد سال گذشته را 28 میلیون تن (بنابر قول معاونت امور معادن) و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران رقم 27 میلیون تن را اعلام کرد.

آمارهای مورد بررسی حاکی از آن است که کشور عربستان با 15 درصد تولید، امارات با 9 درصد و قطر با هفت درصد با فاصله بسیار زیاد در منطقه پشت سر ایران قرار گرفتهاند.

از دیگر سو، براساس مطالعات طرح جامع فولاد کشور، ایران، عربستان و امارات علاوه براینکه بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در خاورمیانه محسوب می‌شوند، بیشترین مصرف فولاد را هم دارند.

واقعیت اینکه سه کشور یاد شده خاورمیانه، (ایران، عربستان و امارات) بیش از 70 درصد سهم مصرف فولاد را در این منطقه به خود اختصاص داده‌اند.

ایران 38 درصد مصرف، عربستان 21 درصد و امارات 15 درصد را دارند و سپس عراق با 6 درصد و سایر کشورها در مجموع 20 درصد مصرف را از آن خود ساخته‌اند.

سال 2020 در حالی آغاز شد که به زعم کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌شد به سبب امضای «فاز اول» توافق تجاری امریکا و چین مبنی بر پایان‌دادن به جنگ تجاری میان دو کشور، فشار سنگین ناشی از جنگ تجاری و تعرفه‌ای فزاینده این دو کشور بر بازار کالاهای صنعتی و محصولات فلزی، همانند سایر بازارها برطرف شود و روزهای خوبی در انتظار اقتصاد جهانی باشد.

پس از اینکه ویروس کرونا به تدریج از چین به سایر نقاط جهان شیوع پیدا کرد، دولتمردان همه کشورها برای جلوگیری از گسترش بیشتر این بیماری، اکثر کسب و کارهای تجاری را به حال تعلیق درآورند.

تعطیلی بازارهای کسب و کار باعث شد بهای انواع کامودیتی ها از جمله فولاد و فلزات پایه (مس، آلومینیوم و ...) به سبب کاهش تقاضا با کاهش چشمگیر روبرو شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف