رئيس اتحاديه دکه‌داران تهران خبرداد
درآمد دکه‌داران در سال 99 نصف شد/ افزایش 4 برابری اجاره‌بهای دکه‌ها

رئيس اتحاديه دکه‌داران تهران گفت: با شیوع کرونا و کاهش خرید مردم از دکه‌ها حدود 50 درصد درآمدهای دکه‌داران در سال 99 کاهش پیدا کرد این در حالی بود که اجاره‌بهای دکه‌ها در این دوره افزایش بسیار قابل توجهی داشته است.

  • کد خبر: 2339
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 13 ارديبهشت 1400 - 09:49

نادر فداکار در گفت‌وگو باخبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: تاثیر منفی کرونا بر اقتصاد و کسب‌وکارها امری اجتناب ناپذیر بود و صنف دکه‌داران نیز  متحمل صدمات جبران ناپذیری شد.

او افزود: شرايط فعلی که کرونا برای همه صنوف خصوصاً صنف ضعيف دکه‌داران ايجاد کرده، کسب‌وکار بی‌رونق است و دکه هاي گل فروشی کاملاً نابود شده‌اند؛ دکه‌هایی هم که باز هستند تقریبا کاسبی ندارند.

فداکار گفت: دکه‌داران اگرچه در طول سال در بیشتر اوقات فعال بودند اما خسارت‌های قابل توجهی دیدند چون اصولا رفت‌وآمدی در کار نبود و عملا کاسبی وجود نداشت، با این همه در رسته‌های شغلی 14گانه قرار نداشتند و تسهیلات ویژه‌ای هم دریافت نکردند.

بیشتر بخوانید

 او افزود: این درحالی است که با آغاز شیوع کرونا در اسفند 98 همزمان با تعطیلی‌های کرونایی شوک افزایش 4 برابری اجاره بها به صنف ما وارد شد.

فداکار ادامه داد: در یک سال گذشته در آمد همکاران ما به کمتر از 50 درصد رسیده است و باز بودن رسته شغلی ما با کاهش تردد شهری و کاهش خرید مردم با تعطیلی تفاوت چندانی نداشته است.

او افزود: اواخر سال 98 متاسفانه شرکت ساماندهی به ناگهان و يکطرفه در لايحه بودجه بندی خود مبادرت به افزايش 4 برابری اجاره‌بهای دکه‌داران نمود و لايحه به شورای شهر ارسال شد و  شورا نيز آن را  تاييد و ابلاغ کرد.

فداکار ادامه داد:  همکاران ما با 18 ساعت کار در تامین معاش خود عاجر هستند، در این شرایط برای پرداخت اجاره بهایی که بدون هیچ استدلالی 4 برابر شده تحت فشار بسیار زیادی قرار گرفته‌اند. امیدواریم وزارت کشور به موضوع ورود کند و با بررسی وضعیت ما، در مبلغ اجاره‌ها تجدیدنظر شود.

فداکار همچنین گفت: تا کنون هیچ یک از دکه‌داران  تهران بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست نداده‌اند اما موارد ابتلا داشته‌ایم که خوشبختانه بهبود یافته‌اند.

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف