پیش بینی موسسه فیچ
تاثیر کرونا بر چشم انداز صنعت خودروسازی در ایران

موسسه فیچ در بخشی از تحلیل‌‌های خود به تاثیر شیوع پاندومیک کرونا بر صنعت خودورسازی ایران پرداخته است.

  • کد خبر: 234
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 8 شهريور 1399 - 19:53

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا» (coronomy.ir)، موسسه فیچ* در تحلیلی به بررسی چشم‌انداز 10 ساله صنعت خودروی ایران در دوره 10 ساله 2021 تا 2029 پرداخته و پیش‌بینی کرده صنعت خودروی ایران در این 10 سال به‌طور متوسط رشد سالانه 4/ 12 درصدی را تجربه خواهد کرد و از سال 2024 تولید خودرو در ایران بیش از یک میلیون دستگاه در سال می‌شود.

موسسه فیچ در بخش تاثیرات کرونا بر خودروسازی ایران آمده است: با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، تحریم‌های بین‌المللی و همچنین کاهش قیمت نفت پیش‌بینی کرده که با توجه به این شرایط وضعیت صنعت خودروی این کشور در سال 2020 بدتر خواهد شد و حتی تاکید کرده که سال 2020 سومین سال متوالی است که تولید خودروی ایران با کاهش مواجه می‌شود.

آن‌طور که این موسسه پیش‌بینی کرده شیوع کرونا از جمله عوامل این کاهش است. در این گزارش آمده است: شیوع کرونا در کوتاه‌مدت فعالیت‌های اقتصادی در ایران را با اختلالات گسترده مواجه می‌کند. این موسسه همچنین تاکید کرده که این موسسه قبلا رشد منفی 4/ 0 درصدی را برای اقتصاد ایران در سال‌جاری پیش‌بینی کرده بود، اما اکنون این رقم را حدود منفی 2/ 2 درصد ارزیابی می‌کند. در ادامه عنوان شده که زنجیره‌های تامین قطعات از چین نیز به دلیل شیوع کرونا مختل شده است که باعث افت بیشتر تولید خودرو خواهد شد. پس از تحریم‌های آمریکا، چین تقریبا تنها کشوری است که به ایران قطعه خودرو صادر می‌کند.

در این گزارش گفته شده ویروس کرونا برای نخستین بار در 19 فوریه 2020 در ایران گزارش شد و هنوز مهار نشده است. دولت ایران برای مقابله با این ویروس اقداماتی را انجام داد که از آن جمله، لغو پروازها، بستن مدارس، فروشگاه‌ها، بازارها و مکان‌های مذهبی بوده است. در پی این اقدامات شاخص مدیران خرید در مارس 2020 با افت 30 درصدی نسبت به ماه قبل از آن مواجه شد.

این گزارش در نتیجه گیری خود تاکید کرده ما پیش از شیوع کرونا پیش‌بینی کرده بودیم تولید صنعت خودروی ایران در سال 2020 بالغ بر 7.7 درصد کاهش یابد اما اکنون انتظار داریم این صنعت با افت تولید 21.1 درصدی در سال 2020 مواجه شود.

  • متن کامل گزارش موسسه فیچ با ترجمه کامل را اینجا دنبال کنید.

* فیچ ریتینگز: Fitch Ratings  شرکت خدمات مالی آمریکایی است، که در سال 1913 توسط جان نولز فیچ راه‌اندازی شد و هم‌اکنون شرکت‌های هرست کورپوریشن و فیمالاک، هر یک 50 درصد از سهام آن را در اختیار دارند. شرکت فیچ ریتینگز یکی از سه سازمان ملی آماری بود، که به همراه استاندارد اند پورز و مودیز، در سال 1975 توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به‌عنوان سه مؤسسه بزرگ رتبه‌بندی اعتباری شناخته شد. دفاتر مرکزی این شرکت در شهرهای لندن و نیویورک قرار دارد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف